Triovista, İstek

09 Temmuz 2020 Perşembe

Karda oynayan çocukların neden yandığı belli oldu, Ankara’dan rapor geldi

karda-oynayan-cocuklarin-neden-yandigi-belli-oldu-ankaradan-rapor-geldi

Okul bahçesinde karda oynadıktan sonra yanan çocuklarla ilgili alınan numuneler, Ankara’ya gönderilmişti. Rapor çıktı. O raporda, çocukları yakan maddenin P.H. parametresi en yükseği 12-13 aralığında olan "alkali" maddesinin tespit edildiği açıklandı.
05 Şubat 2020 Çarşamba 23:17

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen Şemsettin Karahisari Ortaokulu ve Atatürk İlkokulunun ortak kullandığı bahçede karda yanan çocuklarla ilgili sıcak bir gelişme yaşandı. İl Afet Acil Durum Müdürlüğü tarafından çocukların pantolon, ayakkabı, çoraplar ve okul bahçesinden alınan örnekler incelenmek üzere Ankara’ya gönderilmişti. İncelemeler tamamlandı, rapor Afyon’a gönderildi.

ALKALİ MADDESİ BULUNDU

Raporda şöyle denildi: “P.H. parametresi 12-13 aralığında olan "alkali" özellikte madde tespit edilmiştir. Sodyum hidroksit, amonyum hidroksit, amonyak, potasyum oksit ve kalsiyum oksit gibi sulu çözeltileri 'alkali' özellik gösterebilir. Bu çözeltiler, cilde teması sonucu deride ciddi yanıklar oluştuğu bilinmektedir. Yanıkların şiddeti, maruz kalınan maddelerin konsantrasyonu ve temas süresine bağlı olarak değişiklik gösterir."

TEMAS SÜRESİ ÖNEMLİ

Ayakkabılardan alınan numuneler ile alakalı ise şu bilgilere yer verildi: "Ayakkabının su ile ekstraksiyonu sonucu numunede P.H. 10,4 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuç doğrultusunda, ayakkabının  'alkali' özellikte bir maddeye veya bu maddenin sulu çözeltisine maruz kaldığı değerlendirilmiştir.  Alkali özellikte olan maddelerin ve bunların sulu çözeltilerinin cilde teması sonucu deride ciddi yanıklar oluşturduğu bilinmektedir. Yanıkların şiddeti, maruz kalınan maddenin konsantrasyonuna ve temas süresine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir."

Analiz raporlarının soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü kanalıyla Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edildiği öğrenildi. Haber okunma sayısı: 371

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR