CACTUS

18 Temmuz 2019 Perşembe

Tarımsal destekte milyonluk vurgun

tarimsal-destekte-milyonluk-vurgun

Tarım ve hayvancılığın gelişmesi için bakanlık tarafından çiftçilere verilen destekler istenen sonuçlara ulaşmıyor.
31 Ağustos 2018 Cuma 21:46

Bunun en somut örneği Afyonkarahisar’da yaşandı. Tarım Bakanlığı’nın çiftçilere verdiği destekle, 3 sene satmamak şartıyla 100 ithal damızlık inek alan ancak bunları satan Hasan Özdemir’in, milyonluk vurgununun üzerini de kapattığı ortaya çıktı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, geçen ay desteklerin kötüye kullanılması ile ilgili açıklamasında, ağır yaptırımlar uygulayacağını bildirmişti.

Tarım ve hayvancılığın gelişmesi için bakanlık tarafından çiftçilere verilen destekler istenen sonuçları vermiyor. Bu durumun en somut örneği ise Afyonkarahisar’da yaşandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çiftçilere verdiği destekleme bağlamında 3 sene satmamak şartıyla 100 adet ithal damızlık inek alan ve bu inekleri satarak bakanlığı dolandıran Hasan Özdemir’in, yaptığı milyon liralık vurgunun üzerini her türlü yöntemi kullanarak kapattığı ortaya çıktı.

SERT CEZALANDIRILACAKLAR

Geçtiğimiz yıl 12.8 miyar lira olarak gerçekleşen ve bu yıl da 14.8 milyar lira olarak gerçekleşmesi beklenen tarımsal destekler, tam manasıyla amacına ulaşamıyor. Et fiyatlarının ucuzlaması ve çiftçinin rahat bir nefes alması amacıyla hayata geçirilen tarımsal destek projesinin başarıya ulaşamamasının nedeninin denetim eksikliği olabileceği dile getiriliyor. Geçtiğimiz ay verilen desteklerin amacına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığının gündeme gelmesi üzerine bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, söz konusu desteklerin yüzde 100 denetlenemediğini ifade ederek, usulsüz kullanımların sert cezalandırılacağını açıklamıştı.



Tarımsal desteklerin denetimi konusunun Bakan Fakıbaba’nın açıklamaları ile gündeme gelmesinin ardından, desteklerinin amaçlarına neden ulaşamadığı sorusunun en net cevabı Afyonkarahisar’dan geldi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çiftçilere verdiği destekleme bağlamında 3 sene satmamak şartıyla 100 ithal damızlık inek alan ve bu inekleri satarak bakanlığı dolandıran Hasan Özdemir’in, yaptığı milyon liralık vurgunun üzerini her türlü yöntemi kullanarak kapattığı ortaya çıktı. Bakanlığın verdiği damızlık inek desteğini alabilmek için bir şirket kuran ve 3 sene satmamak şartıyla 100 ithal inek alan Hasan Özdemir’in, inekleri hemen elden çıkardığı ve bu durumun anlaşılmaması için Tarım İl Müdürlüğünde denetimden sorumlu olan kişiler ile anlaştığı belirlendi.

Mevcut durumdan şüphelenilmesi üzerine bakanlığın verdiği destekle kurulan Saraydüzü köyündeki çiftliğe kontrole giden görevlilerin, Hasan Özdemir’in imzası bulunmadan tutanak tuttuğu ve söz konusu tutanağın ardından geçtiğimiz yıl Temmuz ayında açılan soruşturmanın, Tarım İl Müdürlüğü bünyesindeki bazı odaklar tarafından sümen altı edildiği iddia ediliyor. Aylar geçmesine rağmen olayla ilgili işlem yapmayan Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba’nın açıklamasının ardından paçaları tutuştu.

Söz konusu dolandırıcılık olayının şüphelisi Hasan Özdemir’in, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’dan, Avrupa Birliği’nin de desteği ile finansman alarak modern bir çiftlik yaptırdığı ve bu çiftliği de satmak için el altından bastırdığı broşürleri dağıttığı öğrenildi.

BAKAN FAKIBABA 'YAKARIM' DEMİŞTİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, geride bıraktığımız ay yaptığı bir açıklamada tarım ve hayvancılık ile ilgili verilen desteklerin yüzde 100 denetlenemediğini ifade ederek, takım çalışmasının önemine değindi ve “Bu iş takım oyunu, tek başına bir bakanın ya da merkezdeki bürokratın başarılı olması mümkün değildir. Başarı asıl yerelde olur. Bu bağlamda çok ciddi çalışmalarımız var. Arkadaşlarıma inanıyor ve güveniyorum, çok dikkatli olacaklar, ölçüp biçecekler” ifadesini kullandı.

“Eğer verdiğimiz destekler yanlış yerlere gittiyse onun parasını il müdüründen alırım. Çünkü bu paralarda tüyü bitmemiş yetimlerin ve 80 milyonun hakkı var. Kanunlara aykırı işlem tespit edilirse hem kendi arkadaşımızı hem de o parayı alanı savcılığa veririm” dedi.

KAYNAK: YENİ AKİT GAZETESİ/ÖMER FARUK ŞAHİN-ANKARA




ÖÖMER FARUK ŞAHİN / ANKARAMER FARUK ŞAHİN / ANKARA 



Haber okunma sayısı: 2198

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kiz-arkadasini-vurdu-ardindan-intihar-etti

Kız arkadaşını vurdu, ardından intihar etti

17 Temmuz 2019 Çarşamba 21:23
dazkirida-uyusturucu-ticareti

Dazkırı’da uyuşturucu ticareti

09 Temmuz 2019 Salı 22:37
tinaztepede-tarihi-eser-operasyonu

Tınaztepe’de tarihi eser operasyonu

09 Temmuz 2019 Salı 22:28
sehit-ailesi-darp-edildi

Şehit ailesi darp edildi!

04 Temmuz 2019 Perşembe 21:18