AK PARTİ

23 Şubat 2019 Cumartesi

Fatih Çetinkaya

“Para verilmesin diye Afyon’dan Bakanlığa telefon açıldı”

para-verilmesin-diye-afyondan-bakanliga-telefon-acildi

Klasik Müzik ve Jazz Festivallerinin alavere-dalaverelere alet olmadığı için bittiğini söyleyen Sanat Yönetmeni Başkadem, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Afyon Klasik Müzik Festivali ve Jazz Festivaline para verilmemesi için Afyon’dan telefon açıldı” iddiasında bulundu.
15 Nisan 2018 Pazar 18:26

17. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali Sanat Yönetmeni Hüseyin Başkadem, klasik müzik ve jazz festivallerinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle yetkililere serzenişte bulundu. Şehri yönetenlerin bu festivallere gereken desteği vermediğini söyleyen Başkadem, “Para yönetiminin birilerinin elinde olması isteniyor. Alavere-dalaverelere alet olmadığı için festivallerimiz bitme noktasına geldi” dedi.

2 Nisan Pazartesi günü başlayan 17. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nin kapanış konseri önceki gün akşam Taşhan’da gerçekleştirildi.

DÜŞENKALKAR’DAN ÖZEL GÖSTERİ

17. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivalinin “Rumiden” adlı kapanış konserini Ali Düşenkalkar verdi. Mevlana Celaleddin Rumi’nin eserlerinden derlenmiş, semazen, ney, bendir eşliğinde Ali Düşenkalkar’ın Mevlana şiir ve öykülerinin sunum ve yönetmenliğinde gerçekleşen özel gösteri de Mevlana’nın öğretisi, felsefe ve düşünceleri aktarıldı. Düşenkalkar’a bu gösteride Türkiye’nin önemli müzisyenlerinden; Ney de Kasım Yıldırım Vardar, bendir ve vurmalı sazlarda Uskan Çelebi eşlik etti.“18 YILDIR YAPILAN FESTİVALLER SONA ERMEK ÜZERE”

17. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali Sanat Yönetmeni Hüseyin Başkadem program öncesi yaptığı konuşmada, 2018 yılı itibariyle toplamda 34’ncü festivali düzenlediklerini kaydetti. Bu yıl Jazz Festivalini yapabilmeleri halinde toplam yapılan festival sayısının 35 olacağını söyleyen Başkadem, “Eğer diyorum çünkü biz bu festivalin gerçekleşebilmesi için Afyon olarak çok çaba sarf ettik. Fakat maalesef bizim şehir yöneticileri ve Valilik’ten aldığımız cevaplar bizi Jaz Festivalini yapmaktan alıkoymaktadır ve Afyon’da 34 defa yapılan, 18 senedir süren festivaller sona ermek üzere” dedi.

“PARA YÖNETİMİNİN BİRİLERİNİN ELİNDE OLMASI İSTENDİ”

Afyonkarahisar’da 34 festival boyunca, 18 yıldır artarda yapılan festivallerin sona ermesindeki temel nedeni, bu süreçte yaşananları herkesin bilmesi gerektiğini söyleyen Başkadem, “Kimi siyasi, kimi sosyal kimi çıkar ilişkileri nedenlerinden bunları konuşmaktan hep sakındılar. Benim Allah’tan başka sakındığım herhangi bir şey yok. İkincisi ise benim şimdiye kadar 34 festivalde zorlanmamın ve bu festivalleri yapamamanın tek sebebi bu festivallere 34 festivaldir çok büyük paralar teklif edildi. Ama maalesef bu paraların yönetiminin birilerinin elinde olması istenildi. Bunun adına da kurumsallaşma denildi. Oysa ki kurumsallaşma itibar sahibi olmak, süreklilik ve sürdürülebilirliği başarmaktır. Bu da ahlakla mümkündür” diye konuştu.

“TEHDİT RESMİ OLARAK YAZILDI”

Afyonkarahisar’da yaklaşık 400 derneğin bulunduğunu söyleyen Hüseyin Başkadem, 17. Klasik Müzik Festivali düzenlenme sürecinde geçmişte yaşadıklarının aynısını yaşadıklarını kaydetti. Başkadem, “Yaşadığımız şeyler önce geçmişte resmi olmayarak daha sonra da Afyon Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve şu andaki Milli Eğitim Müdürü tarafından bütün ulusal sponsorlara da, televizyonlar ve büyük holdingler dâhil olmak üzere festivale destek verilmemesi konusunda tehditle karşılaştı. Bu resmi olarak yazıldı” dedi.

“PARA VERİLMESİN DİYE AFYON’DAN BAKANLIĞA TELEFON AÇILDI”

“Bu sene de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Afyon Klasik Müzik Festivali ve Jazz Festivaline para verilmemesi için Afyon’dan telefon açıldı” diyen Hüseyin Başkadem şöyle konuştu: “Biz bütün bunlara rağmen bu festivali gerçekleştirmeye çalıştık. Ama her festival ve etkinliğin sıkıntılarını çekmekten artık yorulduk. Biz bu festivali gerçekleştirmenin ötesinde temel hedefimiz 35 festival önce yani 2001 yılında; Festivale başlayıp çalışırken temel hedefim Afyon’un önünün ne kadar açık olduğunu şehre yeni bir kültür gelirse ve bu kültür şehri kapsarsa şehrin başka bir yere gideceğini düşünerek hareket ettik. O dönemde Afyon Eğitim Vakfı (AEV) ile beraber Millet Hamamı, Taşhan ve benzeri kurumların restorasyonu için bizzat girişimde bulundum. O dönemden bu döneme hatta festivalin ilk yıllarında bu kurumlara çok ciddi kaynaklar aktarıldı. Bu gördüğünüz mekânlarda Afyon Eğitim Vakfı’nın da çok büyük emeği vardır. Çünkü bu vakıf belki çoğumuz bilmez; üniversite olgusunun Afyon’a gelmesi için ilk açılan Maliye Yüksek Okulunun etrafından üniversitenin kurulması için, bu festivaller ve diğer etkinliklerin Afyon’da gerçekleşebilmesi için hatta çoğunluk bilmez Afyon’da turizm ve otelciliğin başlamasını sağlamıştır. Ben bir süre sonra bu vakıftan ayrıldım. Çünkü duruşum ve prensiplerimle bağdaşmayan kişi kurum veya etkinlikte olmam. Bundan sonra da olmayacağım.”

AFYON FESTİVALLERİ AYNI ADLA BAŞKA İLDE

Çok sıkıntılı bir süreç yaşadıklarından söz eden Hüseyin Başkadem, festivallerin Afyonkarahisar’da bitmek üzere olduğunu vurguladı. Başka bir ilde bu festivallerin Afyon Klasik Müzik Festivali ve Afyon Jazz Festivali olarak devam edeceğini belirten Başkadem şunları söyledi: “Afyon’un sorun ve sıkıntılarını oradan adeta bütün Türkiye’ye haykıracak, eğer bu yetmezse Reuters ve BBC’nin yardımlarıyla bütün dünyaya aktarılacak. Bizim geldiğimiz nokta maalesef burası. Bu konuda daha fazla bir açıklamada bulunmak istemiyorum. Keşke şehri yöneten kişiler burada olmuş olsaydı. Geleceklerdi, ama bu konuşmayı yapacağımı söyledim ve gelinmedi. Şehir bu festivallerle birlikte çok büyük yol aldı. Şehre bakış açısı ve şehrin itibarı başka bir yere geldi. İnsanlar isteselerdi bu itibarın yok olmaması için gerçekten çaba sarf ederlerdi. Ama herhangi bir kaygıları yok. Çünkü bu itibarı onlar değil Afyon kendisi yarattı.”

“FESTİVAL ALAVERELERE ALET OLMADIĞINDAN BİTTİ”

Festival organizasyonunun arkasında birçok kişinin olduğunu hatırlatan Başkadem sözlerine şöyle devam etti: “Atilla ağabey tansiyon probleminden dolayı aramızda değil. Bayılma noktasına geldi. Zaman zaman Erol ağabey, zaman zaman başka kişiler. Herkes elinden geldiğince katkı veriyor. Fakat şehri yönetenlerin festivallerin şehre kattığıyla hiçbir ilgisi yok artık. Başka bir yerdeyiz. O yüzden ben sadece şunu söylemek istiyorum. Şimdiye kadar festivallere destek veren kapıcısından odacısına, küçücük dahi emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Ama bilinsin ki bu festivalin bitme sebebi şimdiye kadar alaverelere dalaverelere alet olmadığımız içindir. İki kişi bir araya gelip bir dernek kurmak zor değil. Onun da bilinmesini istiyoruz”

“ÜLKE GÜNDEMİNDE İTİBARLI DURUŞ”

Bu yılki festivalden söz eden Sanat Yönetmeni Hüseyin Başkadem, festivalin tüm ulusal radyo, televizyon kanalları, özellikle Türkiye’nin en saygın kanallarında yer bulduğunu kaydetti. Başkadem, “Yaklaşık 20 gündür televizyon kanallarında sürekli Afyon gündemde ve gündem konusu kültür ve sanat. İtibarlı bir duruştur. Maalesef bu hiç kimseyi etkilemedi. Gazetelerde de bununla ilgili çok haber çıktı. İnternet siteleri vs onları saymıyorum. Şu ana kadar Afyon’un 34 festivalde 4 bin 500 ulusal, görsel ve yazılı haberi çıktı. Bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilin başarabileceği bir şey değildir. Afyon bunu başardı. Bazıları bunu Hüseyin yaptı diyor. Her işin görünen bir lideri vardır. Ama arkasında zaman zaman belgesellerde de bahsettim, Trenci İsmail ağabeyden tutun Kamil Koç’ta çalışan arkadaşlara kadar çok kişi var. Konser salonlarındaki imkânsızlıklara rağmen sırf bu işin önemini bildiğinden ilkokul mezunu memurların salonları temizlemesi vardır. Afyon bu festivali bitirip yakında 7 tane festival yapacaktı. Bazı gazeteci arkadaşlara film yapma hakkı veriliyor. Bunlar maalesef Türkiye’nin gerçeği” dedi.

“KAPANIŞ ETKİNLİĞİ DE ZOR ŞARTLARDA HAZIRLANDI”

Afyonkarahisar’ın tekrar amatöre döndüğünü söyleyen Hüseyin Başkadem, festivalin çok önemli aşamalar kaydettiğini, kapanış konseri anlamında etkinliğin sıkıntılara rağmen gerçekleştirmeyi başardıklarını dile getirdi. Bu durumun dahi festival için ayrı bir anlam taşıdığını aktaran Başkadem, “Özellikle arkadaşım Ali Düşenkalkar’a ve bu etkinlikte yer alacak olan üç arkadaşıma huzurlarınızda çok teşekkür etmek istiyorum. Yoğun programlarından zor şartlarda ve ağır streste buraya geldiler. Hatta provaları bile burada yaptılar. Fakat maalesef Sayın Ali Düşenkalkar’ın rahatsız olmasına, her şeye rağmen okul etkinlikleri de dâhil bu akşam ki etkinliğe çıkmasından dolayı çok teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu. >> Kocatepe Gazetesi/Burcu AYDIN’ın Özel Haberi 


Haber okunma sayısı: 454

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

sizi-hicbir-zaman-unutmayacagiz

Sizi hiçbir zaman unutmayacağız

22 Şubat 2019 Cuma 20:52
hem-eglendi-hem-ogrendiler

Hem eğlendi hem öğrendiler

22 Şubat 2019 Cuma 20:40
belediyeden-egitime-destek-

Belediyeden eğitime destek

22 Şubat 2019 Cuma 20:21
ulasim-masaya-yatirildi

Ulaşım masaya yatırıldı

22 Şubat 2019 Cuma 19:50
para-garanti-havasi-garanti

Para garanti, havası garanti!

22 Şubat 2019 Cuma 19:42

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR