22 Kasım 2019 Cuma

Sanat şehri Afyonkarahisar

sanat-sehri-afyonkarahisar

Sanatın merkezi olma yolunda da emin adımlarla ilerleyen Afyonkarahisar’da Sinan Yağmurla Ravza’nın Yıldızları Kitap Galası yapılacak.
07 Kasım 2019 Perşembe 21:54

Konuyla ilgili açıklama yapan Afyonkarahisar İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet Tanır, şunları söyledi: “Afyonkarahisar Valiliğinin himayesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve paydaşlarla attığımız her adımda Afyonkarahisar’ı sanatın merkezi yapmayı amaçlıyoruz. AŞK Kültür ve Sanat Günleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz her festival ve etkinlik bu amaca hizmet etmektedir.

Bir şehri sanatsız tanıtmak kuru ve tatsız olur. Turistte haz vermez. Oysa pek çok insan seyahatlerinde otantik bir müziği dinlemek, bir sanatsal işi deneyimlemek tarihi içine çekmek ister. Organik tanıtım daha kalıcı ve uzun sürelidir.

Hikayesi olan tarihi yapılar, mahalleler hatta şehirlerturistin ilgisini çeker.

Turizm çeşitleri arasında “inanç turizmi” ayrı bir önem sahiptir. Biz Müslümanlar Mekke ve Medine’ye hacı olmak için giderken ayrı bir manevi dünyaya yolculuk yaparız. Eyüp Sultan bizim için ayrı bir değerdir. Hıristiyanlar için Efeste ayrı bir anlama sahiptir.Amorium antik kenti İslam kaynaklarında Ammuriye olarak geçmektedir. Amorium ve Selman’ı Farisi hazretleri Afyonkarahisar için ayrı bir değerdir. Bu değerleri keşfetmek bizim görevimiz. Selman-ı Farisi’nin İslam Dünyasında peygamber efendimizin “ailemdendir” demesi ve pek çok görüşünün muteber olması özellikle  Hakikatı arama noktasındaki yolculuğu bir başka anlam taşır. Bir Farslı olan O’nu tarif edecek olursak kendi deyimiyle O “ İslamaoğlu Selman’dır.”

Amorium Geç Antik Dönemin en büyük Roma Kenti Ammuriye (Amorium)’un gerçek hikayesi ile pazarlamak için çalışıyoruz. Selman-ı Farisi hazretleri ve Amorium hem değerimiz hem de turistik bir ürün olma özelliği taşıyor.

Sinan Yağmur okuyucusunun kalbinde taht kurmuş en çok satan kitapların sahibi. O sahabelere yönelik “Ravza’nın Yıldızları”  isimli kitapları yazdı. Bunlardan bir tanesi Selman’ı Farisi’nin hayatınıda içeriyordu. Beraber istişare ederek kitap galasını Afyonkarahisar’da yapmaya karar verdik. Kendisine teşekkür ediyorum.

SELMAN-I FARİSİ VE AMORİUM ÇOK DAHA ANLAMLI.

Emirdağ ilçesi  Davulga Kasabası  Hisar Mahallesinde bulunan  Amorium Antik Kenti’nde Bakanlığımız tarafından Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından kazılar devam etmektedir. Yapılan çalışmalarla “inanç turizminin cazibe merkezi olması planlanmaktadır. Önümüzdeki zamanda Selman-ı Farisi ve Amorium Paneli Emirdağ Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilecektir. Ayrıca kazı başkanlığı ile birlikte hem antik şehri hem de kazıları tanıtacak broşür hazırlama çalışmaları devam etmektedir.

Afyonda ilk defa büyük çaplı bir kitap galası düzenleniyor.

TÜRKİYE’NİN ÜNLÜ SANTUR ÜSTADINDAN TASAVVUF MUSİKİSİ KONSERİ

Yakın zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığının Türkiye’yi temsilen Endonezya’ya götürerek konser verdirdiği Santur üstadı Sedat Anarla Afyonkarahisar’ı buluşturuyoruz.

Sokakname isimli kitabın yazarı olan ve sokak müzisyeni olarak da ünlenen Anar’ın kendine ait güfte ve besteleri var. Afyonkarahisar’a ilk defa gelecek Anar’a şimdiden büyük ilgi oluştu.” 

Tarih: 08.11.2019 Cuma

Saat 14.00

Yer: Hattat Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezi (Uydukent)

PROGRAM

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır’ın selamlama konuşması

Sedat Anar’ın Tasavvuf Musikisi konseri

Yazar Sinan Yağmur’un Selman-ı Farisi hazretleri hakkında konferansı ve kitap galası

Tensip buyurmaları halinde Vali Mustafa Tutulmaz’ın konuşmaları

Kitap imza saati  Haber okunma sayısı: 47

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR