13 Aralık 2019 Cuma

Yunanistan’a kaçan FETÖ’cü hainlerden birisi Afyonlu

yunanistana-kacan-fetocu-hainlerden-birisi-afyonlu

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine katıldıktan sonra askeri bir helikopterle Yunanistan'a kaçarak siyasi sığınma talebinde bulunan 8 askerin durumu Türkiye ile Yunanistan arasında yeniden gerginlik oluşturdu.
30 Ocak 2017 Pazartesi 20:14

Öte yandan Yunanistan'a kaçan hain askerlerden birisinin maalesef Afyonkarahisarlı olduğu iddia edildi.

İLTİCA TALEBİNDE BULUNMUŞLARDI

15 Temmuz’daki hain darbe girişimi sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir helikopterle 1977 doğumlu Binbaşı Gencay Büyük, 1977 doğumlu Binbaşı Ahmet Güzel, 1980 doğumlu Yüzbaşı Abdullah Yetik, 1980 doğumlu Yüzbaşı Feridun Çoban, 1982 doğumlu Yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı, 1981 doğumlu Yüzbaşı Uğur Uçan, 1976 doğumlu Başçavuş Bilal Kurugül ve 1979 doğumlu Başçavuş Mesut Fırat Yunanistan’a kaçıp iltica talebinde bulunmuşlardı. Bu isimlerden Bilal Kurugül’ün Afyonkarahisar’ın Yaylabağı Beldesi’nden olduğu öğrenilmişti. Atina’daki yargılama sürecinde Kurugül’ün fotoğrafları da tüm medya organlarına yansıdı.

KARAR TÜRKİYE’DE TEPKİ TOPLADIAtina’da bulunan Yunanistan Yüksek Mahkemesi’nin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında helikopterle Dedeağaç’a kaçan 8 darbeci askerin Türkiye’ye iade edilmemesi yönündeki kararı Türkiye’de tepki toplarken; kaçak askerlerin Yunanistan’da bulunmasının istihbarat zafiyeti oluşturacağı da tartışma konusu oldu. Eski Atina Hava Ataşesi, emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, Yunanistan’daki mahkemenin olumsuz karar vermesinin bekleniyor olduğunu, bunun nedeninin ise kaçak askerler sayesinde Yunanistan’ın elinde artık Türkiye’ye ilişkin önemli istihbarat kaynağı bulunması olduğunu kaydetti. Hürriyet’e açıklamalarda bulunan Karataş özetle şunları söyledi:

2’Sİ KURMAY PİLOT BİNBAŞI

Kaçaklardan 2’si kurmay pilot binbaşı, 4’ü kurmay pilot yüzbaşı, 2’si ise astsubay kıdemli başçavuşdur. Bu personelin aldıkları eğitim, sahip oldukları tecrübe ve hâkim oldukları gizli bilgiler hemen ön plana çıkmaktadır. Elbette Yunanistan siyasi sığınma kartını oynayarak ‘bülbül gibi konuşacak’ bu personeli iyi değerlendirecek, kullanacak. Türkiye’ye iade süreçlerini uzattı ve hatta sonunda iade etmeme kararı aldı. Geçmişte Yunanistan’ın buna benzer uygulamaları çok olmuş, çeşitli nedenlerle Yunanistan’a kaçan teröristleri teslim etmemiştir. Sinyal ve teknik istihbarat konuları iç içe geçmiş konulardır. Bu nedenle iki istihbarat kaynağını kesin çizgilerle ayırmak bazen uygun değildir. Ama helikopterin teknik kabiliyetinin ne olduğuna ilişkin ‘röntgeninin’ Yunanistan tarafından çekilmiş olduğunu kabul etmemiz gerekecektir.

TÜRKİYE REST ÇEKMİŞTİ

Yunanistan Yüksek Mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişiminde helikopterle Yunanistan’a kaçan 8 darbeci askerin iade talebini de geçen hafta reddetmişti. Türkiye, bu duruma sert tepki gösterip, “Geri kabul anlaşmasının iptali dahil gerekli her türlü adımı atma” resti çekmişti. Adalet Bakanlığı ise önceki gün Yunanistan’a ikinci kez geçici tutuklama ve iade talebinde bulunurken, şüphelilerin kırmızı bültenle aranması için Adalet Bakanlığı aracılığıyla Interpol’e yazı göndermişti. Gözler ise Türkiye ile Yunanistan’ın terörist iadesi konusundaki işbirliğine çevrildi.

 

Kaynak: Kocatepe Gazetesi Haber okunma sayısı: 1338

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR