Triovista, İstek

06 Temmuz 2020 Pazartesi

Serteser, işadamlarına güncel gelişmeleri anlattı

serteser-isadamlarina-guncel-gelismeleri-anlatti

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.
28 Ekim 2019 Pazartesi 18:47

Serteser’in konuşması şöyle: “İki üzücü, bir de sevindirici haberimiz var.

Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek’in babası Ali Zeybek’in vefatını üzüntü ile öğrendik. Bugün cenazesine katıldık. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine de başsağlığı diliyorum.

Dün gece ciddi bir trafik kazası geçiren değerli Meclis Üyemiz Şaban Ceylan’ın oğluna Allah’tan acil şifalar diliyoruz, Allah ailesine bağışlasın. Dualarınızı eksik etmeyin.

Meclis Üyemiz Ahmet Beşkardeş’in ikinci çocuğu oldu. Ahmet Bey’i tebrik ediyor; evladına Allah’tan sağlıklı, uzun ömür niyaz ediyorum.Antalya’da düzenlenen 10.YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’na Zafer Kalkınma Ajansı işbirliğinde katıldık. Standımızda hem yöresel ürünlerimizi sergileme ve tanıtma imkânı bulduk; hem de pek çok değerli ismi ağırladık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu da standımızı ziyaret etti. Sayın Hisarcıklıoğlu, Afyon Lokumu’nun bir kez daha tadına baktı, Afyon Sucuğu ile ilgili bir anısını anlattı; ayrıca Şuhut Keşkeği’ni duayen gazeteci Yavuz Donat ile birlikte kardı.

Stantta ziyaretçilerimizi ağırlarken Demirören Haber Ajansı’na da Afyon Sucuğu’nu ve Afyon Pastırması’nı anlatma fırsatı buldum. Pazar gününe kadar devam edecek olan YÖREX, ilimizin ve ürünlerimizin tanıtımı için gerçekten önemli bir katkı sağladı. YÖREX’te bizimle beraber stant açan Ahmet İpek, Aftat, Aşpa, Avşar Maden Suyu, Deniz Şekerleme ve Şuhut Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Ayrıca stantlı katılım sağlayamayıp ürün gönderen Afyon Yumurta, Alimoğlu Mermer, Bircan Tarım, Natur Mermer, No.03, Oğuz Mermer ve Yasemen Mermer’e de teşekkür ediyorum. YÖREX Fuarı’nda bu yıl ilk kez 81 il temsil edildi. Zafer Kalkınma Ajansı tarafından kurulan stantta Afyonkarahisar, Manisa, Kütahya, Uşak’ın ürünleri sergilendi. Odamız’dan stant için maddi bir katkı çıkmadı. Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz’a ilettim. Gelecek yıl Yönetim Kurulu karar alırsa inşallah daha fazla metrekare ile bölgemizi temsil edeceğiz.

Aynı gün Bursa’da Uluslararası Blok Mermer Fuarı düzenlendi. Bu fuarda da 23 firmamız ilimizi ve Afyon Mermeri’ni temsil etti. Fuara katılan firmalarımıza tek tek plaket takdim ettik. Hem Bursa’da bizi temsil eden firmalarımıza, hem de plaketleri takdim eden Yönetim Kurulu Üyelerimiz Akif İşbilir ve Hayrettin Güzbey ile TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı ve Odamız Disiplin Kurulu Üyesi İbrahim Alimoğlu Bey’e teşekkür ediyorum.

Güncel değerlendirmeme geçmeden önce 9 Ekim’de başlayan, Türkiye’nin kararlı duruşu sonucunda Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin ülkemizi ziyaret ederek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlarımız ile görüştükten sonra taleplerimizi kabul etmesiyle ara verilen Barış Pınarı Harekâtı’nda şehit olan asker ve sivil tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Biz Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtları’nda olduğu gibi Barış Pınarı Harekâtı’nda da devletimizin yanında olduk. Hem Odamız, hem şahsım destek mesajlarımızı sosyal medya mecralarından yayınladık. Oda olarak destek açıklaması yaptık. Ayrıca Afyonkarahisar’daki önde gelen sivil toplum örgütleri ve tüm Oda-Borsalar’ın katılımı ile ortak bir basın açıklaması düzenleyerek Devletimizin ve Mehmetçiğimizin yanında olduğumuzu gösterdik.

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Bölgemizin terör unsurlarından arınması, güven ve istikrarın gelişmesi için çok önemlidir. Türkiye’nin Harekât’a başlarken taşıdığı niyet, öyle zannederiz ki uluslararası toplum tarafından geç de olsa anlaşıldı; ya da anlamak zorunda kaldılar. Biz terörün ülkesinin ve ulusunun olmadığını, bir insanlık suçu olduğunu, hiçbir devlet tarafından desteklenmemesi gerektiğini söylüyoruz. Bugün geldiğimiz noktada da Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında varılan mutabakat, terörün bölgeden temizlenmesine vesile olur diye düşünüyorum.

Ayrıca 22 Ekim’de Rusya’da, Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan mutabakat anlaşmasının da “güvenli koridor” tezimizi güçlendireceğini umuyor; sınırı terör ve terör unsurlarından arındırılmış bir ülke olma yolunda ilerleyeceğimizi görüyorum. Bu durumdan en çok bölge ülkeleri yarar görecektir. Bölgenin istikrara kavuşmasında terörizmin engellenmesi büyük bir rol oynayacaktır.

Sayın Meclis Üyeleri;

Ekim başından 17 Ekim’de ABD’li heyetin Türkiye’deki temaslarına kadar ABD Başkanı Trump, saati saatine uymayan Twitter mesajları ile algı yönetimi oluşturmaya çalışsa da piyasalar karşısında pek etkili olamamıştır. Türkiye, 2018’in Ağustos ayındaki gibi bir şok etkisi ile karşılaşmamış, döviz kurlarında büyük dalgalanmalar olmamıştır. Ekonomimizin 2018’e göre ani gelişmelere daha hazırlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ekim ayı toplantısında politika faizini 250 baz puan düşürerek % 16,50'den % 14’e indirdi. Son üç faiz indiriminde 1000 baz faiz düşürüldü. Bu göstergeler iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Faizlerin düşme eğilimine devam etmesini diliyoruz.

Ancak yaşadığımız ekonomik şartlarda, elbette sadece ani gelişmelere hazırlıklı olmak yetmiyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre işsizlik adeta kronik bir sorun olmaya devam ediyor.

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 65 bin kişi artarak 4 milyon 596 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 3,1 puanlık artış ile yüzde 13,9 seviyesinde gerçekleşti. Umarım işsizlik bir an önce daha aşağı seviyelere iner.

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın 1 Ekim’de kamuoyuna sunduğu 2020-2022 Yeni Ekonomi Programı’nda “Konjonktürel ve yapısal politika adımlarıyla ekonominin uzun vadede güçlü bir büyüme trendine yönelmesinin bir önkoşulu olarak görülen dengelenme döneminde işsizlik oranının 2019 yılı sonunda yüzde 12,1’e yükselmesi ve dengelenme sonrası toparlanma dönemi olarak nitelenebilecek 2021 yılında ise yüzde 10,8’e gerilemesi beklenmektedir” deniliyor. Görülüyor ki şu anda Yeni Ekonomi Programı’nda öngörülen durumdan da fazla işsizliğimiz var. Bu konunun üzerine daha çok kafa yormamız gerekiyor.

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Ağustos 2019 dönemine ilişkin kısa vadeli dış borç istatistikleri açıklandı.

Buna göre, Ağustos’ta 2018 sonuna kıyasla kısa vadeli dış borç stoku yüzde 5,4 artarak 120,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 0,1 artarak 57,2 milyar dolara, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku yüzde 11 yükselerek 57,1 milyar dolara ulaştı. Toplam borç stoku içinde kamu sektörünün yüzde 18,4, Merkez Bankası'nın yüzde 3,7, özel sektörün ise yüzde 77,9 paya sahip olduğu gözlendi. Özel sektör, borç krizini aşmak için gayret gösteriyor; fakat ne yazık ki tablo ortada.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Ağustos’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla yüzde 2,8 azaldı.Malumunuz olduğu üzere, sanayi üretim endeksi,ekonominin sanayi kesiminde meydana gelen gelişmelerin ve uygulanan ekonomik politikaların, kısa dönemde olumlu veya olumsuz etkilerinin ölçülebilmesi için kullanılan bir hesaplama yöntemi olarak tanımlanıyor. Bu tabloya göre sanayimizde, üretimimizde bir sorun olduğu görülüyor.

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Üretimdeki durağanlık, ister istemez yatırımları da etkiliyor. 2020 yılında açılacağı duyurulan Ankara-Afyonkarahisar-İzmir Hızlı Tren Hattı’nın akıbeti merak ediliyordu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Cahit Turhan, TCDD'ye ait büyük yatırım projeleri hakkında   bilgi verirken, Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar-Uşak-İzmir YüksekHızlı Tren Projesi'nde Polatlı-Afyonkarahisar kesiminin kalan altyapı ve üstyapı işlerinin yapımlarına 2020'de başlanmasının planlandığını; Ankara (Polatlı)-Afyonkarahisar kesiminin 2022'de, Afyonkarahisar-Uşak-İzmir kesiminin de 2023 yılı sonunda tamamlanmasının hedeflendiğini kaydetti.

Biz Afyonkarahisarlılar olarak bu büyük yatırımın bir an önce daha hızlandırılmasını, bölgemizin bu vesile ile daha çok kalkınmasını arz ve talep ediyoruz.

Sayın Meclis Üyeleri;

Sizlere Ekim ayı içinde katıldığım toplantılar hakkında da bilgi vermek isterim: 7 Ekim’de Ankara Üniversitesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, ICC Türkiye Milli Komitesi ve TOBB ETÜ işbirliğinde İstanbul’da düzenlenen “Güçlü Bir Ulusal Ekonomi İçin Fikri Mülkiyetin Rolü Zirvesi”ne katıldım. Zirve’nin açılış konuşmalarını TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız ve ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Erkan İbiş, ICC Genel Sekreteri Sayın John Denton yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından gün boyunca “Ekonomik Dönüşüm Kapsamında Yeni Teknolojiler, İnovasyon ve Fikri Mülkiyet Hakları”, “Kültür ve Yaratıcı Endüstrilerinin Telif Hakkı ve Dönüşümü” başlıklı verimli toplantılar yapıldı.

Aynı günün akşamında ICC Türkiye Milli Komitesi tarafından organize edilen “Ticaret Savaşları, Brexit ve Çok Taraflı Ticaret Sisteminin Geleceği” toplantısına da davetli olarak katıldım. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın da iştirak ettiğitoplantıda son derece yararlı bilgiler bizimle paylaşıldı.

2019’da 100’üncü kuruluş yıldönümünü kutlayan ICC’nin, ülkemizdeki işleyişini yürüten ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu’nda yer almaktan bir kez daha gurur duydum. Bu vesile ile bu görevi bize layık gören TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyorum.

Kıymetli Meclis Üyeleri,

9 Ekim 2019 tarihinde de İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Genel Kurulu’na katıldım. Genel Kurul’da Sayın Hisarcıklıoğlu, yeniden EUROCHAMBRES Başkan Vekilliği’ne seçildi. Sayın Hisarcıklıoğlu’nu tebrik ediyor, ülkemizi temsildeki başarısının devam edeceğine inanıyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;

Geçen hafta da sosyal medya mecralarımızdan yayınladığımız gibi TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret ettik. Ziyaret heyetimizde Eski Orman ve Su İşleri Bakanımız, Cumhurbaşkanı Irak Özel Temsilcisi, Milletvekilimiz Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Milletvekillerimiz Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven ile şahsım yer aldı. İlimiz için son derece yararlı olan ziyarette kurulması planlanan Termal Kent hakkında görüş alışverişinde bulunma imkanı elde ettik. İlimizin büyük bir yatırıma kavuşması için hepimizin elini taşın altına koyması gerektiğini biliyoruz ve bu yönde gayret gösteriyoruz.

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Bu yıl 14’üncüsünü düzenlediğimiz ATSO Spor Oyunları’nı, 14 branş ve 700’ü aşkın sporcunun katılımıyla, başarıyla tamamladık. Planlamamızda hiçbir aksama olmadan, Ekim’in 14’ü itibariyle futbol branşı finalimizi de gerçekleştirdik ve Kapanış Töreni hazırlıklarına başladık. 14. ATSO Spor Oyunları’nda derece elde eden tüm takımları ve sporcuları tebrik ediyorum; tüm katılımcılara gösterdikleri ilgi dolayısıyla teşekkür ediyorum. Ayrıca bu organizasyonun yapılmasında destek olan kamu kurum ve kuruluşlarına, sponsorlarımıza, bu faaliyetimizi takip ederek haber yapan basın mensuplarımıza, organizasyonu başından sonuna kadar disiplinle gerçekleştiren Limit Sensin ekibine, Tertip Komitemiz’e ve personelimize teşekkür ediyorum. Yine organizasyonumuzun başından sonuna kadar yanımızda olan Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz’a da hassaten teşekkürlerimi sunuyorum. 15. ATSO Spor Oyunları’nın daha da iyi geçeceğine inandığımı belirtmek istiyorum.

Sayın Meclis Üyeleri;

Konuşmamın bu bölümünde bir hayat hikâyesinin özetini okumak isterim:

7 yaşındayken babasını kaybetti ve yetim kaldı. Yalnız ve içine kapanık biri olarak yaşamaya, oradan oraya sürüklenmeye başladı.

8 yaşında okuldan alındı ve bir dönem köyde yaşadı. Zamanını tarlalarda kargaları kovalamakla geçiriyordu.

10 yaşında yüzü kanlar içinde kalacak şekilde, yeni okulundaki hocasından dayak yedi. Ailesi onu okuldan aldı. Sinirden ve korkudan üç gün evinden çıkamadı.

17 yaşında hayalindeki okulun istediği bölüme gerekli not ortalamasını bir dönem için tutturamadı.

24 yaşında tutuklandı, günlerce sorguya çekildi. 2 ay tek başına bir hücrede hapis yattı.

25 yaşında sürgüne gönderildi.

27 yaşında, kendisinden bir yaş büyük meslektaşı, üyesi olduğu derneğin çalışmalarıyla kahraman ilan edilirken, o hiç önemsenmiyordu. Doğduğu şehrin merkezinde rakibi törenlerle karşılanırken, o kalabalık arasında tek başına olanları izliyordu.

30 yaşında kendisi başka şehirleri düşman elinden kurtarmaya çalışırken doğduğu şehir düşmanların eline geçti.

30 yaşında amiri, onu uzaklaştırmak için başka bir göreve atanmasını sağladı. Yeni görevinde fiilen işsiz bırakıldı. Aylarca boş kaldı.

37 yaşında böbrek hastalığından Viyana’da 2 ay hasta ve yalnız halde yattı.

37 yaşında komutan olarak yeni atandığı ordu dağıtıldı.

38 yaşında Savunma Bakanı tarafından görevinden atıldı.

38 yaşında bir toplantıda giyebileceği bir tek sivil elbisesi bile yoktu ve başkasından bir redingot ödünç aldı. Cebinde sadece 80 lirası vardı.

38 yaşında kendisi için tutuklama kararı çıkarıldı.

38 yaşında en yakın beş arkadaşından üçü, bir seçimde onun aleyhine oy kullandı.

39 yaşında idam cezasına çarptırıldı.

42 yaşında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı oldu.

Değerli Meclis Üyeleri;

Kişisel gelişim uzmanı Mümin Sekman’ın Her Şey Seninle Başlar kitabında yer alan bu bölüm, Cumhuriyetimiz’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatır.

Cumhuriyet’in ilan edilmesinin 96’ncı yıldönümünü kutlayacağımız 29 Ekim ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81’inci yıldönümünde yapacağımız anma törenlerinde Cumhuriyetimiz’in kurucusu Atatürk’ü daha iyi anlamalı ve zorluklardan yılmamayı O’ndan öğrenmeliyiz. Bu vesile ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor; Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum.”

 
Haber okunma sayısı: 150

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER