istek okulları

18 Şubat 2020 Salı

Prof. Dr. açıkladı, bakın çocuklar karda nasıl yanmış!

prof-dr-acikladi-bakin-cocuklar-karda-nasil-yanmis

Karda oynayan çocukların vücutlarında oluşan yaraların neden oluştuğu resmi olamayan kaynak tarafından açıklandı.
24 Ocak 2020 Cuma 13:48

Şemsettin Karahisari Ortaokulu bahçesinde 9 çocuğun karda oynadıktan sonra vücudunda yanıklar meydana gelmişti.

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Uygulama Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım, çocukların herhangi bir kimyasal maddeden yanmadığını iddia ederek, "Yaraların, çocukların birbirlerine buz parçası atmaları sonucu oluşan yaralar olduğunu düşünüyoruz" dedi.

AFSÜ’den Prof. Dr. Yıldırım, 10 Ocakta meydana gelen ve çok sayıda çocuğun vücutlarında meydana gelen yaralar hakkında konuştu. Yıldırım, net bir şekilde olayın kimyasal maddeden kaynaklanmadığını söyledi.

KİMYASAL YARALAR DAHA YUVARLIK GÖRÜLÜRYıldırım, kimyasal yaraların daha yuvarlak şekilde görüleceğini söyleyerek, "Yaraların bazılarının düz çizgi şeklinde olması dikkatimizi çekti. Bu şekilde keskin sınırlı olan bir yara, kimyasal ya da alev sonucu oluşmuş olamaz. Kimyasal yaralar daha yuvarlaktır. En büyük yarası olan bir çocuğumuz zaten buzun üzerine düştüğünü dile getirmiştir. Bu yaraların buza düşme yada çarpma sonucunda ortaya çıkan travma veya birbirlerine buz parçası atmaları sonucu oluşan yaralar olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

KİMYASAL OLSA ELLERDE NEDEN YANIK YOK?

Yaralanmalarla ilgili sosyal medya ve bazı mecralarda üretilen gizemli senaryoların asılsız olduğuna işaret eden Prof. Dr. Yıldırım, şu bilgileri verdi:

“Kimyasal olsa ellerinde de yara olması gerekir. Çocuklar elleriyle tutmadı mı bu karı? Peki neden ellerinde bir yara yok? Soğuk yanığı da değil. Çünkü ayak parmaklarında bir problem yok. Endişelenecek bir durum kesinlikle yok.”

KARDA YANAN ÇOCUĞA DOKU NAKLİ YAPILDI

Öte yandan okul bahçesinde kar topu oynarken vücutlarında yanık oluşan çocuklardan biri olan Berat Sardoğan'a, tedavi gördüğü hastanede doku nakli yapıldı. 9 çocuktan bir tanesi olan Berat Sardoğan'a, tedavi gördüğü AFSÜ’de doku naklinin başarı ile yapıldığı öğrenildi.

ENDİŞE YAŞIYORUZ

Berat Sardoğan'ın annesi Medine Sardoğan, ailecek zor günler yaşadıklarını söyledi.

Sardoğan, şunları söyledi: “Oğlum, karda oynarken okulun bahçesinde bulunan su birikintisinin içerisine düşmüş. Düşmesinden sonra vücudunda lekeler oluştu. O lekeler gerçekten çok kötüydü. Çocuğumun ağrıları bir hayli fazlaydı.  Doktorlar oğlumun ayak kısmından alınacak dokuyla ameliyat edilmesine karar verdi. Pazartesi günü ameliyatımız gerçekleşti. Doktorlar, ameliyatın başarılı geçtiğini bize aktardı. Şu anda oğlumun vücudu baştan sona sarılmış vaziyette” dedi.

TEST YAPILACAK

Doktorların yanık olan bölgedeki ölü deriden örnek alındığını, alınan örneğin patolojik test yapılması için ilgili yerlere gönderildiği söylediklerini kaydeden anne Sardoğan, “Olaya neyin ya da kimlerin sebep olduğu da hala netlik kazanmadı. Bir tarafta çocuğumuzun yaşadığı durum var. Diğer yandan nakil yapılan derinin uyum sağlayıp sağlamayacağı endişesini yaşıyoruz. Bütün bunları bir kenara bırakıyoruz bir taraftan da olayın aydınlığa kavuşması için yetkililerden gelecek açıklamayı merak ediyoruz” diye konuştu. Haber okunma sayısı: 312

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR