istek okulları

30 Mayıs 2020 Cumartesi

Afyon’da % 6,2’lik istihdam artışı bekleniyor

afyonda--62lik-istihdam-artisi-bekleniyor

Afyonkarahisar’da önümüzdeki bir yıl içerisinde % 6,2’lik istihdam artışı bekleniyor.
08 Kasım 2019 Cuma 18:26

İŞKUR Afyonkarahisar’da 735 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti. Piyasanın önde gelen faaliyetleri imalat, toptan ve perakende ticaret ile konaklama ve yiyecek hizmeti sektörleri yer alıyor.

Afyonkarahisar genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinin % 13,3’ünde773 kişilik açık iş olduğu tespit edildi. Afyonkarahisar genelinde açık iş oranı % 2,5 olarak hesaplandı ve en yüksek açık iş oranına sahip sektörün % 10,4 ile idari ve destek hizmet faaliyetleri sektörü olduğu anlaşıldı.

İşverenlerin en çok talepte bulundukları mesleklerin ise Müşteri Hizmetleri Görevlisi/Asistanı, Beden İşçisi (Genel), Satış Danışmanı Uzmanı olduğu belirlendi.  Açık işlerde en çok aranılan ilk üç becerinin İletişim ve İfade Yeteneği, Bilgisayar Kullanımı ile Analitik Düşünebilmek olduğu bildirildi. İşverenlerin talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR aracılığı ile aradığı anlaşıldı. 

Afyonkarahisar’da araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin % 21,5’ünde 325 kişinin temininde güçlük çekiliyor. Eleman temininde en çok güçlük çekilen mesleklerin Makineci (Dikiş), Beden İşçisi (İnşaat),Mermer İşçisi, Emaye İşçisi, Izgara Ustası, Şoför-Yük Taşıma, Lokum Ustası, Büro Memuru (Genel), Büro memuru, Servis Komisi ve Aşçı meslekleri olduğu belirlendi.Afyonkarahisar genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde bin 894 kişilik istihdam artışı bekleniyor.

İşverenler, 2020 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 6,2 oranında artmasını öngörüyor. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler İmalat, İdari ve destek hizmet faaliyetleri, Toptan ve perakende ticareti şeklinde belirlendi.

Müşteri Hizmetleri Görevlisi/Asistanı, Tuğla İmal İşçisi ve Mermer İşçisi mesleklerinde istihdam artışı beklenirken Beden İşçisi (İnşaat)Lastik Ayakkabı İmal İşçisi ve Makine Bakım Yardımcı Elemanı mesleklerinde istihdam azalışı bekleniyor.  
Haber okunma sayısı: 165

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

soz-verdik-yapiyoruz

Söz verdik yapıyoruz

29 Mayıs 2020 Cuma 23:08
pasa-camiinde-ilk-cuma-namazi

Paşa Camii’nde ilk Cuma Namazı

29 Mayıs 2020 Cuma 22:12
pandemi-kurulu-toplandi

Pandemi Kurulu toplandı

29 Mayıs 2020 Cuma 22:02
afyona-dun-kar-yagdi

Afyon’a dün kar yağdı

29 Mayıs 2020 Cuma 21:51

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR