istek okulları

05 Haziran 2020 Cuma

Piyasayı 10 Milyon TL dolandıran çete çökertildi

piyasayi-10-milyon-tl-dolandiran-cete-cokertildi-

Afyonkarahisar’da piyasayı 10 Milyon TL dolandırdığı öğrenilen örgüt üyeleri eşzamanlı operasyonlarla yakalandı.
03 Mart 2020 Salı 21:58

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından yapılan çalışmalar neticesinde, şüphelilerin ilimizde canlı hayvan kesim işiyle uğraştıkları, hayvanlarını kestirmek isteyen şahıslara piyasanın üstünde para teklif ettikleri, ödemeyi nakit olarak yapacaklarını söyleyerek şahısları ikna ettikleri, kesim için geldiklerinde ise nakitlerinin olmadığını, banka hesaplarına EFT yapacaklarını söylediklerini, ancak hesaplarına paralarını göndermiş gibi göstererek, banka kanalı ile de güven telkin ettikten sonra, mağdurların para hesabımıza geçti diyerekten güvenip, bu şekilde paralarını almadan şüphelilerin yanından ayrıldıkları, ancak şüpheli şahısların banka yolu ile EFT işlemlerini önceden belirlemiş oldukları bir senaryo gereği parayı mağdur hesaplarına göndermiş gibi yaparak hiçbir EFT işlemi yapmaksızın dolandırıcılık eylemlerinde gerçekleştirdiklerini, dolandırıldıklarını anlayıp kendilerine ulaşmak isteyen mağdurları oyalama taktiği ile ikna etmeye çalıştıkları, ikna olmayarak ısrar eden mağdurlara senet verme vaadinde bulunularak, şirket adına imza yetkisi olmayan kişiler tarafından doldurulup imzalanan senetler (sahte senetler) ve bu senetlere gerçek dışı isimler ve T.C. Kimlik Numaraları yazılıp verildiği, bu şekilde oyalama politikasına devam edildiği, verilen senetler günü geldiğinde ödenmediği ve mağdurlar tarafından icraya koyulduğu, ancak bu icraya koyulan senetlerdeki imza benim değil, borç benim değil diyerek bu borçtan kurtulma politikası izlendiği, bir kısım şüphelinin eylemlerinde gerçek kimliklerini gizlemek amacıyla takma isim kullandığı, ayrıca yine şüphelilerin eylemlerinde kendi üzerlerine kayıtlı olmayan yabancı uyruklu şahıslar üzerine kayıtlı olan GSM hatları kullanarak Nitelikli Dolandırıcılık ve Resmi Belgede Sahtecilik suçlarını işledikleri ortaya çıkarıldı.

Bu yöntemle piyasayı 10.000.000,00 TL (On milyon TL) dolandırdığı tespit edilen örgüt üyelerinin yakalanmasına yönelik Emniyet görevlilerince 25.02.2020 günü Afyonkarahisar merkezli Adana, Antalya ve Bursa illerinde eş zamanlı olarak operasyon yapıldı. Operasyon kapsamında, Afyonkarahisar’da 8, Antalya’da 3, Bursa’da l ve Adana’da 1 şüpheli şahıs olmak üzere toplam 13 şüpheli şahıs gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şahısların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, şahısların kurmuş oldukları paravan şirketlere ait 3 adet iş yeri reklam panosu, 2 adet kurusıkı tabanca, 3 adet ruhsatsız av tüfeği, çeşitli çap ve miktarlarda tabanca fişeği, çek, senet, ambar fişi, şirket kaşesi, 4 adet sahte araç plakası ve çok sayıda şirketlere ait evraklar ele geçirildi.

Operasyon kapsamında, Afyonkarahisar, Antalya, Bursa ve Adana illerinde olmak üzere toplam 13 şüpheli şahıs gözaltına alındı. 2 şahıs ifadelerinin alınmasına müteakip şubeden salıverilirken gözaltında bulunan 11 şüpheli şahsın sorgu ve ifadelerinin tamamlanmasına müteakip 28.02.2020 günü Adli mercilere sevk edildi. Çıkarıldıkları mahkemece, l şüpheli şahıs serbest bırakılırken, 3 şüpheli şahıs Adli Kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 7 şüpheli şahıs tutuklanarak Afyonkarahisar Kapalı Cezaevine konuldu.

    Haber okunma sayısı: 1137

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

torbacilar-enselendi

Torbacılar enselendi

04 Haziran 2020 Perşembe 21:44
kayadibi-koyunden-9-adet-hayvan-calindi

Kayadibi köyünden 9 adet hayvan çalındı

03 Haziran 2020 Çarşamba 22:05
gurbetcilerin-evlerini-soydular

Gurbetçilerin evlerini soydular

03 Haziran 2020 Çarşamba 21:41
valilik-dolandiricilara-karsi-uyardi

Valilik dolandırıcılara karşı uyardı

01 Haziran 2020 Pazartesi 23:06

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR