22 Kasım 2019 Cuma

Önyargıları kırmak için buradayız

onyargilari-kirmak-icin-buradayiz

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Türk Kızılay’ı işbirliğiyle düzenlenen "Uyum Mahalle Buluşmaları"nın 21.’si Afyonkarahisar’da yapıldı.
15 Ekim 2019 Salı 22:38

Mahalle Buluşması programına Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Afyonkarahisar İl Temsilcisi Emir Hüseyin Bergisoy, Afyonkarahisar İl Göç İdaresi Müdürü Hakan Ergün, Suriyeli aileler ve davetliler katıldı.

Birbirimizi daha iyi tanımak ve birbirimizi desteklemek için buluşuyoruz sloganıyla yapılan “Uyum Mahalle Buluşması” kapsamında Afyonkarahsar’da yetişmiş önemli isimlerin tanıtıldığı sergi etkinliği düzenlendi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda daha sonra takdim ve selamlama konuşmaları yapıldı.

18 BİN CİVARINDA YABANCIYI MİSAFİR EDİYORUZ

Programda ilk konuşmayı Afyonkarahisar İl Göç İdaresi Müdürü Hakan Ergün yaptı. Ergün: “Afyon ilimiz İç Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerine geçiş güzergahında olup şehrimizde 18 bin civarında yabancıyı misafir etmekteyiz. Bu sayının yaklaşık 8 bini Suriyeli kardeşlerimizden oluşmaktadır. Münferit bazı olaylar dışında Ensar-Muhacir şemsiyesi altında kardeşçe bir yaşam sürdürmekteyiz” dedi.YABANCILARIN SOSYAL UYUMU ÇOK ÖNEMLİ

Ardından Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Afyonkarahisar İl Temsilcisi Emir Hüseyin Bergisoy konuştu. Bergisoy, 2019 yılının İçişleri Bakanlığınca sosyal uyum yılı ilan edildiğini hatırlatarak: “Yabancı misafirlerimizin uluslararası koruma sistemi altında hak ve hizmetlerine ulaşırken, kendi ülkelerinde kaybetmiş oldukları ulusal koruma devletimiz tarafından tekrar yerine getiriliyor. Bu hak ve hizmetlere erişirken aynı zamanda sosyal uyum içerisinde de yerli toplumuzla birlikte barış içerisinde yaşayabilmeleri ve sosyal uyumun bu manada anlam bulması çok önemlidir” diye konuştu.

SİZLERE YAPTIĞIMIZ HİZMETLER

KARDEŞLİK HUKUKUNUN GEREĞİDİR

Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu ise konuşmasında: “Uyumu biz tarihi bir sorumluluk çerçevesinde düşünüyoruz ve uyguluyoruz. Batı medeniyetinin yaptığı gibi, düşündüğü gibi onların olaylara yaklaşımı gibi yapmıyoruz. Batı medeniyetinin terminolojisinde entegrasyon ve asimilasyon gibi kavramlar var. Biz ise buna günümüz Türkçesinde uyum diyoruz, ortak dilimizde ise ahenk diyoruz. Ahenk bir şarkıdır, bir türküdür, beste ile nağmenin birbiri ile buluşmasıdır. Çok büyük bir nehrin birbirinden ayrılmış en önemli iki kolunun gün gelip te en önemli kavşakta birbiri ile buluşmasıdır. Ensar ve Muhacir çerçevesinde sizlere yaptığımız hizmetleri bir lütuf olarak vermiyoruz. Bunlar kardeşlik hukukunun gereğidir. Bunlar koca bir çınarın dalları olmanın gereğidir. Onlar biz ihtilafa düştüğümüz için bugün bizim coğrafyamızdalar.” ifadelerini kullandı.

5 MİLYONA YAKIN İNSANA KAPILARIMIZI AÇTIK

Dünya üzerinde bugün 71 milyon insanın göç ettiği günümüzde Türkiye’nin 5 milyona yakın insana kapılarını açtığını söyleyen Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok: “Tüm dünya gözlerini bu olaya kapatırken ülkemiz göç politikasını insan temelli oluşturmayı başarmıştır. İnsani ve vicdanı bir sorumlulukla hareket etmekteyiz. Suriye’de olan savaş kimsenin istemediği, insanları evinden yurdundan eden bir durum. Maalesef misafirlerimizin hepsi aynı değil. Huzuru ve düzeni bozanlar Türk toplumu içerisinde yer bulamayacaktır. Bu denli birliğimizi ve kamu düzenini bozana karşı devletimiz tedbir almaktadır ve bundan sonra da alacaktır. Barış Pınarı Harekatı’da huzur ve güveni sağlamak içindir. Sizlerden ricam Türkçeyi öğrenin. Yaşam kültürüne katılmakta da gayret gösterin” dedi.

ÖNYARGILARI KIRMAK İÇİN BURADAYIZ

Proğramda son olarak konuşan Vali Yardımcısı Rıza Dalan, “Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve İl Müdürlüğü kurumsal yapısını Türkiye’de tamamlamıştır. Uyum Buluşmaları Sayın Bakanımızın himayelerinde Genel Müdür Yardımcısı ve Daire Başkanımızın koordinelerinde formel toplantılardan öte ruhuna inilen kardeşlik buluşmalarıdır. Samimi bir ortamda yapılan toplantılarda gerekli mesajlar veriliyor ve birlik beraberlik te sağlanmış oluyor. İnsani ve vicdani sorumlulukla mevzuat ve kurumsal yapımıza uygun bu çalışmalar sürmektedir. Birbirimize destek olmalıyız. Önyargıları kırmak için buradayız. Kültürümüzde bir söz vardır. Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz. Biz sizleri seviyoruz. Birlikte nice güzel günler diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün Sunumu, mahalle filmi ve doğru bilinen yanlışlar video gösterimi yapıldı.

Kanat önderlerinin başarı hikâyelerini anlattığı programda halk oyunları gösterisi de yer aldı.

Hediye takdimi sonrasında aile fotoğrafı çekilmesiyle program sona erdi. 
Haber okunma sayısı: 86

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR