bayram üst

26 Mayıs 2020 Salı

Market, pazar ve mezbahanelere sıkı denetim

market-pazar-ve-mezbahanelere-siki-denetim

Türkiye genelinde alınan korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında Afyonkarahisar’da market, pazar ve mezbahanelerde denetimler artırıldı.
09 Nisan 2020 Perşembe 22:48

Ülke genelinde alınan korona virüs tedbirleri kapsamında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından eş zamanlı olarak il ve ilçelerde görevli, kontrol görevlileri tarafından market, pazar ve mezbahanelere yönelik resmi kontroller yapıldı.

Korona virüsün yayılmasının engellenmesi amacıyla tedbirleri arttıran gıda denetim ekipleri Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Acar’ın koordinasyonunda vatandaşın güvenli gıdaya erişimi için gıda işletmelerine sık sık denetimler gerçekleştirirken bir yandan da çalışanları hijyen tedbirleri konusunda bilgilendirerek, alınacak önlemler konusunda eğitiyorlar.

Pazaryeri denetimlerinde halk sağlığının korunması açısından, açık gıda, sebze ve meyve satılan tezgahlar kontrol edilerek tezgahlar arasında güvenli mesafe oluşturulması, maske ve eldiven kullanılması ve kurallara uyulması konusunda ikazlarda bulunuldu.

Ayrıca alışveriş yapan vatandaşlar koronavirüs ile ilgili bilgilendirilirken, tezgahlarda satılan ürünlere dokunulmaması konusunda uyarılarda bulunuldu.

Mezbahanelerde yapılan denetimlerde kontrol görevlileri tarafından hijyen durumları, çalışanların kıyafetlerinin uygunluğu, sosyal mesafe,  maske ve eldiven kullanımı, kullanılan bıçak, masat gibi malzemelerin temizliği, etlerin saklama koşulları hassasiyetle kontrol edilerek gerekli uyarılarda bulunuldu. Bu kapsamda kesimden sofraya kadar her safhada denetimler gerçekleştirilmiş oldu.

Yapılan denetimlerin daha etkin ve sürdürülebilir olması açısından vatandaşların gıda ile ilgili karşılaştıkları herhangi bir olumsuzluğu Tarım ve Orman Bakanlığının Alo 174 Gıda Hattı ve 0501 174 0 174 Alo Gıda Whatsapp hattına bildirmeleri önem arz ediyor. Söz konusu bildirimler anında değerlendirmeye alınarak, Gıda Denetim Ekipleri tarafından çözüme kavuşturulacak. 


Haber okunma sayısı: 162

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER