istek okulları

31 Mayıs 2020 Pazar

Dinar’da emlak piyasası durdu

dinarda-emlak-piyasasi-durdu

Emlak piyasası sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Son zamanlardaki belirsizlik emlak piyasasını olumsuz etkilediği belirtilirken son 2 yılın en durgun dönemlerinden birinin yaşandığı ifade edildi.
10 Haziran 2019 Pazartesi 20:08

Yaz ayları emlak alış satışlarının en hareketli dönemi olmasına rağmen, bu yıl emlakçılar sıkıntılı bir süreçten geçtiklerini ifade ediyorlar.

PEKİ, DİNAR’DA DURUM NE?

Ülke genelindeki gayrimenkul piyasasının ardından Dinar’da da yapılan araştırmaya göre ev, arsa, işyeri ve tarla gibi gayrimenkul satışlarının çok yavaş olduğu belirlendi. Dinar da emlak sektöründe uzun yıllardır hizmet veren Yatırım ve Danışmanlık Uzmanları ilçede gayrimenkul satışlarının durma noktasına geldiğini, bunun sebebinin ise büyük bir bölümünün ev, arsa fiyatlarının aşırı derecede pahalı olmasına bağladı.

Son zamanlarda hiç kimsenin gayrimenkul almaya yanaşmadığını da kaydeden Emlakçılar konuyla ilgili şunları söyledi; "Dinar’da son beş yıla kadar inanılmaz bir şekilde emlak satışı vardı. Bildiğiniz üzere ilçeye on firma aynı anda konut ve iş yeri yapmaya başlamıştı. Beş yıl boyunca satışlar çok üst düzeyde seyretti. Şimdi ise satışların yavaşlama sebebi vatandaşlar paralarını harcamaktan korkmaya başladı. Çünkü herkeste zarar edebilirim düşünesi hâkim oldu. Dinar’da yeterince ev ve arsa satışı gerçekleşti. Ev ve arsa almak isteyenlerin sayısında büyük düşüş yaşandı. Yani eskisi gibi talep yok. Taleplerin artması için konut fiyatlarının ve konut kredi faiz oranlarının düşmesi lazım. Ancak bizim tahminlerimize göre konut fiyatları önümüzdeki aylarda düşebilir. Çünkü talep olmayınca gayrimenkul satacak olan vatandaşlar ister istemez indirime gidiyor. Özellikle çok fahiş fiyatlardan satılan deprem evlerinde % 30’lara varan düşüşler gözlendi. Biz piyasanın düşeceğine inanıyoruz.”150 BİN TL’LERDEN 95 BİNE DÜŞTÜ

Dinar’da son zamanlarda peynir ekmek gibi satılmaya başlanılan deprem evlerinin de satışları durmuş durumda. 1995 depreminden sonra yapılan ve 22 yıllık olan deprem evleri eskiden 150 Bin TL’ye kadar alıcı bulurken şimdi ise 95 Bin TL’ye kadar düşüşler yaşandı. 22 yıllık eski evlere para vermek istemeyen vatandaş banka kredisi destekleriyle deprem evi almaktan vazgeçip sıfır ev almayı tercih etti.

KONUT ALMANIN TAM ZAMANI

Bazı görüşlere göre Dinar’da ev almanın tam sırası. Çünkü emlak piyasası çöküşte iken kimse iş yapamaz durumda. Bu aşamada sıkı bir pazarlıkla alacağınız evi daha ucuza alma imkanınız doğabilir. Konut satıcıları müşterilerinin yollarını gözlemeye şimdiden başladı. 1 ay sonra yurt dışından gelen vatandaşlarımızın konut talebi olursa, konut fiyatları yeniden artabilir.

  

Haberin etiketleri:

Dinar’da, emlak piyasası durdu


Haber okunma sayısı: 190

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

is-dunyasi-2020den-umutlu

İş dünyası 2020'den umutlu

29 Mayıs 2020 Cuma 21:25
dijital-fuarlar-donemi-basliyor

Dijital fuarlar dönemi başlıyor

27 Mayıs 2020 Çarşamba 20:23
mermercilikte-reform-hareketi-basladi

Mermercilikte reform hareketi başladı

20 Mayıs 2020 Çarşamba 20:46
sekerbanktan-ciftci-destek-paketi

Şekerbank’tan Çiftçi Destek Paketi

14 Mayıs 2020 Perşembe 20:07

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR