Triovista, İstek

04 Temmuz 2020 Cumartesi

Erdoğan, Eroğlu’na jest yaptı

erdogan-erogluna-jest-yapti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na jest yaparak, Ilısu Barajı'na isminin verildiğini açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Eroğlu: “Bu muazzam projeye şahsımın ismini vermelerinden büyük bir onur ve gurur duydum” dedi.
05 Haziran 2020 Cuma 23:11

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ilısu Barajı'na Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun adının verildiğini açıkladı. Veysel Eroğlu, Erdoğan’un bu jestinden onur ve gurur duyduğunu ifade ederek “Cumhuriyet tarihimizin en büyük projelerinden biri olan Ilısu Barajı, Sn Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 19 Mayıs 2020'de hizmete sunulmuştu. Bu muazzam projeye şahsımın ismini vermelerinden büyük bir onur ve gurur duydum. Zat-ı Devletlerine şükranlarımı arz ediyorum” dedi

ILISU BARAJI HAKKINDA

Ilısu Barajı; Mardin ve Şırnak İl sınırları arasında Dargeçit ilçesinin 15 km. doğusunda, Dicle Nehri üzerinde yer alıyor.

Ilısu Barajı, 10,6 Milyar m³ depolama hacmi ile Atatürk ve Keban barajlarından sonra Türkiye'nin 3. büyük depolama hacmine sahip barajı olacak.Ilısu Barajı ve HES, temelden 135 metre yüksekliğe, 24 milyon metreküp dolgu hacmine ve 1 820 metre kret uzunluğuna sahiptir.

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) en önemli tesislerinden biri olan Ilısu Barajı ve HES’in planlama çalışmaları 1950’li yıllara kadar uzanmaktadır. DSİ Genel Müdürlüğü’nün kurulduğu 1954 yılından bu yana Dicle Nehri sularından yararlanmak adına çalışmalar yapılmış, “Ilısu Barajı” ismi ilk olarak 1980 yılında gündeme gelmiştir. Ilısu Barajı ve HES Projesi Kesin Proje Raporu Temmuz 1982 yılında hazırlanmıştır. Ülkemizin 70 yıllık hayali olan Ilısu Barajı’nın temeli 2008 yılında atılmış ve inşaat çalışmaları başlamıştır.

Ilısu Barajı, 2018 yılında su tutma aşamasına getirilmiş, ancak baraj göl sahasında kalan tarihi ve kültürel varlıkların korunup kurtarılmasına yönelik çalışmalar devam ettiğinden su tutulmamış, bu işlem 19.07.2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir. 
Haber okunma sayısı: 692

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR