13 Aralık 2019 Cuma

Dünkü FETÖ duruşmasının detayları

dunku-feto-durusmasinin-detaylari

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik ilimizde devam eden yargılamalara dünde devam edildi. İşadamlarından oluşan 11 sanık dün öğleden önce hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti en düşüğü 9 yıl en yükseği ise 12 yıl 9 ay olmak üzere çeşitli cezalar verdi.
10 Mayıs 2017 Çarşamba 16:32

Silahlı Terör Örgütüne üye olmak suçlamasıyla haklarında kamu davası açılan sanıklar hakkında dün karar verildi. 2 Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ilk olarak sanık avukatları savunmalarını verdiler. Avukatlar müvekkillerin tahliyelerini talep etti. Mahkeme heyeti daha sonra ise sanıkların son sözlerini sordu.

TUTUKSUZDU TUTUKLANDI

Tutuksuz sanıklardan olan Niyazi Diler kendisinin toplantılara katıldığını söyleyerek, “Ben devletime milletime bağlı bir kişiyim. 2014 yılında ben bunlardan ayrıldım. Okula giden çocuklarımın kayıtlarını ise yenilemedim. Beraatimi talep ediyorum” dedi. Tutuksuz olarak mahkeme salonuna giren Niyazi Diler tutuklanarak cezaevine konuldu. Niyazi Diler 12 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

ALLAH RIZASI ESASTutuklu sanıklardan olan Mehmet Çarkgil ise verdiği ifadesinde eğitime destek olmak için çalıştığını söyledi. Çarkgil, “Ben eğitime destek olmaktan dolayı suçlanmaktan büyük üzüntü duyuyorum. Benim için her zaman Allah’ın rızası esastır. Bu yapının terör örgütü olduğunu sonradan öğrendim. Sayın Cumhurbaşkanımız eğitim çalışmamıza destek verirken okulun temelini Orman ve Su İşleri Bakanımız atmıştı. Dönemin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan okulun arazisinin devrini gerçekleştirdi” dedi.

TARAFIMIZI BELLİ ETTİK

20 Aralık 2013 tarihinde Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ı ziyaret ettiklerini söyleyen Çarkgil, “Arkadaşım Mehmet Taner ile birlikte 17 Aralık 2013 tarihinden üç gün sonra 20 Aralık 2013 yılında Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban’ı ziyaret ederek tarafımızı belli ettik. Pişmanım yaptıklarım için. Beraatimi talep ediyorum” dedi. Mahkeme Heyeti Mehmet Çarkgil’e 12 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

BEN EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜYÜM

Tutuklu sanıklardan olan Murat Taner’e ifade vererek tahliyesini istedi. Taner, “Ben bir eğitim gönüllüsüyüm. Öğretmenlik yaptım. Ben bütün hayatımı eğitime adadım. Askerlik dönüşü eğitim seviyesi geriye gidiyordu. Türkiye’nin kurtuluşu eğitimden geçiyor. Ben yanımda birçok genç mimar yetiştirdim” dedi. Mahkeme Heyeti Mehmet Taner’e 12 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

116 YIL 4 AY CEZA

Tüm sanıkların son sözlerini dinleyen Mahkeme heyeti duruşmaya yaklaşık yarım saat ara verdi. Verilen aranın ardından ise sanık avukatlarına kararlar bildirildi. Tutuksuz sanıklardan Ali Acar, Celalettin Soner ile Niyazi Diler tutuklanırken Mazhar Kocaaslan ise beraat etti. Buna göre Ahmet Acar’a 10 yıl 6 ay, Ahmet Genelioğlu’na 12 yıl, Ali Acar’a 10 yıl 6 ay, Bülent Şahin’e 12 yıl 9 ay, Celalettin soner’e 10 yıl 6 ay, Kamil Türe’ye 9 yıl, Mehmet Çarkgil’e 12 yıl 9 ay, Mehmet Taner’e 12 yıl 9 ay, Niyazi Diler’e 12 yıl 9 ay, Ramazan Özçelik’e 12 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Duruşmalara öğleden sonrada devam edildi.  Kaynak: Odak Gazetesi Haber okunma sayısı: 1159

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR