AK PARTİ

25 Mart 2019 Pazartesi

Fatih Çetinkaya

14'ü yabancı 182 bilim insanı, 155 bildiri sunacak

14u-yabanci-182-bilim-insani-155-bildiri-sunacak

Afyonkarahisar Araştırmaları Sempozyumu Bakan Eroğlu ve Vali Tutulmaz’ın Katılımıyla Başladı.
05 Nisan 2018 Perşembe 20:19

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından düzenlenen ve Afyonkarahisar’ın tarihsel değerleri, kültürü, edebiyatı ve folklorik yapısı ile sahip olduğu zenginliklerin irdeleneceği ‘8. Uluslararası Afyonkarahisar Araştırmaları Sempozyumu’ Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımıyla Akrones Hotel ev sahipliğinde başladı.

Uluslararası boyutta sekizincisi gerçekleştirilen Afyonkarahisar Araştırmaları Sempozyumu’nda, 14'ü yabancı toplam 182 bilim insanı, akademisyen ve uzman tarafından 155 bildiri sunulacak.

5-7 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Sempozyumun açılışına Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Belarus Ankara Büyükelçisi Andrei Savinykh, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu Genel Başkanı İrfan Ünver Nasrattınoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Sempozyum öncesi, Bakan Eroğlu ve Vali Tutulmaz tarafından açılan ‘Karahisar'dan Yansımalar’ ve ‘Afyonkarahisar'ın Doğa Güzellikleri’ konulu fotoğraf sergisi ile ‘Yün'den Keçe'ye’ ve ‘Geleneksel Tepme Keçecilik’ konulu el sanatları sergisi protokol üyeleri tarafından gezildi.Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı müzik dinletisiyle başlayan açılış programında sırasıyla AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban söz aldılar.

İLİMİZE ÖNEMLİ KAZANIMLAR SAĞLAYACAK

Daha sonra konuşan Vali Tutulmaz; “Bugünkü toplantı 8.’si yapılan ilimizin kültürünün, tarihinin, folklorunun, arkeolojisinin, yerel inançlarının, şivesinin, ağzının kısacası ilimizin her yönüyle ele alınacağı bir sempozyumdur. Burada ilimizin tıp bilimiyle emarı çekilecek. Baştan sona bütün hücresine kadar girilecek ve bu elde edilen sonuçlar hem ilimizin kültürel değerlerine katkı sağlayacak, hem de biz uygulayıcılar, idareciler buradan elde edilen verilerle geleceğe daha iyi bakmış olacağız. Ben emeği geçen başta Belediye Başkanımız olmak üzere buna destek veren Sayın Bakanımıza, Rektörümüze, değerli hocalarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İlimiz her geçen gün bu tür sempozyumlarla ön plana çıkmaktadır. Bulunduğumuz bu tesislerde bunlara destek vermektedir. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum. Sempozyumun hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum   “dedi.

İLK DEFA TÜRKİYE’DE DAMLAMALI
SULAMAYLA ORMAN KURDUK

Daha sonra kürsüye gelen Bakan Eroğlu Afyonkarahisarlı olduğunu hatırlattı ve şöyle konuştu: "Daha önceleri Afyon'da yeşil alan açısından bir azlık vardı. Yeşil alan hemen hemen yoktu. Ben lisede okurken şu karşıki dağlar boz dağlardı, buraları hakikaten yeşillendirdik. Arkadaşlar dediler ki 'Burada sulama olmadan ağaç büyümez.’ Biz de ilk defa Türkiye'de damlamalı sulamayla orman kurduk. Artık buraları yemyeşil. Şu ana kadar da 105 milyon fidanı toprakla buluşturduk.” dedi.

AFYONKARAHİSAR’IN İNSANI GERÇEKTEN MUTLU

Bakan Eroğlu, ağaç dikimine çok önem verdiklerini, bu kapsamda parkları, bütün okul bahçelerini, yol kenarlarını ağaçlandırdıklarını ifade ederek; "Şu ana kadar 959 okul bahçesini ağaçlandırdık. Ayrıca 707 kilometre karayolunu ağaçlandırdık. Afyon'a girerken bizleri artık yeşillikler karşılıyor." dedi.

Araştırmalara göre Afyonkarahisar'ın Türkiye'nin en mutlu illeri arasında 2. sırada olduğu bilgisini veren Bakan Eroğlu; "Bu gerçekten muhteşem bir şey. Afyon'un insanları mutlular. Aynı zamanda Afyonkarahisar güvenlik konusunda da Türkiye'de 8. sırada. Ayrıca sosyal hayat açısındansa 11. sırada. Yani Afyonkarahisar sosyal hayat açısından da çok ileri noktada. Genelde ilk 10'a giriyor. İnşallah Valimizin, Belediye Başkanımızın, Rektörümüzün, Hükümetimizin, Kurum ve Kuruluşların çalışmalarıyla biz mevcut durumu daha da yükselteceğiz." şeklinde konuştu.

AKDAĞ VE FRİG VADİSİ MUTLAKA GÖRÜLMELİ

Afyonkarahisar'da ayrıca iki doğal güzelliğin mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini dile getiren Bakan Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunlardan biri Akdağ Tabiat Parkı, diğeri de Frig Vadisidir. Akdağ Tabiat Parkı muhteşem bir hazine. Belki Türkiye'nin en güzel tabiat parkı olabilir diye planladık, oraya çok güzel bir gölet yaptık. Ayrıca içerisinde sosyal üniteler, orman köşkü dediğimiz ahşaptan yapılmış evler ve kanyon var. Muhteşem bir güzellik. İnşallah bunu bütün dünyaya tanıtacağız. Frig Vadisi'ni de korumaya aldık. Bu tabiat zenginliği de mutlaka görülmesi gerek.”

ÜLKELER ARASINDA BAĞ KURMAK, KÖPRÜ KURMAK ELZEM

Bakan Eroğlu konuşmasını devamında Afyonkarahisar'daki doğal güzellikleri görmeye Ortadoğu, Avrupa ve Arap ülkelerinin vatandaşlarını davet ederek; "Belarusluları da Afyonkarahisar’a davet ediyoruz. Burada termal turizm var. Belarus Büyükelçimiz zaten onun için geldi. Ben Belarus ile Türkiye arasında kurulan komisyonun eş başkanıyım. Sağ olsun hem Büyükelçimiz, hem de hanımefendi davetimizi kabul ettiler. Belarus 10 milyon nüfuslu güzel bir memleket. Biz şimdi Allah nasip ederse her Belaruslu için Türkiye'de bir fidan dikeceğiz, kardeşliğimizi daha da pekiştireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Belarus Büyükelçisinin Afyonkarahisar ve Türkiye'nin güzelliklerinin tanıtımına katkı sağlamasından mutluluk duyacağına işaret eden Bakan Eroğlu, "Geçen sefer de Meksika ve Malezya Büyükelçileri gelmişti. Daha önce de Çin Büyükelçisini davet ettik. Ülkeler arasında bağ kurmak, kültür köprüleri oluşturmak elzem diye düşünüyorum.” dedi.

Bakan Eroğlu, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere, özellikle Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a teşekkür etti.

Bakan Eroğlu konuşmasının sonunda Afyonkarahisar'ın kültürel hayatına katkı sunan sanatçılara "Hayat Boyu Onur Ödülü" ve onur belgesi takdim etti. Bakan Eroğlu, sempozyumun açılışında, “Afyon’un Tabii Güzellikleri ve Biyoçeşitliliği” üzerine bir sunum yaptı.

2 GÜNDE 10 FARKLI OTURUM

Bakan Eroğlu’nun yaptığı sunumla tamamlanan açılışın ardından 8. Uluslararası Afyonkarahisar Araştırmaları Sempozyumu,  5 ayrı salonda toplam 39 oturum üzerinden gerçekleştirilecektir. Sempozyumda, 5 Nisan Perşembe günü ilk oturumlar saat 13:30, son oturumlar ise 15:10'da başlayacak olup öğleden önce ve sonra 19 farklı sunumun yapılacak. Sempozyumun 2. gününde ilk oturumlar saat 09:00'da, son oturumlar ise 15:40'da başlayacak. Sempozyumun son günü olan 7 Nisan Cumartesi günü ise saat 09:00 ve 10:40'da başlayacak 10 ayrı oturum gerçekleştirilecek.

Afyonkarahisar’a sayısız fayda sağlayacak olan 8. Uluslararası Afyonkarahisar Araştırmaları Sempozyumu, 7 Nisan Cumartesi günü saat 12:00'de programlanan 'Sempozyum Değerlendirme Toplantısı' ile sona erecek.

 Haber okunma sayısı: 274

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ogrenciler-fidan-dikti

Öğrenciler fidan dikti

23 Mart 2019 Cumartesi 17:45
kavga-edilen-sehre-yatirim-gelmez

Kavga edilen şehre yatırım gelmez

22 Mart 2019 Cuma 21:36
dilekceler-mebe-gonderildi

Dilekçeler MEB’e gönderildi

22 Mart 2019 Cuma 20:42
adalet-bakani-gul-geliyor

Adalet Bakanı Gül geliyor

22 Mart 2019 Cuma 20:27

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR