AK PARTİ

22 Şubat 2019 Cuma

Fatih Çetinkaya

Afyon’da Akıllı Kavşak uygulaması başladı

afyonda-akilli-kavsak-uygulamasi-basladi

Afyonkarahisar'da 14 kavşakta Dinamik Kavşak Kontrol Sistemi, 7 kavşakta koordineli yeşil dalga uygulaması başlatıldı.
10 Şubat 2019 Pazar 19:19

Afyonkarahisar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan fizibilite çalışmaları sonucu trafik yoğunluğu tespit edilen 14 kavşakta Dinamik Kavşak Kontrol Sistemi ile 7 kavşakta trafik akışkanlığını sağlamak amacıyla koordineli yeşil dalga uygulaması başlatıldı. Sürücüler, şehir içinde cezaevi, Şuhut ve Ataköy kavşaklarında 60 km hızla, çevre yolunda ise Yeni Otogar kavşağı, Battalgazi Kavşağı TOKİ ve Gümüşkent kavşakları arasında 80 km hızla giderse yeşil dalga sisteminden yararlanabilecek.

Dinamik kavşak kontrol sisteminin kavşaklardaki araç yoğunluğunu kameralar aracılığı ile hesaplayarak, yoğun yönler için daha uzun yeşil ışık süresi uygulayarak, trafikteki bekleme sürelerini azaltması hedefleniyor. Uygulanan değişken sinyal süreleri sayesinde benzin tasarrufu sağlanıp doğaya salınan karbonmonoksit miktarının azaltılması planlanıyor.

Kurulumlarının tamamlanmasından bu yana geçen süreçte Dinamik Kavşak Kontrol Sistemi ve koordineli yeşil dalga uygulanan kavşaklardaki bekleme sürelerinde ortalama yüzde 18 iyileşme, bekleme sürelerindeki bu iyileşme sayesinde aylık ortalama 7 bin litre yakıt tasarrufuyla 11 ton daha az karbon salınımı sağlandığı belirtildi.

DHA Haber okunma sayısı: 87

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

akutdan-tatbikata-destek-

AKUT’dan tatbikata destek

21 Şubat 2019 Perşembe 18:08
koksal-ali-cetinkayayi-yd-etti-

Köksal, Ali Çetinkaya’yı yâd etti

20 Şubat 2019 Çarşamba 21:58
ali-cetinkayayi-anacaklar

Ali Çetinkaya‘yı anacaklar

20 Şubat 2019 Çarşamba 21:25

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR