Triovista, İstek

03 Temmuz 2020 Cuma

7 yıldır verdiği gazilik mücadelesini kazandı

7-yildir-verdigi-gazilik-mucadelesini-kazandi

Afyonkarahisar'da yaşayan Emre Yılmaz (27), Şırnak'ta terör örgütünün havan bombası atması sonucu yaralanmış ve gazi olabilmek için 7 yıldır verdiği mücadeleyi 684 sayılı KHK ile hak etti.
02 Kasım 2019 Cumartesi 21:02

Afyonkarahisar'da yaşayan Emre Yılmaz (27), Şırnak'ta terör örgütünün havan bombası atması sonucu yaralanmış ve gazi olabilmek için 7 yıldır verdiği mücadeleyi 684 sayılı KHK ile hak etti.

684 Sayılı KHK ile güneydoğuda yaralanarak malul sayılamayan kişilere de bir defaya mahsus Devlet hastanelerinden rapor almaları şartı ile gazilik yolunun açılmasının ardından Emre Yılmaz harekete geçti.

684 SAYILI KHK İLE GAZİLİK ALDI

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı ile birlikte Av. Serpil Öztürk ile görüşen Yılmaz, Devlet hastanesinden aldığı raporun ardından malul gazi olabilmek için mahkemeye başvurdu. 4 aylık yargı sürecinin ardından Yılmaz, malul gazi olmaya hak kazandı.  Afyonkarahisar'da 100'e yakın başvurudan hak sahip olan Yılmaz, bu haktan ülke genelinden faydalanan 10 isim arasında da yer aldı. KHK ile malul gazilik ünvanına kavuşan Yılmaz, Kumartaşlı ve Av. Serpil Öztürk'e teşekkür etti. Yılmaz'ın gazilik ünvanını almasının ardından fotoğrafı dernek binasındaki gaziler arasında yer aldı.EMRE 10 KİŞİDEN BİRİSİ

Emre Yılmaz'ın malul gazi olabilmesi için yürütülen mahkeme sürecinden bahseden Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, 684 sayılı KHK'nın çıkmasının ardından mahkemeye başvuru da bulunduklarını söyledi. Kumartaşlı şöyle konuştu; "15 Temmuz olaylarında maluliyet derecesi almadan gazilik ünvanı verilmesi bizim camiamızda bir takım rahatsızlıklar oldu. Eşitsizlik mi oluyor şeklinde söylemler ortaya çıktı. Şube başkanları ve STK temsilcileri olarak yetkililere durumu dile getirdik. Devletimizin yetkili organları tarafından bir düzenleme yapıldı. 684 sayılı KHK ile güneydoğu da askerlik hizmetini yaparken veya görevini icra ederken teröristlerle mücadele esnasında yaralanıp, maluliyet derecesi yani halk arasında çürük raporu alamayan kişileri de bir kereye mahsus rapor almaları şartı ile gazilik verileceği duyuruldu.

AFYONKARAHİSAR'DA TEK İSİM

Biz bu düzenlemenin ardından Afyonkarahisar'da bir duyuru yaptık. 100'e yakın maluliyet raporu alamayan kişileri emekli sandığına gönderdik. Emekli sandığından Ankara'ya gönderildiler. Ama bu güne kadar rapor alabilen olmadı ve 684 sayılı KHK'dan çok kişi yararlanamadı. Sayısal olarak baktığımızda bu kanundan 10 kişi yararlanmış ve onlardan biri de Emre kardeşimizdir. Emre 2012 yılında Şırnak'ta malul sayılamayacak derecede yaralanmıştı. Biz 684 sayılı KHK gereği Afyonkarahisar Devlet hastanesinden raporumuzu aldık. Raporu Ankara'daki avukatımız Serpil Öztürk'e gönderdik. Avukatımız aracılığı ile Emre kardeşimiz 684 sayılı KHK'dan yaralanarak malul gazi olmuş oldu. Emre kardeşimiz Türkiye'de bu haktan yararlanan 10 isimden birisidir. Aynı zamanda Afyonkarahisar'da da tek isimdir."

KHK OLMASAYDI GAZİ OLAMIYORDUM

Şırnak'ın Uludere ilçesinde terör örgütü tarafından atılan havan bombası sonrası yaralandığını söyleyen Emre Yılmaz, yaralandıktan sonra malul sayılamayacak derecede rapor alamadığını ileri sürdü. 864 sayılı KHK'nın çıkmasının ardından başvuruda bulunduğunu anlatan Yılmaz, "Başvurudan bulunduktan sonra beni Afyonkarahisar Devlet hastanesine gönderdiler. Raporu aldıktan sonra avukatım ve İsmail Kumartaşlı ile birlikte mahkemeye başvurduk ve beni gazi yaptılar. Avukatıma ve İsmail Kumartaşlı'ya teşekkür ediyorum. Bu süreç 7 yıl sürdü. Tedavilerim devam ediyor ve 7 yıldır tedavi görüyorum. İki ayağıma şarapnel isabet etti ve halen sağ ayağım da şarapnel duruyor. Yaralanınca bana elverişli raporu vermediler. KHK çıkmasaydı gazi olamıyordum" dedi. 


Haber okunma sayısı: 331

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

afyon-kocatepe-universitesi-gururumuz-oldu

Afyon Kocatepe Üniversitesi gururumuz oldu

02 Temmuz 2020 Perşembe 22:04
belediye-fiyat-tarifelerine-zam-geldi

Belediye fiyat tarifelerine zam geldi

02 Temmuz 2020 Perşembe 21:15
vali-cicek-iade-i-ziyaretlerde-bulundu

Vali Çiçek, iade-i ziyaretlerde bulundu

02 Temmuz 2020 Perşembe 21:10
allah-bizi-mahcup-etmesin

Allah bizi mahcup etmesin

02 Temmuz 2020 Perşembe 21:02

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR