istek okulları

22 Ocak 2020 Çarşamba

2018 yılında 38 çocuk sokaktan kurtarıldı

2018-yilinda-38-cocuk-sokaktan-kurtarildi

Afyonkarahisar’daki sokakta yaşayan ve sokakta çalışan çocuklara yönelik koruyucu önleyici hizmetlerle 2018 yılında 38 çocuk sokaktan kurtarıldı.
12 Haziran 2018 Salı 17:09

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü V. Zekai İnan, sokak çocuklarına yönelik çalışmaları anlatarak, vatandaşları mendil satan çocuklara karşı uyardı.

Zekai İnan Şunları söyledi: “Afyonkarahisar’daki sokakta yaşayan ve sokakta çalışan çocuklara yönelik koruyucu, önleyici hizmetlerin öncelikle uygulanarak çocukların sokaktan ve sokağın risklerinden korunması amacıyla İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ve Afyonkarahisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü işbirliğinde sürekli güncellenen ve yenilenen bir plan dahilinde oluşturulan mobil ekiplerle saha çalışması yaklaşık 6 aydır düzenli olarak gerçekleştirilmektedir.

"Her çocuk toplum için önemlidir” ilkesi bilinciyle yapılan çalışmalarda; sokakta yaşayan, sokakta çalışan, mendil satan, dilenen, çöp toplayan çocukların tespit edilerek sokaktan kurtarılmasına, aile kurumu içerisinde korunarak psikolojik, sosyal, duygusal gelişimlerinin desteklenmesi, izlenmeleri psikologlar, sosyal çalışmacılar, sosyologlar, psikolojik danışmanlar ve öğretmenlerce yapılmaktadır. Böylece çocukların sağlıklı bir birey olarak topluma katılımları amaçlanmaktadır.

Yapılan saha çalışmalarda; ilimizde gününün 24 saatini sokakta geçiren, sokakta vaşavan, "anne-baba kontrolünde olmayan sokağın çocuğu” olgusuna rastlanmamıştır. 5-16 arası değişen kız ve erkek çocuklarının sokakta çalıştığı; mendil, su ve çekirdek sattığı ya da dilendiği için sokağın her türlü sosyal risklerine karşı korunmasız, savunmasız kaldıkları tespit edilen çocuklara ve ailelerine Yönelik rehberlik ve danışmanlık, örgün eğitime yönlendirme, sokağın riskleri yönünden farkındalıklarının artırılması, sosyal ve ekonomik destek gibi doğrudan, çocuğu aile içerisinde, aile ile birlikte korunmasına yönelik hızlı, etkin ve sorun çözücü sosyal hizmet müdahaleleri paydaş kurumlarla gerçekleştirilmektedir. Böylece 2018 yılında 38 çocuk sokaktan kurtarılmıştır.

Çalışmalarımız büyük bir özenle ilimizdeki sosyal dokuya zarar veren, insanların dini ve vicdanı duygularının sömürülmesine zemin hazırlayan sokak çocukları ve sokakta çalışan çocuklar olgusunun ilimizde tamamen ortadan kaldırılarak kent huzuruna katkı sağlanması en büyük amacımızdır. Bu nedenle, halkımıza "Sokak Çocuğundan Mendil Alma, Geleceğini Çalma” diyerek duyarlılık göstermelerini bekliyoruz.” 


Haber okunma sayısı: 383

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR