CACTUS YENİ

20 Eylül 2019 Cuma

Olukpınar Çatağıl Yörük-Türkmen Şöleni

olukpinar-catagil-yoruk-turkmen-soleni

İscehisar’a bağlı Olukpınar ve Çatağıl Köyü muhtarlıklarının ortaklaşa düzenlediği Yörük-Türkmen Şenliklerine yoğun ilgi oldu.
16 Ağustos 2019 Cuma 21:44

Çatağıl Köy sınırları içerisinde bulunan Sarıkaya Yaylasında ilk kez düzenlenen İscehisar, merkez ve çevre ilçelerden çok sayıda vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği şenliklere, Afyonkarahisar Vali Vekili Dr. Mehmet Boztepe, Kaymakam Mehmet Miraç Topaloğlu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, il protokolü, ilçe protokolü, birçok farklı il ve ilçedeki Yörük - Türkmen Derneği temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

HER SENE YAPMAYI PLANLIYORUZ

Davul ve zurnalar eşliğinde karşılanan protokol üyelerinin omuzlarına keyfiye bağlandı. Yayla şenliklerinde konuşan Olukpınar ve Çatağıl Muhtarı, “Bu şenliği düzenlemede bize desteklerini esirgemeyen başta Kaymakamımız Sayın Mehmet Miraç Topaloğlu’na, İl ve ilçe Özel İdaremize, İl Genel Meclis üyelerimize ve Olukpınar ve Çatağıl’ın değerli iş adamlarına çok teşekkür ediyoruz. İlkini yaptığımız Olukpınar Çatağıl Yörük Şöleni bundan sonra geleneksel hale getirerek ömrümüz oldukça her sene yapmayı planlıyoruz. Halkımızın göstermiş olduğu yoğun ilgiden teşekkür ediyor iyi eğlenceler diliyoruz” dedi.

TÜRK VE İSLAM TOPRAĞI OLMAYA DEVAM EDECEKBakan Eroğlu ve protokol üyeleri şölen alanında kurulan kıl çadırları tek tek gezerek katılımcılarla selamlaştı ve sohbet etti. Şölende, Uşak Cirit takımı gösterileri sunulurken, kıl çadırların kurulduğu şenlik alanında ayrıca halk oyunları gösterileri ve Oğuz Yılmaz ile yerel sanatçıların yer aldığı konserler düzenlendi.

        Şölende Orman ve Su İşleri eski Bakanı Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu da bir konuşma yaparak, “İscehisar dünya cenneti bir ilçemiz, mermeriyle, maden suyuyla, termal suyuyla yazıyla, kışıyla, dağlarıyla, her şeyden önemlisi vatanını milletini seven, çalışkan insanlarıyla çok güzel ve özel bir ilçemiz. İlçemiz köylerindeki Yörükler var oldukça, Yörük kültürü var oldukça, siz değerli kardeşlerimiz, vatansever insanımız var oldukça, bu topraklar kıyamete kadar Türk ve İslam toprağı olmaya devam edecek” dedi.

MUHTARLAR GERÇEKTEN ÇOK ÇALIŞKAN

Kaymakam Mehmet Miraç Topaloğlu, Olukpınar Çatağıl Yörük Şöleni ile ilgili yaptığı konuşmada; “Şöleni yapan Olukpınar Muhtarı Musa Şen ve Çatağıl Muhtarı Bayram Duran başta olmak üzere  emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlçemizin köy ve mahalle muhtarları gerçekten çok çalışkan. Bunun en bariz örneğini Olukpınar ve Çatağıl muhtarlarımızdır. Bu güzel şöleni düzenleyen Olukpınar ve Çatağıl muhtarımız olmak üzere tüm muhtarlarımıza çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

NESİLLERE NAKLEDİLMESİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Yörük-Türkmenler ile bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu dile getiren Kaymakam Topaloğlu “Kültürümüzü, örfümüzü ve geleneklerimizi kaybetmeliyim, inancımızı ve imanımızı azaltmayalım. Eğer bu özelliklerimiz devam ederse biz burada kıyamete kalmaya devam edeceğiz. Bu yayla şenliklerinin, Yörük şenliklerinin de kültürümüzün muhafaza edilmesi ve gelecek nesillere nakledilmesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Onun için Çatağıl ve Olukpınar muhtarımızı kutluyorum” diyerek daha güzel ve büyük şenliklerde buluşmayı temenni ettiğini belirtti. 
Haber okunma sayısı: 79

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

gaziler-gunu-torenlerle-kutlandi

Gaziler Günü törenlerle kutlandı

19 Eylül 2019 Perşembe 20:29
sifali-asurenin-duasi-yapildi

Şifalı Aşure'nin duası yapıldı

19 Eylül 2019 Perşembe 20:24
stk-platformu-dik-bir-durus-sergiledi

STK Platformu dik bir duruş sergiledi

19 Eylül 2019 Perşembe 20:10
emirdaga-50-milyon-euroluk-yatirim

Emirdağ’a 50 Milyon Euro’luk Yatırım

19 Eylül 2019 Perşembe 18:48
gencler-gazileri-yalniz-birakmadi

Gençler gazileri yalnız bırakmadı

19 Eylül 2019 Perşembe 18:38

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR