Berat Kandili

06 Nisan 2020 Pazartesi

Okulda akılalmaz olay!

okulda-akilalmaz-olay-

Afyonkarahisar'da, ilkokulun bahçesinde kar topu oynayan 12 öğrenci, su birikintisine girince vücutlarının çeşitli yerlerinde yanıklar oluştu. Tenlerinde siyah yanıklar oluşan öğrenciler, hastanede tedavi altına alındı.
11 Ocak 2020 Cumartesi 19:37

Afyonkarahisar merkez Dumlupınar Mahallesi’nde Atatürk İlkokulu ve Şemsettin Ortaokulu’nun ortak kullandığı bahçede, dün öğleden sonra kar topu oynayan öğrencilerden 12’si, su birikintisine girince vücutlarının çeşitli yerinde siyah yanıklar oluştu. Acıyla bağırarak okula giren öğrenciler, durumu öğretmenlerine anlattı.

Öğretmenlerin haber vermesi üzerine, okula sağlık ekipleri sevk edildi. İlk müdahalesi okulda yapılan öğrenciler, ambulanslarla Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Buradaki müdahalenin ardından Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edilen öğrencilerin bir kısmı taburcu edilirken bazılarının tedavisi sürüyor.

AFAD İNCELEME YAPTI

Olayın ardından Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü ile polis ekipleri bahçedeki su ve kardan numune alarak incelenmek üzere laboratuvara gönderdi. Okul bahçesinde dün saat 21.13’te inceleme yapıldığı, kimyasal madde ölçüm cihazlarıyla yapılan kontrollerde de herhangi bir kimyasal bulguya rastlanılmadığı iddia edildi. Yetkililer, öğrencilerin vücutlarında yanığa yol açan maddenin tespit edilmesi için inlemelerin sürdüğünü belirtti.AFAD, “BULGUYA RASTLANILMADI” DEDİ AMA…!

AFAD İl Müdürü Mehmet Buldan konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“10.01.2020 tarih ve saat: 21:13 itibariyle alınan ihbarda; Afyonkarahisar Merkez Atatürk ilkokulu öğrencilerinden bir kaçının vücudunda oluşan tahrişler nedeniyle hastaneye başvurması üzerine,  Müdürlüğümüzden okulda ölçüm için KBRN ekibi talep edilmiştir.

Talep üzerine aynı bahçeyi kullanan Atatürk İlkokulu ve Şemsettin Karahisari Ortaokulu bina içinde ve bahçesinde; GDA2, NEB223, RAİD-M100 ve Polimaster pm1401 K-3 cihazlarıyla yapılan ölçümde herhangi bir kimyasal ya da radyolojik bulguya rastlanılmamıştır.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi acil serviste bulunan 1 öğrenci ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ)’de bulunan 2 öğrenci üzerinde yapılan ölçülerde de herhangi bir kimyasal ya da radyolojik bulguya rastlanılmamıştır.”

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Afyonkarahisar Belediyesi ise konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, akşam saatlerinde kent merkezinde bir okulun bahçesinde kar topu oynayan öğrencilerin bazılarının vücutlarında yanıklar oluştuğu belirtildi. Belediye ekiplerinin 8 Ocak’ta okulun bahçesinde kar temizleme çalışması yaptığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Akşam saatlerinde ilimizde bulunan bir okul bahçesinde belediye tarafından yapılan kar temizleme çalışması sonucu gerçekleştiği iddia edilen yanık vakalarına dair tarafımızdan açıklama zorunluluğu doğmuştur.

Olayın gerçekleştiği okul bahçesinde en son kar temizleme çalışması 8 Ocak Çarşamba günü sabah saatlerinde yapılmış olup, bu çalışma kapsamında kepçe ile küreme yapılmış, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere okul idaresinin bilgisi dahilinde bir el arabası tuz hizmetli personele teslim edilmiştir.

Rutin olarak şehrimizde yapılan kar temizleme çalışmalarının ve bu çalışmalarda kullanılan tuz ve kumun halk sağlığı açısından problem teşkil etmediği belgelerle mevcuttur. Gerek görüldüğü taktirde belgeler kamuoyuyla paylaşılacaktır.

İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin ilk yaptığı bilgilendirmeye göre, oluşan yanık vakaları kimyasal yanık kapsamına girmekte olup belediyemizin çalışmaları ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Konunun aydınlatılmasına yönelik çalışmalar AFAD ekipleri tarafından yürütülmektedir.

Afyonkarahisar Belediyesi olarak konunun takipçisi olacağımızı belirtir, çocuklarımız ve ailelerine geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.”

MİLLETVEKİLİ KÖKSAL; “KONUNUN TAKİPÇİSİYİM”

CHP Milletvekili Burcu Köksal’da sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada; “Atatürk İlkokulu ve Şemsettin Ortaokulunda öğrenim gören çocuklarımızın vücudunda oluşan yanıkların sorumlu ya da sorumluları her kimse mutlaka açığa çıkarılıp bunun hesabı sorulmalıdır. Yavrularımızın resmen canına kast edilen bu hadisenin takipçisi olacağım” dedi.

SORUMLULAR BULUNMALI, BİRİLERİ KORUNMAMALI

Belediye ve AFAD’ın açıklamalarının konuyu geçiştirmek yada kapatmak üzerine gibi gözüktüğünü dile getiren veliler ise; “Herhangi bir bulguya ulaşılamadı madem çocuklarımız neden bu hale geldi? Çocuklarımızın ifadelerine göre; birileri okul bahçesinin kapısının olduğu bölgeye ve bazı bölgelere bir madde dökmüş, bu maddenin asit olduğu belirtiliyor. Suç belediyenin olmayabilir fakat bu durumun sorumluları ve yanıkların neden oluştuğu bulunmalı. Sorumlulara da gereken ceza neyse verilmeli. Sayın Valimiz Mustafa Tutulmaz’a buradan sesleniyoruz: konu kapatılmaya veya birileri korunmaya çalışılmasın. Lütfen sorumlular bulunup cezalandırılsın ve çocukların durumunun neden kaynaklandığı net bir şekilde açıklansın” dediler.  

OKUL YÖNETİMİ VE AFAD'IN TUTANAĞI ŞÖYLE; 

ÇOCUKLARIN BAŞINA GELEN TALİHSİZ OLAYIN FOTOLARI:  

Haber okunma sayısı: 447

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR