istek okulları

04 Haziran 2020 Perşembe

Virüsün ekonomiye etkilerini azaltmak için ne yapıldı?

virusun-ekonomiye-etkilerini-azaltmak-icin-ne-yapildi

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Mart ve Nisan ayları olağan toplantılarında koronavirüs salgınının ekonomiye etkisini azaltmak için yapılan çalışmalar hakkında Meclis Üyeleri’ne bilgi verdi.
01 Mayıs 2020 Cuma 22:16

Serteser, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Sizlere bilgilendirme yapmadan önce Türkiye Büyük Millet Meclisimiz’in açılışının 100’üncü yıldönümünü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Ayrıca Ramazan ayınızı da tebrik ediyorum. Ramazan Ayı’nın size, ailenize, sevdiklerinize, ülkemize ve tüm insanlığa huzur ve bilhassa sağlık getirmesini diliyorum.

Dünya ve ülkemiz, koronavirüs salgını dolayısıyla zor günler geçirmektedir.Odamız, Koronavirüs salgınının ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile temasa geçmiş ve üyelerimizden gelen talepleri hem TOBB’a, hem de diğer ilgili makam ve mercilere iletmiştir. Odamız, 17 Mart 2020 tarihinden bugüne 85 lobi faaliyetine imza atmıştır.

Bu süreçte ayrıca, Meslek Komitelerimiz’in Başkanları ve siz değerli Meclis Üyelerimiz ile video konferans yöntemiyle istişare toplantıları düzenleyerek sektörlerinizde yaşadığınız sıkıntıları not alarak yine TOBB ve diğer makamlara ilettik.

Oda ve Borsalar’ın ilettiği 60’ı aşkın sorun, TOBB’un girişimleri ile çözüme kavuştu.

İşletmelerimizin bu salgından asgari ölçüde etkilenmesini sağlamak amacıyla TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu gece gündüz demeden çalışıyor.

Sayın Başkanımız’a ve ekibine çok teşekkür ediyorum.

Odamız’da Genel Sekreterimiz ve personelimiz bu süreçte üyelerimiz adına önemli çalışmalara imza attılar. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Koronavirüs salgınının ekonomik hayata, üretim ve istihdama tahribatını en aza indirmek ve ekonomiyi canlı tutmak amacıyla açıklanan ekonomik paketler ile ilgili Ar-Ge birimimize hizmetiçi eğitim verdik.

Ar-Ge personelimiz, üyelerimizi destek paketleri hakkında bilgilendirmektedir.

Koronavirüs salgınının ekonomiye etkisini azaltmak üzere yaptığımız çalışmalar hakkında 16 Mart 2020’den bu yana 27 konuda kısa mesaj, 36 konuda elektronik posta olmak üzere 170 bin e-posta, 144 bini aşkın tekil kısa mesaj gönderdik.

Ayrıca salgının yayılmasını önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarını da sosyal medya mecralarımızda paylaştık.

Yine bu süreçte üyelerimize sektör sıkıntıları ve çözüm önerilerini bizimle paylaşmaları için internet üzerinden form bağlantısı gönderdik. Bu bağlantıya sorunları ile ilgili paylaşım yapan 34 firmamıza elektronik posta ile, 31 firmamıza telefon ile geri bildirim yaptık. Ayrıca 2 firmamızın sorunları hakkında da lobi faaliyeti yürüttük.

16 Mart 2020’den bu yana Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu Üyeleri, Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanları ve Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Üyeleri ile yaptığı toplantılarda da önerilerimizi dile getirdik.

Birkaç gün önce kamuoyuna açıkladığımız TOBB Nefes Kredisi için Odamız’dan 214 adet faaliyet belgesi verdik.

Dinamik bir süreç yaşıyoruz. Her gün ekonomi ile ilgili yeni düzenlemeler yapılıyor. Bu toplantımız haricinde de karşılaştığınız bir sorun olursa, hem benim ile, hem Sayın Meclis Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile paylaşabilirsiniz. Biz de karşılaştığınız sorunun çözümü için elimizden gelen gayreti gösteririz.   Haber okunma sayısı: 1849

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mermer-tasarim-yarismasi-

Mermer Tasarım Yarışması

04 Haziran 2020 Perşembe 18:58
covid-19-etkilese-de-793-milyon-dolarlik-ihracat

Covid 19 etkilese de 793 milyon dolarlık ihracat

03 Haziran 2020 Çarşamba 20:56
shoedex-2020ye-yogun-ilgi

Shoedex 2020’ye yoğun ilgi

03 Haziran 2020 Çarşamba 20:49

ÇOK OKUNANLAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR