CACTUS

22 Mayıs 2019 Çarşamba

13. Okul öncesi eğitimi öğrenci kongresi sürüyor

13-okul-oncesi-egitimi-ogrenci-kongresi-suruyor

Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleştirilen kongre açılışına AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve Prof. Dr. İsa Sağbaş, AKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Celal Demir, AKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Peker, Eğitimci-Yazar Dr. Erdal Atabek, AKÜ öğretim elemanları ile öğrencilerle birlikte 72 üniversiteden gelen öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.
28 Nisan 2018 Cumartesi 02:32

Kongrenin açış konuşmasını yapan Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı ve AKÜ Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Münevver Can Yaşar, kongre gününü çok beklediklerini ve büyük bir heyecan yaşadıklarını ifade etti. Kongre Başkanı ve AKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Peker ise dünyada çocuk olmanın zor olduğunu söyledi. Çocuk için dünyanın bir oyun ve eğlenceden ibaret olduğunu belirten Peker, “Bugünün senaryolarını buna inanmayanlar yazıyor, oyunlar zalimlerin haince planları ile kurgulanıyor ve çocuklar kendilerince oyun oynadıklarını zannediyor. Sonra ‘istismar’ diye bir kelime duyuyoruz. Her şeyde ona sığınmaya başlanıyor. Cinsel istismar, duygusal istismar, fiziksel istismar, ihmal etme. Hâlbuki Allah’ın doğaya ve insanlığın fıtratına koyduğu sınırları çiğnemekle başlıyor istismar. Dijital dünyanın kurulumunda bu fıtratı anlamak, yaşamak ve yaşatmak temel prensibimiz olursa dijital dünyada çocuk olmanın da ayrı bir tadı olacaktır” diye konuştu.

İnternet yüzünden eğitim dijitalleşti

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ise kongreye Türkiye ve Kıbrıs’taki 72 üniversiteden bin 358 kişinin katıldığını söyledi. Gelişen ve yenilenen dijital teknolojilerin günlük yaşamın içerisinde daha görünür olduğunu ifade eden Solak, “Dijital teknolojilerin çok sık kullanılması ve kullanımının yaygınlaşması, okul öncesi eğitimini de etkileyen ortak bir kültür haline gelmektedir. Özellikle internetin ortaya çıkışı ile birlikte her alanda olduğu gibi eğitim alanında da dijitalleşme başlamış ve dijital kültür bilgi toplumunun ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir” dedi.

İnsanoğlu iletişim çağında daha yalnızDijital kültürün, dijitalleşmenin getirdiği bir yaşam biçimi ve alışkanlıklar bütünü olarak karşımıza çıktığını belirten Solak, sözlerine şöyle devam etti: “Dijitalleşen dünyada bu kültürün bebeklikten yetişkinliğe hayatın tüm dönemlerinde olumlu ya da olumsuz etkileri görülmektedir. Dijital bilincin erken yaştan itibaren oluşturulması kültüre ve teknolojik ortama hazır doğan çocuklar için son derece önemlidir. Çünkü çocukları bu kültürden yadsıyarak yetiştirmek gerçekten imkânsızdır. Günümüzde artık bir iletişim kurma aracının çok ötesine doğru hızla evrilen özellikle cep telefonları ile beraber evlerin, arabaların da akıllandığı gerçeği bir tarafta iken bir tarafta ise insanoğlunun bu aşırı hız içinde iletişim çağında daha da yalnızlaştığı görülmektedir. İnsan birey olarak bu dijital selin önünde adeta dijital bir yaprağa dönüşürken, çocuk dediğimiz özne de payına düşeni bu yeni dünyada fazlasıyla almaktadır.”

Açış konuşmalarının ardından Eğitimci-Yazar Dr. Erdal Atabek tarafından gerçekleştirilen “Dijitalleşen Dünyada Bir Yetişkin Yetiştirmek” konulu konferansa geçildi.

Açılış konferansından sonra Moderatörlüğünü Hacettepe Öğretim Üyesi Prof. Dr. Duyan Mağden Ataman’ın yaptığı “Okul Öncesi Eğitim ve Teknoloji” paneline geçildi. Panelde Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neriman Aral “Çocuk Teknoloji İlişkisi”, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Ferhan Odabaşı “Dijital Dünyada Çocuk Hakları”, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Bayhan “Ekran Arkasında Geçirilen Zaman: Erken Çocuklukta Riskler ve Yararlar”, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Eğitim Yönetimi Müdürü Fatih Çavuşoğlu ise “Çocukluk Döneminde Teknolojinin Riskli Kullanımı ve Önleyici Yaklaşım” temalı sunumlarını gerçekleştirdi.

Kongrenin ikinci gününde ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet İnam tarafından “Bir Can Olarak Çocuk” konferansı gerçekleştirildi. Konferansın ardından Moderatörlüğünü Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Güler Küçükturan’ın yaptığı “Okul Öncesi Eğitim: Öğretmen, Program, Çocuk” paneline geçildi. Panelde Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adalet Kandır “Bir Öğretmen Olarak Kendimizi Yetiştirmek”, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Z. Fulya Temel “Erken Çocukluk Programlarında Kalite Bileşenleri”, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rengin Zembat “Aile, Çocuk, Öğretmen Etkileşimi”, Hacettepe Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Berrin Akman “Çocuklara Eşit Fırsat” temalı sunumlarını gerçekleştirdi.

Panelin ardından Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk tarafından  “Teknoloji Nasıl Bağımlılık Yapar?” konferansı gerçekleştirildi. Konferanstan sonra  Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı  Öztürk, AKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Peker ve öğrenciler AKÜ Atatürk Kongre Merkezi arazisine fidan dikti.

Haberin etiketleri:

AKÜ


Haber okunma sayısı: 315

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

afyon-bilgi-yarismasina-damga-vurdu

Afyon, Bilgi Yarışmasına damga vurdu

16 Mayıs 2019 Perşembe 17:31
aku-ogrencilerine-mesleki-egitim

AKÜ öğrencilerine mesleki eğitim

15 Mayıs 2019 Çarşamba 19:01
acal-yabanci-misafirlerini-agirladi

AÇAL yabancı misafirlerini ağırladı

08 Mayıs 2019 Çarşamba 18:17