AK PARTİ

23 Mart 2019 Cumartesi

Fatih Çetinkaya

4 bayan kuaför, köy çocuklarının hayatına dokunuyor

4-bayan-kuafor-koy-cocuklarinin-hayatina-dokunuyor

Afyonkarahisar'da bayan kuaförü olarak çalışan 4 genç bayan 'Küçük işler büyük mutluluklar getirir' sloganıyla başlattıkları sosyal sorumluluk projesi ile belde ve köyleri dolaşarak kız çocuklarının saçlarını keserek, bayrama hazırlıyorlar.
10 Haziran 2018 Pazar 17:54

Afyonkarahisar'da çeşitli bayan kuaförlerde çalışan Merve Karaman, Sevgi Öztaylan, Çiğdem Daşdelen ve Sultan Gül, birlikte başlattıkları 'Küçük işler büyük mutluluklar getirir' sosyal sorumluluk projesi ile kız çocuklarının saçlarını ücretsiz keserek, hayatlarına renk katıyorlar. İzinli oldukları günde soluğu her hangi bir köyün veya beldenin okulunda alan 4 genç bayan kuaför, bu okullarda kız çocuklarının saçlarını kesiyorlar.

Ramazan bayramı öncesi kız çocuklarına bayram hediyesi veren Merve Karaman, Sevgi Öztaylan, Çigdem Daşdelen ve Sultan Gül, bir yandan kız çocuklarının saçlarını keserken, bir yandan da saç kurutma makinesi ile saçlarını kurutular. Ayrıca diğer kız çocukları da saçlarının kesilmesi için sıranın kendilerine gelmesini beklediler. 4 bayan kuaför okuldaki bir sınıfı kız çocuklarının saçlarını kesmek için hazırladılar.

PROJENİN İLERLEMESİNİ İSTİYORUM

4 genç bayan kuaför, Afyonkarahisar'ın Çay ilçesine bağlı Karamık Karacaören Beldesindeki Yunus Emre Ortaokulunda öğrenim gören kız öğrencilerin saçlarını kestiler. Okullarında ilk defa bir bayan kuaför geldiğini ve çok mutlu olduğunu söyleyen 5. sınıf öğrencisi Sümeyye Taşdemir, projenin ilerlemesini istedi. Taşdemir, "Daha önce köyümüze bayan kuaför gelmedi. Çok mutlu hissediyorum. Daha önce saçlarımı evde kesiyordum. Başka kuaförlere de gitmiyordum. Okul müdürümüz de okulumuza kuaför geldiğini söyledi. Ben ilk önce şaşırdım. Daha sonra 'gelsinler bakalım' dedim. Saçları kesilen arkadaşlarımı gördüm ve beğendim. Sonrada kendi saçımı kesmeye başladıklarında şaşırdım. Hoşuma da gitti. Bazı arkadaşlarıma da tavsiye ettim. Bu projenin ilerlemesini istiyorum. Ayrıca bayram öncesi de iyi oldu" dedi. 

BAYRAMA DA HAZIRIM'Küçük işler büyük mutluluklar getirir' sosyal sorumluluk projesi ile saçlarını kestiren 5. sınıf öğrencisi Hayrunnisa Duman, çok mutlu olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu; "Daha önce sadece bir kere kuaföre gittim. Çay ilçesine fazla gitme imkanım olmuyordu. Köyümüzde bayan kuaför yok. O yüzden evde kesiyordum. Annem kesiyordu. Annem kesince de düzgünce kesilmiyordu. o yüzden üzülüyordum. Şuan saçlarım düzgün kesiliyor. Çok mutlu oldum. Bayramda da saçlarım kötü olmayacak ve daha da güzel olacak. Bayrama hazırım. Bütün kuaför ablalarıma da teşekkür ederim."

200'E YAKIN KIZ ÇOCUĞUNUN SAÇ KESİMİNİ YAPTIK

Gittikleri belde ve köylerde öğrenim gören 200'e yakın kız çocuklarının saçlarını kesen Karaman, Öztaylan, Daşdelen ve Gül, birlikte böyle bir çalışmanın içerisinde yer almaktan mutluluk duyduklarını dile getiriyorlar. 10 yıldır bayan kuaför olarak çalıştığını söyleyen Merve Karaman, "Bu fikir aslında aklımızda vardı. Köylere gittiğimizde kız çocuklarına baktığımızda bakımsız oluyorlar. Sürekli yıpranmış saçlar ve kuaföre gidilmiyor. Onların da mutlu olması amacıyla biz gidelim dedik. Onlar bize değil, biz onlara gidelim dedik. Bu şekilde yönlenmeye başladık. İlk başladığımızda olumlu tepkiler aldık. Çocuklarımız çok mutlu oldu. Devamını getirmek amacıyla da daha büyük yerlere gitmeyi planladık. Bizde daha çok uzak köylere giderek özellikle durumu iyi olmayan çocuklarımıza ulaşmak için ilerlemeye devam ettik. Şuana kadar 150 ile 200 kız öğrencimizin saçını kestik. En büyük mutluluğu yaşadığımıza kesinlikle eminim" diye konuştu.

BİZE HAYRANLIKLA BAKIYORLAR

"Çocuklar bizi gördüğünde çok mutlu oluyor" diyen Karaman, şöyle konuştu, "Çocukların kıpır kıpır olması bizi de sevindiriyor. Elimize makas aldığımızda bile çocuklar hayranlıkla bakıyorlar. 'Aaaa saçımı mı toplayacaksın? Saçımı mı bağlayacaksın? diyorlar. Onları öyle gördükçe içimiz burkuluyor. Mağdur kalmış öğrencilerimiz var. Bizde onlar bize gelmiyorsa, biz onlara koşarız dedik. Onların isteğine göre kestik. Bu şekilde ilerlemeye devam ediyoruz. Biz bu projeyi izinli olduğumuz gün yapıyoruz. Bize destek olan belediye başkanlarımıza ve okul müdürlerimize teşekkür ediyoruz. Yanımızda herkesi görmekten mutluluk duyarız. 'Küçük işler büyük mutluluklar getirir' diyoruz."

ÇOCUKLARIN MUTLULUĞU BİZE YETER

'Küçük işler büyük mutluluklar getirir' sosyal sorumluluk projesinin gönüllü bayan kuaförü Sevgi Öztaylan, köy köy, belde belde dolaşarak çocukların mutluluğu için çalıştıklarını dile getirdi. Öztaylan, "Çocukların saçlarını kestiğimizde onların mutluluğu gözlerinde görüyoruz. Özellikle hiç ulaşamayan çocuklar hiç saçını kestirememiş kız çocuklarına ulaşmaya çalışıyoruz. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz. İsteyen bütün arkadaşlarımız bizimle birlikte görev alabilirler. Bu konuda gönüllüyüz. Kendi emeğimizle ve imkanlarımızla geliyoruz. Çocuklarımızı mutlu etmek için elimizden geleni yapıyoruz" şeklinde konuştu.

ONLARIN YÜZLERİNDEKİ İFADELER BİZE YETİYOR

"Çocukları mutlu etmek bizi de mutlu ediyor" diyen bayan kuaför Çiğdem Daşdelen, çocukların yüzlerinin gülümsemesinin kendilerine ayrı bir mutluluk kattığını söyledi. Daşdelen, açıklamasına şu sözlerle devam etti; "Biz 4 arkadaş böyle bir proje yapalım dedik ve yola düştük. Çocukları mutlu etmek bizi de mutlu ediyor ve bizimde mutluluğumuza sebep oluyorlar. Onların yüzlerindeki ifadeler bize yetiyor. Allah izin verirse daha çok köylere gideceğiz. Bayan kuaför arkadaşlarımıza da çağrı da bulunuyoruz. İsteyen buyursun gelsin. Bekliyoruz her zaman."

BAYRAM ÖNCESİ ÇOCUKLARIMIZ ACISINDAN ÖNEMLİ BİR FIRSAT

8 yıldır Karamık Karacaören Beldesi Yunus Emre Ortaokulunda Müdür olarak görev yaptığını hatırlatan Ahmet Özkan, kız çocuklarına Ramazan bayramı öncesi çok önemli bir fırsat sağlandığını vurguladı. Özkan, "Doğrusu ilk haberi aldığımda dikkati mi çeken bir proje olduğunu düşündüm. Malum kırsalda yaşayan özellikle kız öğrencilerimizin yada bayanların bu tür imkanları her zaman için olmuyor. Dolayısıyla bizim öğrencilerimiz için özellikle Ramazan bayramı öncesinde çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum bu etkinliğin. Ben emeği geçen herkese, başta bayan kuaför arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum" dedi. Haber okunma sayısı: 729

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR