CACTUS YENİ

26 Ağustos 2019 Pazartesi

moto

Adalet Bakanı Gül geliyor

adalet-bakani-gul-geliyor

GAZETECİ-YAZAR FEVZİ ŞEN'İN KALEMİNDEN...
22 Mart 2019 Cuma 20:27

Kırklareli’nde Toplanan Ege - Marmara - Akdeniz Bölge Baro Başkanları Toplantısı Sonuç Bildirgesini Afyon Baro Başkanı Turgay Şahin açıkladı

Ege ve Marmara Genişletilmiş Bölge Baro Başkanları toplantımsı Kırklareli’nde gerçekleştirildi.  Şehrimizi temsilen toplantıya katılan Afyon Baro Başkanı  Turgay Şahin,  toplantının verimli geçtiğini belirterek “Baro Başkanları Bölge Toplantısının bitiminde sonuç bildirgesi hazırlandı. Bir takım temennilerimizi maddeler halinde açıkladık” dedi.

AVUKATLARA GETİRİLEN KISITLAMALAR KALDIRILMALI

Ege- Marmara-Akdeniz Bölgesi Baro Başkanları toplantısının önemli ismi  Baro Başkanı  Turgay Şahin, avukatlara getirilen kısıtlamalara değindi. Başkan Şahin  “Avukatların adil yargılamanın ayrılmaz parçası olduğu,  Avukatlara getirilen her türlü sınırlamanın özünde yurttaşın hak arama özgürlüğüne ve savunma hakkına getirilmiş bir kısıtlama olduğunu, bu nedenle yargının eşit süjeleri arasında ayrımcı bir yaklaşıma tabi tutulmasının kabul edilemez olduğunu, ülkemizde yargının şeffaflaşması, hak arama özgürlüğünün sağlanması ve adil yargılanma hakkının tesisi için avukatlara getirilmiş olan tüm kısıtlamaların kaldırılmasının bir zorunluluk olduğu bilincini taşıyoruz” dedi.Baro Başkanı Turgay Şahin sonuç bildirgesinde belirtilen açıklamaları maddeler halinde açıkladı.

Ege ve Marmara Bölgesi Genişletilmiş Bölge Baro Başkanları toplantısının sonuç bildirgesinde şu görüşlere yer verildi. 

1-)Başta ‘’yargılandığımız ya da tutuklandığımız için değil, yalnızca adil yargılanma ve savunma hakkımızı kullanamadığımız için açlık grevindeyiz’’ diyen tutuklu avukatlar olmak üzere tüm yurttaşların adil yargılanma ve savunma haklarının en temel insan haklarından olduğunu, herkes için her zaman bu hakların kullandırılmasının yargının en asli görevi olduğunu hatırlatıyoruz.

2-)Ortak çalışma alanlarımız olan Adliyelerin sahiplerinin biz avukatlar olduğu gerçeği ile eşit süjeler olarak adliye yönetimi ile ilgili karar alma süreçlerinde ve adalet komisyonlarında baroların yer alması zorunludur.

3-)Sayılarının ihtiyacın çok üzerinde, eğitim kalitesinin ise olması gerekenin çok altında bulunduğu herkesçe kabul edilen hukuk fakülteleri konusunda acilen bir düzenleme ihtiyacı bulunmaktadır. Başta profesör olmak üzere öğretim üyesi sayısı, akademik kadrolarının yeterliği yayınlanmış akademik eser ve bunlara yapılan atıflar gibi kriterlerin belirlenerek standartların altında olan hukuk fakültelerinin kapatılması, diğerlerinde ise öğrenci sayılarının istihdam ihtiyacı gözetilerek azaltılması ve hukuk fakültelerine girişte öngörülen yüzdelik dilimin, tıp fakülteleri için getirilen ölçüyle eşitlenmesi gerekmektedir.

4-)Toplantımıza misafir olarak katılan Bulgaristan’ın Burgas Barosu temsilcilerinin belirttikleri üzere, Bulgaristan’da avukatlığa kabul öncesinde 3 aşamalı bir sınav yapıldığı da göz önüne alınıp artık ülkemizde de bir an önce avukatlık sınavının getirilmesinin acil ve zorunlu olduğunu hatırlatıyor, getirilmesi düşünülen devlet sınavına halihazırda hukuk fakültesinde okuyan bütün öğrencilerin dahil edilmesini talep ediyoruz.

5-)Son dönemde avukatların şiddet eylemlerine maruz kaldığı, görev sırasında yahut bürolarında meslektaşlarımızın öldürüldüğü ya da yaralandığı eylemlerin hızla arttığı görülmektedir. Avukata yapılan saldırı bizzat yargı faaliyetine ve yurttaşın hak arama hürriyetine yapılan saldırıdır. Avukatın güvenliği adil yargılama ve savunma hakkının güvencesidir. Bugüne kadar yapılan ve bundan böyle yapılacak her türlü saldırıda biz imzası bulunan barolar olarak hiçbir ayrım gözetmeksizin ve nerede gerçekleşirse gerçekleşsin meslektaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğimizi bildiririz. Avukatlara yapılan saldırılarda eylemin doğrudan tutuklama nedeni sayılmasını, bu konuda hakim ve savcıların gereken hassasiyeti göstermesini bekliyoruz.

6-)Başlangıçta yargılama hizmetinin alternatifi olmadığı söylenen ancak aşama aşama dava şartı haline getirilerek doğrudan devletin yargılama yetkisini devre dışı bırakan sözde alternatif çözüm yollarının adalete hizmet etmediği açıkça ortadadır. Kuruluş yasasında dahi adaleti değil menfaati öne çıkaran bir düzenlemeyi kabul etmiyoruz. İş yükü ve yargılama sürelerinin uzunluğu hakim sayısının yetersizliği gibi sebepler asla adaletten vazgeçmenin gerekçesi olamaz. Bu çerçevede son günlerde gündeme getirilen aile hukuku uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk, Uluslararası Sözleşmeler başta olmak üzere mevzuatımıza aykırıdır.  Özellikle çözüm sürecinin gizli olması nedeniyle başta şiddet mağduru kadınların aleyhine sonuçlar doğurabilecek olup kabulü mümkün değildir.

7-)Adalet Bakanımızın simsar olarak nitelendirdiği ve vatandaşları da başvurmamaları konusunda uyardığı, halkın acılarından beslenen ve hak kayıplarına yol açan, kamu görevlisi ortaklarıyla birlikte suç örgütü gibi yapılanan hasar danışmanlık şirketlerinin ve adliyelerimizin çevresinde mantar gibi türeyen arzuhalcilerin faaliyetlerine son verilmesi için gerekli yasal düzenlemeler acilen yapılarak vatandaşların hukuk güvenliği sağlanmalıdır.

Meslektaşlarımıza ve kamuoyunun dikkatine saygılarımızla duyurulur.

Kırklareli’ndeki bölge baro başkanları toplantısına şu şehirler katıldı.

Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak ve Yalova Baroları.

-----------------------------------

KAMU BAŞDENETÇİSİ ŞEREF MALKOÇ

BARO BAŞKANI ŞAHİN’İ ZİYARET ETTİ

 

Kamu Baş Denetçisi Şeref Malkoç, Afyon Barosunu ziyaret etti.  Vali Mustafa Tutulmaz’ın da katıldığı ziyarette,  stajyer avukatlar için “Ombudsmanlık ve Adalet “ konulu söyleşi gerçekleştiren Kamu Baş Denetçisi Malkoç’a Baro Başkanı Turgay Şahin tarafından plaket takdim edildi.

Kamu Baş denetçisi Şeref Malkoç,  ayrıca AKÜ Atatürk Kongre Merkezindeki Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversite konulu konferansa  katıldı.

-----------------------------------

ADALET BAKANI ALDÜLHAMİT GÜL GELİYOR

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU DA GELEBİLİR

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Afyon’a geliyor. Bir dizi ziyaretlerde bulunması beklenen Bakan Gül’den sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da şehrimize gelmesi bekleniyor.

--------------------------

  Haber okunma sayısı: 149

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER