Kurban üst

03 Ağustos 2020 Pazartesi

BARO’da siyasi kimlik olmamalı

baroda-siyasi-kimlik-olmamali

Gazeteci-Yazar Celal Bursalıoğlu, BARO seçimlerini değerlendirdi.
05 Ekim 2018 Cuma 14:56

Liseyi bitiren ve üniversite sınavlarına hazırlanan bir çok gencimizin hayalidir avukat olmak. O gençlerin düşüncelerine göre çok para kazanan ve protokol içinde olan bir iştir, avukatlık.

Avukatlık mesleği aslında o kadar çok kolay para kazanılan veya eziyet çekmeden para kazanılan bir meslek değildir. Bu mesleğinde diğer meslekler gibi çok zor ve ağır yükü vardır.

AK partinin kuruluşu olan 2001 yılında avukatlar daha ön plana çıkarak siyasetin içinde hep olmuşlardır. Birçok il başkanlığı görevlerinde bulunmuşlar, milletvekili seçilmişler ve belediye başkanlığı görevlerinde bulunmuşlardır. Bazı avukatlarda en azından siyasette deneme bir süreç yaşamışlardır.

Yazımızın esas konusu, bu hafta sonu yapılacak olan Baro seçimleridir. Bir yanda mevcut Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, diğer yanda yenilikçi diye yola çıkan Av. Yalçın Düzağaç ve ekibi.Yalçın Düzağaç’ın seçim bildirgesi meydana çıktı. KATILIMCI, BİRLİKTE, DEĞİŞİM, DİNAMİK, GENÇLİK, ÖZGÜRLÜK, BAĞIMSIZ, EŞİTLİK, YENİLİKÇİ, MESLEK ONURU, SAYGINLIK ve HUKUKTAN yana.

Yönetim kurulu üyelerine de baktığımızda, her biri diğerinden daha kıymetli kişilerden oluşuyor. Bu isimler Yalçın Düzağaç, Murat Çelikbaş, Selim Tokatlı, Nesrin Çelikbilek, Serdar Avcı, Fikret Aydoğdu, Yasemin İşbilir, Şükrü Elbir, Mert Sevilmiş, Hakan Ayçiçek ve Derya Yılmaz Türk’ten oluşuyor.

Baro Başkanı Turgay Şahin’in de listesi meydana çıksaydı, o listeyi de buradan paylaşacaktım. Baro seçimleri bir mesleki seçimdir. Bu seçimlere siyaset karışmamalı diye düşünenlerdenim. Ama beni mutlu eden tek olay, baroda seçimler bittikten sonra yine hepsi kol kolalar. Buda diğer oda seçimlerine örnek olmalıdır.

Şimdi ilimizde oldukça fazla konuşulan bir konudan bahsedeceğim. 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde, Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı olarak Turgay Şahin’in ismi Ak Partililer tarafından yoğun bir şekilde konuşuluyor.

Malum Turgay Şahin’in iş ortağı ve meslektaşı İbrahim Yurdunuseven, 24 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilerek Meclise gitti. Ortağının ağırlığı ile de Turgay Şahin’in belediye başkanlığı adaylığı neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Belki Şahin’in böyle bir düşüncesi yok, ama ne yazık ki her yerde konuşuluyor.

Eğer ki bu konuşulanlar doğru ise, gerçekten baro seçimlerinde oy kullanacak avukatların bir daha düşünmesi gerekecek. Çünkü 6 ay sonra Şahin Baro başkanlığından ayrıldığında, yerine geçecek ve seçilmeyerek gelen bir başkan baroyu yönetecek.

Dışardan takip ettiğim kadarıyla Baro Başkanı Turgay Şahin’de değerli ve çalışkan bir isim. Bu güne kadar bir çok başarılı hizmetler vermiş. Ama Belediye Başkanlığı adaylığı kesin veya kesine yakın gibiyse, o zaman aday olmayıp destekleyeceği bir adaya sahip çıkması gerekiyor.

Şimdiden Baro seçimleri ilimize, ülkemize ve avukatlarımıza hayırlar getirmesi dileğinde bulunurken, kazananın siyaset değil avukatlar olmasını bekliyorum.  Haber okunma sayısı: 823

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER