CACTUS

25 Mayıs 2019 Cumartesi

“Binalarda Enerji Verimliliği” konferansı

binalarda-enerji-verimliligi-konferansi

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi Bölümü öğrencilerine yönelik İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından, “Binalarda Enerji Verimliliği” konulu konferans düzenlendi.
13 Mart 2019 Çarşamba 17:37

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren İnşaat Mühendisliği Kulübü Akademik Danışmanı Öğr. Gör. Süleyman GÜCEK, “Enerji verimliliği, binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan, birim hizmet veya ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılmasıyla sağlanabiliyor.

Eğitim, etüt ve bilinçlendirme çalışmaları ile bina sektöründe %30, sanayi sektöründe %20 ve ulaşım sektöründe %15 olmak üzere dört Keban Barajı inşa edebilecek, yaklaşık 7,5 milyar TL değerinde enerji tasarruf potansiyeli olduğu tespit edildi.

Bu sebeplerden dolayı ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak ve gelecek nesillere yaşanılabilir bir çevre bırakmak için enerji verimli kullanılmalı. Binalarda alınacak bazı önlemler ve enerji tüketim alışkanlıklarındaki küçük değişiklikler bizlere çok şeyler kazandıracaktır” dedi.

Konferansta konuşan YTONG A.Ş. İş Geliştirme Uzmanı Mimar Duygu ENGİN, “Günümüzde kentlerimizin oluşumu esnasında iklimsel farklılıklar, yöresel veriler dikkate alınmadan meydana gelen yapılaşmalar maalesef artmıştır. Tüketilen enerjinin yaklaşık %35’i binalarda kullanılmaktadır. Bu durum binalardaki enerji kullanımının ve verimliliğinin oldukça önemli olduğunu göstermektedir. Çeşitli ülkelerde enerji verimliliği alanında 1970’lerden beri uygulanan en önemli tedbirlerden biri bina kodları ve standartlarıdır. Binalarda enerji verimliliğinin sağlanabilmesi için bu konuda yürürlükte olan enerji etkin bina tasarım yönetmelik ve standartlarına uyulması gerekmektedir” dedi.

İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin AKBULUT tarafından, konuşmacı Duygu ENGİN’e vermiş olduğu bilgilerden dolayı plaket takdim edildi.Haber okunma sayısı: 56

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

yesilaydan-baskan-zeybeke-ziyaret

Yeşilay'dan Başkan Zeybek'e ziyaret

24 Mayıs 2019 Cuma 19:15
iftar-programina-yogun-ilgi

İftar programına yoğun ilgi

24 Mayıs 2019 Cuma 18:57
zabitadan-dilenci-operasyonu

Zabıtadan dilenci operasyonu

24 Mayıs 2019 Cuma 18:51
gazeteci-dogarin-aci-gunu

Gazeteci Doğar’ın acı günü

24 Mayıs 2019 Cuma 17:57
basin-yayin-dernegi-iftarda-bulustu

Basın Yayın Derneği iftarda buluştu

24 Mayıs 2019 Cuma 17:44

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR