Triovista, İstek

15 Ağustos 2020 Cumartesi

Milli otomobilin bazı parçaları Afyon’da üretilmeli

milli-otomobilin-bazi-parcalari-afyonda-uretilmeli

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, “Yerli ve milli otomobilin oluşturduğu heyecanın tüm Anadolu’ya yayılması gerektiğini, otomobilin bazı parçaları ve yan sanayi ürünlerinin başta ilimiz olmak üzere Anadolu şehirlerinde üretilmesini diliyoruz” dedi.
27 Aralık 2019 Cuma 21:13

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2019 yılı Aralık ayı toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Serteser konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Sözlerime başlamadan önce, Sayın Meclis Başkanımız’ın da belirttiği gibi Meclis Üyemiz Sayın Mehmet Özer’in yerine Sayın İbrahim Sömer gelmiştir. Sayın Özer’e, Meclis çalışmalarımıza sağladığı katkı dolayısıyla teşekkür ediyor; daha önceki dönemde Meclis’te birlikte çalıştığımız Sayın Sömer’e de çalışmalarında başarılar diliyorum.

Ayrıca Biraz önce tamamını oybirliği ile geçirdiğimiz 2020 yılı bütçemizin hayırlı olmasını diliyor; tüm Meclis Üyelerimize Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ediyorum.Yarın (bugün) İstiklal Marşımız’ın şairi Mehmet Akif Ersoy’un ebediyete intikalinin 83’üncü yıldönümü. Milli Mücadelemiz’in o zor günlerinde, milletimizin zafer kazanma azmini perçinleyen İstiklal Marşımız’ı yazan, ayrıca diğer eserlerinde de toplumsal mesajlar vererek iyiyi, doğruyu anlatan merhum Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyor; Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı da bu vesile ile yâd ediyorum.

Toplantımızın başında Odamız’a yaptığı katkılar dolayısıyla plaket verdiğimiz Yönetim Kurulu Üyemiz Fatih Şapcı ile iş insanı Hüseyin Tokman’a bir kez daha teşekkür ediyorum.

Yarın (bugün) ülkemiz için önemli bir gün. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına destek vererek bir araya gelen ve “5 Babayiğit” olarak tanımlanan iş insanları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu A. Ş. ile birlikte ekonomimize önemli bir imza attılar. Türkiye’nin uzun zamandır beklediği yerli ve milli otomobil, yarın kamuoyuna tanıtılacak. Ben de bu tanıtım törenine sizler adına katılacağım.

Yazılımının tamamıyla ülkemizde üretildiği yerli ve milli otomobilin elektrikle çalıştığı, şarj edildikten sonra 500 kilometre gideceği gibi bilgiler, basın kuruluşlarında yer aldı.

Biz Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak ülkemizin bu önemli atılımını destekliyoruz.

Bununla birlikte yerli ve milli otomobilin oluşturduğu heyecanın tüm Anadolu’ya yayılması gerektiğini, otomobilin bazı parçaları ve yan sanayi ürünlerinin başta ilimiz olmak üzere Anadolu şehirlerinde üretilmesini diliyoruz.

Malumunuz olduğu üzere bugün asgari ücret miktarı açıklandı. Buna göre asgari ücret brüt 2.943 lira, net 2.324 lira oldu. Böylece asgari ücret, 2019 yılına göre yüzde 15,03 oranında artmış oldu. Açıklanan miktarın işçi ve emekçi kardeşlerimize, işverenlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Şunu vurgulamadan geçemeyeceğim: Hiçbir işveren, çalıştırdığı işçinin kötü şartlarda yaşamasını istemez; işveren işçinin hayat kalitesinin arttığında iş kalitesinin de artacağını bilir.

Bununla birlikte işverenin de ayakta durabilmesi, hizmet ya da mamulün üretimini sürdürebilmesi için asgari şartların yerine gelmesi gerekir.

Malumunuz olduğu üzere Türkiye İstatistik Kurumu, her ay işsizlik verisini açıklıyor. TÜİK’in açıkladığı son işsizlik rakamına göre Türkiye'de işsizlik oranı Eylül’de geçen yılın aynı ayına göre 2,4 puan artışla yüzde 13,8 oldu. İşsiz sayısı ise 817 bin kişi artarak 4 milyon 566 bin oldu. 4 buçuk milyon işsiz, bizim gibi genç nüfusa sahip bir ülke için oldukça büyüktür.

Yine TÜİK’in verilerine göre tüketici güven endeksi, bir önceki aya göre azaldı. Bu durum, piyasalarda durgunluk olarak karşımıza çıkıyor.

Ekonomideki durgunluğa rağmen ülkemiz hakkında açıklanan 2020 yılı büyüme tahminleri olumlu yöndedir. Meselâ AB Komisyonu’nun 2019 Sonbahar Ekonomik Tahminler Raporu'nda Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 3,1, 2021 yılında yüzde 3,5 büyüyeceği tahmini yer aldı.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü olan OECD’nin Kasım Ayı Geçici Dönem Ekonomik Görünüm Raporu’nda ise Türk ekonomisi için 2019 büyüme tahminini yüzde -0,3'ten yüzde 0,3'e yükseltirken, 2020 yılı için büyüme beklentisini de yüzde 1,6'dan 3,0'a çıkardı.

Raporda, Türk ekonomisinde büyümenin son aylarda toparlandığı, hükümetin sağladığı teşviklerin iç talebi tahmin edilenden daha fazla canlandırdığı, TL'deki değer kaybının da ihracatı desteklediği vurgulandı.

Kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's için araştırma yapan Moody’s Investors Service’in “Global Makro Görünüm Raporu”nda, Türkiye ekonomisinin büyüme beklentisi için yapılan tahmin iyileştirildi.

Rapora göre ülkemizin büyüme oranı tahmini 2019 için yüzde eksi 2'den yüzde 0,2’ye; 2020 için de yüzde 2'den yüzde 3'e yükseltildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin bu yöndeki öngörüsü ise 2020 yılında yüzde 5 büyümedir. Bu öngörünün gerçekleşmesi için iş dünyası var gücüyle çalışmaya hazırdır.

Bu yıl Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası son 4 toplantıda toplam 1200 baz puanlık faiz indirimi yaparken, politika faizi yıl başında bulunduğu yüzde 24 seviyesinden yüzde 12'ye indi. Bu durum, ekonomide toparlanma eğilimi olduğunu gösteriyor. İsteriz ki faizler daha da düşsün ve ekonomi yatırımlarla daha da büyüsün.

Ekonomik değerlendirmelerin yanı sıra Odamız’ı temsilen katıldığım faaliyetlerden de bahsetmek isterim:

Geçen ay Meclis toplantımızın olduğu gün, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) 14. Genel Kurulu’na TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığındaki heyetle birlikte katıldım. Yaptığımız temaslarda, Almanya’daki durumu da gözlemleme ve Alman iş insanları ile istişare etme imkanı bulduk. Berlin Büyükelçimiz Ali Kemal Sayın’ı da ziyaret ettik.

Aralık ayının ilk haftasında İstanbul’da, INCOTERMS Dış Ticarette Kullanılan Teslim Şekilleri 2020 Mena Bölgesi Açılış Zirvesi’ne katıldım. Bu Zirve’de, 2020’ye Giriş: Hazırlık Süreci, Yeni Kuralların Sunumu, Incoterms 2020 ve Temel Sözleşmeler, Taşıma ve Sigorta Uygulamasında Incoterms Kuralları, Bankacılık Uygulamaları ve Gümrük İşlemlerinde Incoterms Kuralları konu başlıklarındaki son derece yararlı panelleri takip ettim.

Malumunuz olduğu üzere, yumurta sektörü, Irak’a ihracat yapmakta sıkıntı çekiyor.

Nisan ayından bu yana yumurtacılarımız, Irak’a yumurta satamıyor. Biz bu çerçevede Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hasan El Cenabi ile Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve Afyonkarahisar Milletvekili Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nu Odamız’da ağırladık.

Irak’ın Ankara Büyükelçisi’ne yaşanan sıkıntılar hakkında bir dosya da takdim ettim. Sayın Büyükelçi, Sayın Bakanımız Eroğlu’nun daveti üzerine ilimize geldi; Sayın Bakanımız Eroğlu’na teşekkür ediyorum.

13-14 Aralık 2019 tarihlerinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’ne Oda olarak 17 kişi ile katıldık.

Meclis Başkanımız Dr.Mehmet Sıtkı Merdivenci, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılarımız Mustafa Gül ve Ahmet Şükrü Köse, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ahmet Anlıak, Akif İşbilir, Ekrem Demirel, Fatih Şapcı, Hacı Sait Evrenkaya, Hayrettin Güzbey ve Yücel Albay; Meclis Üyelerimiz (TOBB Delegeleri) Adnan Demirel, Halit Özutku, Mehmet Kumartaşlı, Mehmet Tamer Günel, Metin İplikçioğlu, M.Şükrü Genelioğlu ile 2 gün boyunca son derece yararlı bilgiler edindik.

Bu vesile ile, Seminer’in düzenlenmesinde öncülük eden TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve ekibine çok teşekkür ediyorum.

Geçtiğimiz hafta, Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Sezai Uçarmak’ı Odamız’da ağırladık. Sayın Bakan Yardımcımız’a ilimizde farklı sektörlerin yaşadığı sorunları aktardık. Sayın Bakan Yardımcımız’dan bahsettiğimiz konuların takibi sözünü aldık.

Kısa bir süre sonra yeni bir yıla gireceğiz. 2020 yılında size ve sevdiklerinize mutluluk ve huzur diliyor; 2020 yılının 2019’a göre daha güzel geçeceğine inanarak şehrimize, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum.” Haber okunma sayısı: 188

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR