AK PARTİ

25 Mart 2019 Pazartesi

Fatih Çetinkaya

ZEKA Kütahya’da toplandı

zeka-kutahyada-toplandi

Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) 2018 yılı 2. Yönetim Kurulu Toplantısı Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımıyla Kütahya’da yapıldı.
04 Mart 2018 Pazar 20:09

Zafer Kalkınma Ajansı Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra ZEKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Uşak Valisi Salim Demir, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Uşak İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı Nafi Güral, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hüsnü Serteser, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Adnan Erbil katıldı.

Manisa Teknokent ve Zafer Kalkınma Ajansı'nın koordinasyonunda geliştirilen ve 2017 yılı çalışma programı ile Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanan "Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi (MASTEK) Güdümlü Projesi" hakkında konuşan Vali Ahmet Hamdi Nayir, Türkiye’nin son 15 yılda savunma sanayisinde önemli adımlar attığını kaydetti.

Kamu, üniversite, özel sektör ve STK’ların da içerisinde yer aldığı bölgesel ölçekte ilk savunma sanayi kümesi olacak olan MASTEK’in bölge ve ülke için çok büyük bir kazanç olacağını belirten Vali Nayir; “İçinde bulunduğumuz coğrafyanın gereği olarak ülkemiz her anlamda çok güçlü olmak zorundadır. Komşularımızda yaşanan sorunlar, savunma sanayimizin eskisinden daha güçlü olmasını gerektirmektedir. Ülkemiz son 15 yılda bu anlamda ciddi mesafeler kat etti. 2002 yılında yalnızca 66 savunma projesi yaklaşık yüzde 80 dışa bağımlılık oranıyla yürütülürken; mevcut durumda yüzde 65’in üzerinde yerlilik oranıyla proje sayısı yaklaşık 9 kat artmış ve 553’e ulaşmıştır. Biz de Ajans olarak hayati öneme sahip bu konuyla ilgili bir katkı sunmak adına bu projeyi çok önemsiyoruz. İnşallah projenin uygulama aşamasında da aynı başarıyı gösterir ve savunma sanayimizin yerlileşmesi ve millileşmesine bir nebze de olsa faydamız olur.” dedi.

Toplantıda, 2017 Yılı Birim Faaliyet Raporları ile Ajans Faaliyet Raporu, 2017 yılı bütçe sonuçları, Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi (MASTEK) Güdümlü Projesi Mutabakat Metni, 2018 yılı proje teklif çağrısı değerlendirme süreçleri hakkında bilgilendirme yapılması ve proje değerlendirme rehberleri, 2018 yılı Mali Destek Programları Banka İşbirliği Protokolü, iki toplantı arası ajans faaliyetleri, 2018 yılı Ocak Ayı Gelir-Gider Cetveli konuları görüşülerek karara bağlandı.

 Haber okunma sayısı: 224

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR