AK PARTİ

26 Mart 2019 Salı

Fatih Çetinkaya

Türk kirazı Çin tezgahlarında yerini alacak

turk-kirazi-cin-tezgahlarinda-yerini-alacak

Çin'e ihraç edilen Türk kirazları, Pekin, Şangay ve Guangzhou şehirlerinde büyük marketlerde ve sanal mağazalarda satışa sunulacak.
29 Temmuz 2018 Pazar 19:01

Çin'e kiraz ihracatını gerçekleştiren Afyonkarahisar firması Anadolu Kiraz Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Beşer, Türkiye ile Çin arasında 2013 yılında Gıda Güvenliği Anlaşması, 2015'te de Antalya'daki G20 Zirvesi'nde Bitki Sağlığı Protokolü imzalandığını, kiraz satışının bu kapsamda gerçekleştirildiğini söyledi.

"ÇİN PAZARI HEDEFİMİZE ULAŞTIK"

Çin'in Guangzhou, Şangay, Pekin gibi nüfusu 35-40 milyonu bulan şehirlerinde yoğun kiraz tüketiminin olduğunu belirten Beşer, bu ülkenin Şili, ABD, Kanada ve Avustralya'nın da aralarında yer aldığı ülkelerden kiraz ithal ettiğini aktardı.

Beşer, söz konusu ülkeler arasında Şili'de kiraz mevsiminin nisanda sona erdiğini, Türkiye'de ise mayıs ayında başladığını anımsatarak, bu ülkenin söz konusu ürünün Çin'e satışında Türkiye'ye rakip olamadığını dile getirdi.Diğer ülkelerle fiyat rekabetinin önem taşıdığını vurgulayan Beşer, "O yüzden Çin ısrarla üzerinde durduğumuz bir pazardı. Çok şükür bunu da gerçekleştirmiş olduk." dedi.

"ARTIK ÇİNLİLER, TÜRK KİRAZI YİYECEK"

Çin ile imzalanan Bitki Sağlığı Protokolü'ndeki maddelerden birinin de bu ülkeye kiraz ihracı olduğunu ifade eden Beşer, kendilerini en çok "ürünün 16 gün soğuk depoda bekletilmesi" konusunun zorladığını dile getirdi.

Beşer, Çin'e gönderilecek 4 ton kirazın yola çıkarıldığına işaret ederek, "Türk kirazı, Çin tezgahlarında yerini alacak. Artık Çinliler, Türk kirazı yiyecek" diye konuştu.

"TÜRK KİRAZI SANAL MAĞAZADA DA SATILACAK"

Söz konusu kirazların Çin'de 4 farklı müşteriye gönderildiğini belirten Beşer, gelecek sene için daha fazla sipariş almayı beklediklerini söyledi. Beşer, ihraç edilen kirazların "Ziraat 900 Napolyon" türünde olduğuna dikkati çekerek, Türk kirazının Çin'de, 1'er ve 5'er kilogramlık paketler halinde satılacağını bildirdi.

Türk kirazının, Çin'in Pekin, Şangay ve Guangzhou şehirlerine gönderildiğini aktaran Beşer, bu kirazların hem büyük marketlerde hem de sanal mağazalarda sipariş usulüyle satılacağını kaydetti.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Anadolu Kiraz Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Beşer, "2012 yılından beri Çin'e ihraç edeceğimiz kiraz projemizle ilgili daima yanımızda olarak bizlere desteklerini esirgemeyen Orman ve Su İşleri eski Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu başta olmak üzere, Afyonkarahisar'da görev yapmış Valilerimiz; İrfan Balkanlıoğlu, Aziz Yıldırım ile Afyonkarahisar Valimiz Mustafa Tutulmaz'a, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilerimiz Av. Ali Özkaya'ya, Av. İbrahim Yurdunuseven'e, 26. Dönem AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilimiz Hatice Özkal'a, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a, Çin Halk Cumhiryeti Ankara Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi YU Hongyang'a, Çin Halk Cumhuriyeti Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı ZHU Guangyao, Tarım ve Orman Bakanlığı'na, Afyonkarahisar Tarım ve Ormancılık eski İl Müdürü Hüseyin Arap'a Afyonkarahisar Tarım ve Ormancılık İl Müdürü İbrahim Acar'a, Tarım Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğüne,  Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Abdülkadir Konak ile ulusal ve yerel basınımıza teşekkür borç bilirim" dedi.

 Haber okunma sayısı: 236

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR