istek okulları

17 Şubat 2020 Pazartesi

İlber Ortaylı Büyük Taarruzu anlatacak

ilber-ortayli-buyuk-taarruzu-anlatacak

Büyük Taarruz Zafer Haftası etkinlikleri bu yıl Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Bingür Sönmez’in paneliyle renklenecek.
22 Ağustos 2019 Perşembe 22:10

Ülkemizin yetiştirdiği önemli isimlerden Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Bingür Sönmez tarihin en çetin mücadelelerinden birinin yaşandığı Kocatepe’yi ve Büyük Taarruz Zaferi’ni katılımcılara anlatacak.

Büyük Taarruz Zafer Haftası’nın 97. Yılı bu yıl daha farklı bir coşku ve heyecanla kutlanacak. Kutlama etkinlikleri için aylar öncesinden yapılan çalışmalar tamamlandı. Kurtuluş Savaşı’nın sembol şehri Afyonkarahisar etkinlikler için gün sayıyor. Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak Büyük Taarruz Zafer Haftası adıyla hazırlanan kutlama etkinliklerinde, Türkiye’nin yakından tanıdığı, televizyon programları ve güncel konulara ilişkin yorumları ve röportajları ile bilinen usta kalem Prof. Dr. İlber Ortaylı ve yine kendisi gibi tanınan isim Sarıkamış Harekâtının geniş kitleler tarafından anılmasını sağlayan Prof. Dr. Bingür Sönmez düzenlenecek panel ile Büyük Taarruz Zaferini anlatacak. 

“Büyük Taarruz ve Kocatepe’yi Bir De Bizden dinleyin” konulu panel saat: 13.00’te başlayacak. Kamil Miras Anadolu Lisesi Konferans Salonu ev sahipliğinde yapılacak panele katılımın yoğun olması bekleniyor. 

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın Büyük Taarruz’un başladığı 26 Ağustos 1922 sabahı tüm cihanı karşısına alarak bir ulusun kaderine yön verdiği yer olan Kocatepe’nin öneminin daha fazla kitleler tarafından bilinmesini sağlamayı amaçlayan panelin gündemde sıkça yer alması öngörülüyor. 

Tarihi ve güncel konulara ilişkin çok sayıda önemli esere imza atan Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın, Büyük Taarruz ve Kocatepe ile ilgili anlatacağı bilgiler ile Afyonkarahisar’ın Kurtuluş mücadelesindeki kritik öneminin bir kez daha anlaşılması bekleniyor. 

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Afyonkarahisar ziyareti kapsamında Mustafa Kemal’in Büyük Taarruz öncesinde Şuhut’ta kaldığı ve karargâh olarak kullandığı Atatürk Evi’ni ziyaret etmesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğünce hazırlanan fidanları Kocatepe eteklerinde toprakla buluşturması planlanıyor. Haber okunma sayısı: 243

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR