bayram üst

26 Mayıs 2020 Salı

Afyon’da yüzde 75’i hibe destekli tohum dağıtıldı

afyonda-yuzde-75i-hibe-destekli-tohum-dagitildi

Ekilebilir tüm arazileri üretime katmak için Afyonkarahisar’da yüzde 75 Hibe Destekli tohum dağıtımı gerçekleştirildi.
09 Nisan 2020 Perşembe 22:58

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, "Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime kazandırılması amacıyla, proje kapsamında belirlenen 21 ilden biri olan Afyonkarahisar’da fasulye ve yağlık ayçiçeği tohumlarının üreticilere yüzde 75 hibeli olarak dağıtılması planlandı.

Bitkisel üretimin devamlılığı ve gıda arz güvencesini sağlamanın önümüzdeki dönem için büyük önem taşıdığını belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatı doğrultusunda alınan tedbirler çerçevesinde kuru fasulye tohumları üreticilere dağıtıldı. Yağlık ayçiçeği tohumlarının dağıtımı da aynı şekilde önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.

Proje, bitkisel üretimin geliştirilmesi ve ülkemizin ihtiyacı olan ürünlerin üretilmesi bakımından büyük öneme sahip. Bu kapsamda üretimin kesintiye uğramaması ve işlenebilirliği mümkün olan tüm arazilerin değerlendirilmesi açısından Afyonkarahisar üreticilerine toplamda 30 ton kuru fasulye tohumunun dağıtımı gerçekleştirildi.

Yağlık ayçiçeği tohumunun da dağıtılmasıyla ilimizde tohum dağıtım işlemi tamamlanacak.

Tohum bedellerinin yüzde 75'i hibe, yüzde 25'i ise çiftçi katkısı ile karşılanacak.

Proje ile ülkemiz için, hububat, baklagiller ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik ürünlerde rekolte artışının sağlanması, aynı zamanda üreticilerin bu dönemde üretime yönlendirilmesi, dolayısıyla da tarım arazilerinin etkin şekilde kullanılmasıyla tarımsal üretimin artırılması hedefleniyor. 
Haber okunma sayısı: 185

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER