KOLAYLI YENİ

12 Aralık 2018 Çarşamba

Vergi Uyumu ve Türk Vergi Sistemi

vergi-uyumu-ve-turk-vergi-sistemi-

Vali Tutulmaz, 29. Vergi Haftası kapsamında Afyonkarahisar Defterdarlığı ile Afyon Kocatepe Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen Vergi Uyumu ve Türk Vergi Sistemi konulu panele katıldı.
04 Mart 2018 Pazar 20:20

Afyon Kocatepe Üniversitesi ANS Atatürk Kongre Merkezi'nde düzenlenen Vergi Uyumu ve Türk Vergi Sistemi konulu panele Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Defterdar Vekili Murat Toy ile öğrenciler katıldı.

Panelde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen Vergi Haftası konulu kısa film katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Panelde konuşan Vali Tutulmaz “Vergi ve devlet birbirinden ayrılmaz iki kavramdır. Toplum sözleşmesini büyük ihtimalle duymuşsunuzdur. Sosyal bilimlerde öğretilir. Devletin varlığının sebebi vatandaşların vergi vermek suretiyle devletten benim güvenliğimi sağlama görevini siz üstlenin demesiyle oluşmuştur. Bu toplum sözleşmesidir. Yani vatandaş demiştir ki bugün bir devlet yapısına ihtiyacımız var, bu devlet yapısı bizim güvenliğimizi sağlasın, bizi kötülüklere karşı, başka kötü niyetli insanlara karşı korusun, biz de ona para verelim diye oluşan toplum sözleşmesi sonucu bu anlayışa göre devlet oluşmuştur. Yani devlet ve vergi iç içedir. Yani devlet var ise vergi olacak. Bu da ilanihaye geçmişte olduğu gibi gelecekte de olacaktır. O zaman vergi olacağına göre bizim konuşmamız gereken bu verginin ne şekilde tahsil edildiği ve ne şekilde kullanıldığı ile ilgili olmalıdır. Bu tür konferanslarda, panellerde, sempozyumlarda daha ziyade bunun üzerinde durulması gerekir. Az önce konuşmacılar tarafından vergi adaletinden bahsedildi. Toplumun vicdanını en fazla yaralayan şeylerden birisi budur. Vergi adaletini sağlamamız lazımdır. Vermek isteyenle istemeyen ayrımını yapmadan devletin o gücünü iyi kullanarak herkesin adil bir şekilde sorumluluğunu yerine getirmesini sağlayacak mekanizmayı kurması gerekir. Ayrıca vergiyi adil şekilde topladıktan sonra bunu yine verimli alanlarda kullanılıp kullanılmadığı yönünde kamuoyu olarak takipçisi olunmalıdır. Bu böyle olmadığı zaman kalkınma ve benzeri şeyler de bütün ülkelerde vergi olmasına rağmen her ülke aynı oranda gelişmiyor. Bizim ülkemiz şükür ki şu anda dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasındadır. Kaynaklar aşağı yukarı aynı ama kaynaklar verimli kullanıldığı zaman kalkınma da aynı şekilde hızlı bir şekilde oluyor. Hem bu normal yapılar anlamında kalkınma hem de en önemlisi insani yapılar açısından önemlidir. Son dönemlerde sosyal devlet anlayışı ile devletimiz 7'den 70'e herkese bir şekilde dokunabilmektedir. Bu dokunma değişik hizmetler yoluyla olmakta bazen de işte kamudan değişik hastaneler ve diğer alanlarda hizmet alma şeklinde olmaktadır. Bunun yapılabilmesi için de verginin toplanması ve bu verginin buralara harcanması gerekir. Bu bağlamda bugün gerçekleştirilen panel bu yönüyle çok önemli. Emek veren herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Siz değerli öğrencilerimizin de bundan verimli bir şekilde faydalanacağınızı umuyorum. Toplantının hayırlı uğurlu olmasını diliyor, hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

 Haber okunma sayısı: 146

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mesleki-yeterlilik-icin-552-muracaat-yapildi

Mesleki yeterlilik için 552 müracaat yapıldı

10 Aralık 2018 Pazartesi 19:53
atso-genel-sekreteri-senol-romaya-gitti

ATSO Genel Sekreteri Şenol, Roma’ya gitti

08 Aralık 2018 Cumartesi 17:13
kiraz-ihracati-ivme-kazaniyor

Kiraz ihracatı ivme kazanıyor

07 Aralık 2018 Cuma 16:36
mermerciler-kollari-sivadi

Mermerciler, kolları sıvadı

07 Aralık 2018 Cuma 16:23
2019-yilinda-ihracat-tavan-yapacak

2019 yılında ihracat tavan yapacak

07 Aralık 2018 Cuma 15:49

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR