istek okulları

06 Haziran 2020 Cumartesi

Sağlık-Der’den koronavirüs tavsiyeleri

saglik-derden-koronavirus-tavsiyeleri--

Sağlık-Der Afyonkarahisar İl Temsilcisi Ramazan Kaya Covid -19 salgını ile ilgili basın açıklaması yaptı.
08 Nisan 2020 Çarşamba 21:13

Sağlık-Der  Afyonkarahisar İl Temsilcisi Ramazan Kaya açıklamasında şunları söyledi: “Genel Merkezimiz öncülüğünde yaklaşık 200 STK’nın Covid -19 salgını ile etkin çağrılarını önemli  buluyor ve destekliyoruz, Dünya İslam Sağlık Birliği (WIHU), Sağlık-Der ve destek veren STK’lar öneri ve alınması gereken tedbirler konusunda açıklamalarda bulunmuşlardır;

Ramazan Kaya; Dünya İslam Sağlık Birliği (WIHU) ve Genel Merkezimiz Sağlık-Der öncülüğünde bir araya gelen 200’e yakın STK, Covid-19 salgını ile etkin mücadelede ‘Halkın sağlığını, işini ve ekmeğini korumak’ başlığı ile bir açıklamada bulundu.

200’e yakın STK’nın ortak açıklamasını yayınlayan Sağlık-Der Genel Başkanımız sayın Kasım Sezen, ‘İçerisinden geçtiğimiz bu küresel kriz döneminde hiç olmadığımız kadar birlikteliğe ihtiyaç duymaktayız. Gerek Devletimizin kurumları, gerek STK’lar ve gerekse halkımız Covid-19  sağlık riski ile başlayarak hayatımızın tüm alanına yayılan bu krizin ciddiyetini tam olarak algılayıp, ona göre birbirlerine destek olmalıdır. Millet olarak kenetlenip bu krizi de aşacağımıza eminiz’ diyerek, diğer STK’ların da imzasına açtığı açıklamayı yayınladı.

İşte STK’tar tarafından desteklenerek Sağlık-Der Genel Başkanımız Sayın Kasım Sezen tarafından tüm STK’ların imzasına açılan ve bir dizi öneri barındıran ortak metin;‘Biz aşağıda imzası bulunan konfederasyonlar, birlikler, sendikalar, dernekler, vakıflar, yayın organları ve kişiler olarak Covid-19 salgını ile etkin mücadele için, halkın sağlığını, işini ve ekmeğini korumak için aşağıdaki önlemlerin acilen yürürlüğe konulması için Hükümete yardımcı olmayı ve öneriler sunmayı görev addediyoruz.

1- Salgın tamamen geçinceye kadar halka açık tüm alanlarda vatandaşlarımızın tamamı ağız ve burunlarının maskeyle, atkıyla, şalla veya başörtüsüyle kapatılmasına yönlendirilmelidir.

2- Halkla irtibatı olmayan atölye ve üretim merkezlerinde maske, eldiven ve sosyal mesafe kurallarına azami ölçüde riayet edilmeli ve bu alanlarda sürekli uyarılarda bulunulmalıdır.

3- Salgın süresince işten çıkarılan personel ve iş yerleri mecburi kapattırılan esnafımız işsizlik maaşından faydalandırılmalıdır.

4- Vatandaşlarımızın tamamını kapsayacak ve talep edilmesi halinde faydalandırmak şartı ile kamu bankaları yanı sıra ve özel bankalarda dâhil kredi / kredi kartı borçları, elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturaları salgın riski boyunca faiz işletilmeden ertelenmeli ve salgın sonrası taksitlendirilerek gelecek faturalar üzerine yayılmalıdır.

5- Özel sağlık kuruluşlarının işletmeleri geçici olarak kamuya devredilmeli ve kamu hastaneleri yanı sıra özel sağlık kuruluşlarında da tüm sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunulmalıdır.

6- Salgınla mücadelede belirlenen kurallar disiplinli bir şekilde uygulanmalı, açık, hızlı ve şeffaf bilgilendirme yapılmalıdır.

7- Salgınla ön cephede mücadele veren sağlık personelinin etkin çalışması için tıbbi malzeme, konaklama, yemek ihtiyaçları için Bakanlık nezdinde Alo İhtiyaç hattı açılmalıdır. Kamu/üniv/özel dahil olmak üzere personelden ve sonra hastanelerden başlayarak merkeze seri online bir talep – geri bildirim mekanizması kurulabilir. Bu hizmetler yerel bürokrasiye takılmamalıdır.

8- Dezavantajlı kesimler; hiçbir geliri ve birikimi olmayan yoksullar ve göçmenler için insani yardım dernekleri ve vakıflarına salgın boyunca Kaymakamlıklar ve Valiliklerin koordinesi altında izinsiz yardım toplama ve dağıtma hakkı verilmelidir.

İmza Sahibi Dernek ve Platformlar;

•          SAĞLIK-DER

•          WIHU (Dünya İslam Sağlık Birliği)

•          HAK-İŞ/Öz Sağlık-İş Sendikası

•          Ankara Sivil Toplum Platformu

•          AID ( Uluslararası doktorlar derneği)

•          Merhamet Teşkilatı İnsani Yardım Derneği

•          Milli Görüş Platformu

•          Mahalli idareler derneği

•          HUDER

•          TAKVA ( Tarımsal Kalkınma Vakfı)

•          Paramedikal Dergisi

•          Ümmet Gençleri Derneği

•          Hukuk-Der

•          Sevgi ve Kardeşlik Derneği

•          EBRAR Derneği

•          Kalk ve Diril Derneği

•          Mahmudiye Vakfı

          SABİDER( Sağlıkta Birlik Derneği) 
Haber okunma sayısı: 160

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR