istek okulları

10 Nisan 2020 Cuma

Afyon'da 1.124 gıda denetimi yapıldı

afyonda-1124-gida-denetimi-yapildi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından "Ürün Bazlı Denetim Seferberliği" kapsamında Afyonkarahisar’da 1.124 denetim gerçekleştirildi.
27 Şubat 2020 Perşembe 18:24

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatı ile 81 il ile eşzamanlı olarak 17 Şubat 2020 tarihinde ilimiz ve tüm ilçelerinde başlayan ve 6 gün süren "Ürün Bazlı Denetim Seferberliği" kapsamında 1.124 işletme denetimden geçirildi.

Türkiye genelinde başlatılan "Ürün Bazlı Denetim Seferberliği" kapsamında Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli 73 personelden oluşan 23 gıda denetim ekibi ile il genelinde halkın daha güvenli ve sağlıklı gıda tüketimini temin etmek için gıda denetimleri gerçekleştirildi.

Afyonkarahisar Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Acar’ın da katıldığı "Ürün Bazlı Denetim Seferberliği"nde gıda kontrol görevlileri tarafından 6 günlük seferberlik süresi içinde, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, ekmek ve unlu mamul üreten işletmeler, kasap şarküteri, bakkal ve marketler, okul kantinleri ve yemekhaneler, restoranlar ve takviye edici gıda işletmelerine yönelik denetimler yapıldı.

Denetimlerde ürün güvenliği ve güvenilir gıda arzına yönelik; genel temizlik, personel hijyeni, kaliteli gıda malzemesi kullanımı, ürünlerin muhafaza koşulları, ürünlerin son kullanma tarihi, işletme kayıt belgesi, haşere ve kemirgenlerle mücadele, hijyen eğitimi belgesi varlığı gibi konular denetim ekiplerince kontroller gerçekleştirildi.

Denetimlerde 44 işletmede olumsuzluk tespit edilirken gerekli cezai yaptırımları uygulanacak.

Denetimlerin daha etkin ve sürdürülebilir olması için vatandaşların gıda ile ilgili karşılaştıkları herhangi bir olumsuzluğu Tarım ve Orman Bakanlığının Alo 174 Gıda Hattına bildirmeleri durumunda, anında değerlendirmeye alınarak Gıda Denetim Ekipleri tarafından çözüme kavuşturuluyor. 
Haber okunma sayısı: 96

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR