06 Aralık 2019 Cuma

Akharım belediyesinden büyülü ve gizli cennet alanı..

akharim-belediyesinden-buyulu-ve-gizli-cennet-alani

Afyonkarahisar Sandıklı İlçesine bağlı Akharım Kasabasında, Belediye ve vatandaşların ortak çalışması ile vatandaşların tabiri ile gizli cennet bahçesi olarak mesire alanı vatandaşların hizmetine girdi.
19 Temmuz 2019 Cuma 13:49

Akharım Kasabasının Kuzeybatısında  yer alan ve halk dilinde Dikmen Dede olarak adlandırılmış bulunan ormanlık alanda, kasaba halkının yüzyıllardır gelenek ve göreneklerine bağlı olarak her yıl yağmur duasına çıkmış oldukları bölgede, üç tane ermiş zatın Türbesinin bulunduğu alanda yapılan mesire alanı vatandaşın huzuru için hizmete açıldı.

Bölgenin Tarihçesine bakıldığında; Yunan işgali sırasında o gün köy olarak bulunan ve şimdiki Akharım kasabası, Yunanlılar tarafından işgal edilmemiştir. Zamanının Hocaları bu beldede bulunan ve şu an mesire alanı haline gelen cennet bahçesinde bulunan 3 adet Ermiş Evliya'nın Türbesi olduğundan dolayı, İşgal edilemeyişi hatta köye girilemeyiş sebebi bu mezarları bulunan üç kardeşin yüzü suyu hürmetine olduğu rivayet edilmektedir.

Yine halkın inançları doğrultusunda bu alanda yetişen çam ve meşe ağaçlarından halk yakacak dahil hiçbir şekilde faydalanmamaktadır.Aynı kanı ile; buradan ağaç kesmeye ve toplamaya kalkan, bu şekilde yararlanan ailelerde kesinlikle maddi manevi zararlar gözlenmiştir. Bu sebepten orman kendi kendini korumaktadır.

Halkın yoğun istekleri ve destekleri ile bu alanın mesire alanı olarak Belediye tarafından düzenlenmesi yapılmış ve hizmete girmiştir. Dikmen Dede Türbesi ve mesire alanı olarak hizmete giren, doğal değerlerini koruyarak yaptığı çevreci ve insan odaklı projeleriyle halkın takdirini toplayan Akharım Belediye Başkanı Eşref Ünsal, büyük bir çevreci projeye daha imza attı. Başkan Ünsal, Akharım halkına ve gelen misafirlere nefes aldıracak, ailelerin çocuklarıyla hafta sonlarında giderek keyifli zaman geçirebileceği mesire alanını Akharım'a kazandırdı.

Haber okunma sayısı: 223

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

dunya-afyonu-merak-ediyor

Dünya, Afyon'u merak ediyor

05 Aralık 2019 Perşembe 22:12
irak-buyukelcisi-afyonda-misafir-edilecek

Irak Büyükelçisi Afyon’da misafir edilecek

05 Aralık 2019 Perşembe 21:56
tarim-ve-orman-bakani-geliyor

Tarım ve Orman Bakanı geliyor

05 Aralık 2019 Perşembe 21:31
afyonda-suc-cetesi-cokertildi

Afyon’da suç çetesi çökertildi

05 Aralık 2019 Perşembe 20:35
mehmetcik-vakfindan-gazilere-ziyaret

Mehmetçik Vakfı’ndan gazilere ziyaret

05 Aralık 2019 Perşembe 19:51

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR