Triovista, İstek

15 Ağustos 2020 Cumartesi

1 milyon TL dolandırdılar

1-milyon-tl-dolandirdilar

Afyonkarahisar'da, kurdukları korsan çağrı merkezi aracılığıyla vatandaşları telefonla arayarak dolandırdığı belirlenen 12 kişi Afyonkarahisar’da, 1 kişide Hakkari Yüksekova İlçesinde yakalandı.
24 Temmuz 2020 Cuma 19:52

1 milyon TL dolandırdılar

Afyonkarahisar'da, kurdukları korsan çağrı merkezi aracılığıyla vatandaşları telefonla arayarak dolandırdığı belirlenen 12 kişi Afyonkarahisar’da, 1 kişide Hakkari Yüksekova İlçesinde yakalandı. 

 

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Siber Suçlarlar Müdürlüğü ekipleri tarafından Afyonkarahisar'da, kurdukları korsan çağrı merkezi aracılığıyla vatandaşları telefonla arayarak dolandırdığı belirlenen 12 kişi Afyonkarahisar’da, 1 kişide Hakkari Yüksekova İlçesinde yakalandı.  Şüphelilerin dolandırıcılık faaliyetlerinden yaklaşık 1 milyon TL haksız kazanç sağladıkları tespit edilirken, yapılan çalışmalar neticesinde Afyonkarahisar’da 14 ikamet 2 işyeri, Hakkari ili Yüksekova ilçesinde 1 adres olmak üzere toplamda 17 adres, 16 hedef şahsa yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Düzenlenen operasyonda 13 şahıs yakalanarak gözaltına alındı. 

 

Adliyeye sevk edildilerYapılan aramalar sonucunda şüphelilere ait çok sayıda dijital materyal ve dokümanlara el konulurken, Yakalanan şahıslardan 3’ü emniyetteki işlemlerinin ardından salıverildi.  Suç örgütünün yöneticileri olan U.D.,M.B.,A.D. , başta olmak üzere örgüt üyeleri Y.D.,  Hakkari ilinde H.D., N.İ., H.Y. , H.K.,N.T.,S.D. , yapılan işlemlerin ardından Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi. 

 

Kendilerini Google yetkilisi olarak tanıttılar
Öte yandan örgüt içerisinde müşteri temsilcisi görevini üstlenen şüphelilerin 0850 ile başlayan VOİP hatlar üzerinden vatandaşları arayarak, dünyaca ünlü GOOGLE firması ile bir bağlantısı olmamasına rağmen kendilerini Google Şirket Çalışanı, Google Güncelleme Departmanı veya Google adına faaliyet gösteren şahıslar olarak tanıttılar.  Ayrıca, örgüt üyeleri Google üzerinde reklam kaydı oluşturulacağı, işyerine ait reklamının Google’da üst sıralarda yer alacağı ya da aradıkları vatandaşa daha öncesinde reklam kaydının olduğunu belirterek, bu reklam kaydının güncellenmesi gerektiği, güncellenmediği takdirde daha fazla ücret ödeyeceği şeklinde aldatıcı söylemlerde bulundu. Vatandaşın ikna olmasını sağladıktan sonra mobil ödeme sistemi üzerinden vatandaşlardan ya faturalı hatlarına gönderilen mesaja EVET yazdırılmak ya da boş mesajlara EVET yazdırmak suretiyle ve banka hesabı üzerinden EFT yaptırılmak suretiyle ücret alındığı ve benimsedikleri bu yöntemler doğrultusunda dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirdikleri ortaya çıkarıldı. 

 

2018 yılında da opresyon düzenlenmişti
2018 yılında Afyonkarahisar'da çok sayıda vatandaşın, telefonla arayan kişilerce dolandırılması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış, başlatılan soruşturma kapsamında 26 kişi gözaltına alınırken, Şüphelilerden 19'u işlemlerin ardından serbest, 7 kişi ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.Haber okunma sayısı: 643

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR