15 Temmuz üst

14 Temmuz 2020 Salı

Gaziantep’i böyle tanımak istemezdik!

gaziantepi-boyle-tanimak-istemezdik

19-23 Şubat tarihleri arasında Afyonkarahisar'da düzenlenen Gaziantep Tanıtım Günleri’ne giden vatandaşlar, yedikleri lezzetlerden orada ki esnafın tavırlarına ve fiyatlara kadar pek çok konudan dert yanıyor.
24 Şubat 2020 Pazartesi 21:45

Vatandaşlar Gaziantep Tanıtım Günleri’ne gelen kebapçıların başka illerden gelen kebapçılar olduklarını öne sürerek fiyatlara, esnafın tavırlarına ve lezzetlere tepki gösterdi.

Konuyla ilgili haber merkezimize şikayetlerini bildiren vatandaşlar yetkililerden bu tip organizasyonlarda denetimi sıklaştırmalarını istediler.

Haber merkezimize gelen bir mesajda vatandaşlar şikayetini şöyle dile getirdi:

“Akşam yemeğinde Gaziantep’in kebabını yiyip tatlısının tadına bakıp orada biraz ‘entep’ kokusu almaya çalışacaktık.Alan oldukça kalabalıktı. İki tane kebapçı vardı, ikisinin de önünde uzunca bir kuyruk… O anlata anlata bitirilemeyen Antep Kebabı’na ulaşmak için hemen sıraya girdik bizde.

NE KARNIM DOYDU NE DE ARADIĞIM LEZZETİ BULABİLDİM

Kebap tezgahları gerçekten göz dolduruyordu. Tezgâhta et ve et ürünlerinin yanı sıra domatesler, biberler ve daha neler vardı neler…

15 dakika kadar bekledikten sonra sıra bize geldi. 4 tane Kağıt Kebabı söyledik. Usta hemen hazır olan kebapları lavaşın arasına koydu biraz da soğan ilave etti ve bize uzattı. Arasına domates ve biber istediğimde ise ‘yok, kalmadı’ dedi. Oysaki tezgahta domates ve biber vardı. Neyse açlığın da vermiş olduğu acelecilikle hemen dürümlerimizi yemeye koyulduk. Beklediğim gibi değildi ne karnım doydu ne de aradığım lezzeti bulabildim. Yanımdakilere sordum, onlar da aynı görüşteydi.

HEPİMİZ ÇOK ŞAŞIRDIK

Oturduğumuz masayı toparlamak için bir çalışan geldi ve ‘Doydunuz mu?’ diye sordu. Arkadaşım ‘hayır doymadık’ dedi. Fuar görevlisi ‘Bir daha yapalım abi’ dedi. Bizim arkadaş da espirili bir dille ‘ikinci kez yersek dürümler şirketten mi?’ diye sorduğunda fırçayı yedi. Görevli arkadaş sert bir üslupla ‘Olur mu öyle şey? Şirketten olur mu ya’ cevabını verip hemen masadan uzaklaştı. Hepimiz çok şaşırdık. Bu tip şeyler her zaman yaşanır aslında. Bizim esnafımıza ‘şirketten olsun abi’ dediğimizde ‘canın sağ olsun’ abi der. Biz de aslında paramızla yiyecektik ama yine de orada Gaziantepli arkadaşımızdan böyle bir cevap beklemiştik. “Canınız sağ olsun abi…”

ABİ, BAĞIRMA BAKIYORUZ!

Yarı aç yarı tok biraz da alanı gezmeye karar verdik. Tezgahlara sıralanmış bin bir çeşit peynire doğru yaklaştık. Birbirinden farklı peynirleri incelerken esnafın bağırmasıyla irkildik. ‘Abi ne bakıyorsunuz?  Bakacağınıza alın.’ O ses bizi kendimize getirdi. ‘Abi, bağırma bakıyoruz’ diye cevap verdik ve gezmeye devam ettik.

Günlerdir duyurusu yapılan Antep lezzetlerinin sunumu vasattı… Tezgahlara özensiz şekilde dizilmiş tatlılara ve sarmalara bakarak ilerledik. Hiç biri ‘al beni’ demiyordu. Fiyatlar konusuna hiç girmek istemiyorum;  gidip görmeniz lazım…

‘YARIM KİLO TARTMAZ BENİM TARTI’

Kovalara doldurulmuş salçaları gördük. Yarım kilo salça almak istedik. Gözü tok esnaf; ‘Yarım kilo tartmaz benim tartı’ dedi. ‘Tartı değil mi neden tartmasın?’ dedik. Gönülsüzce salçayı kaba koymaya başlayan esnaf ağabeyimiz ödemeyi kredi kartı ile yapacağımızı duyunca 1 kilo salça ücreti alacağını söyledi. Çok çeşitli ticaret gördük ama göz göre göre yarım kilo ürün alıp ödemeyi bir kilo olarak yapmamıştık hiç… Bizde haklı olarak vazgeçtik salça almaktan.

Salçacıdan da ağzımızın payını aldıktan sonra yarı aç yarı tok fuardan ayrılma kararı aldık ve oradan uzaklaştık.

GAZİANTEP’İ BÖYLE TANIMAK İSTEMEZDİK

Etkinliğin adı ‘Gazi Antep Tanıtım Günleri’ydi. Biz oraya Gaziantep’i tanımaya gitmiştik. 2-3 esnafla orada muhatap olduk. Gaziantep’i böyle tanımak istemezdik…

Bizim Gaziantep heyecanımız bu kadar sürdü. Orada Gaziantep’i tanıtmıyorlar, Gaziantep’e zarar veriyorlar.

Ben Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e seslenmek istiyorum. Sizin bin emekle tanıtmaya çalıştığınız Gaziantep ile fuar adı altında tanıtılmaya çalışılan Gaziantep aynı değil.

Benim gibi ziyaret eden daha birçoğu da bu görüşlerini sosyal medya çoktan paylaştı bile.” Haber okunma sayısı: 394

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

baskan-col-mezbahaneyi-denetledi

Başkan Çöl mezbahaneyi denetledi

14 Temmuz 2020 Salı 19:55
baskan-colden-15-temmuz-mesaji

Başkan Çöl’den 15 Temmuz mesajı

14 Temmuz 2020 Salı 19:46
15-temmuz-kitap-sergisi-acildi

15 Temmuz Kitap Sergisi açıldı

14 Temmuz 2020 Salı 02:30
afrikali-leoya-kulak-verin

Afrika’lı Leo’ya Kulak Verin!

14 Temmuz 2020 Salı 02:01
ayasofya

AYASOFYA

14 Temmuz 2020 Salı 01:52

ÇOK OKUNANLAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR