Triovista, İstek

09 Temmuz 2020 Perşembe

Tapu ve Kadastro Teşkilatının 172. Kuruluş yıldönümü

tapu-ve-kadastro-teskilatinin-172-kurulus-yildonumu

Kadastro Müdürü Ali Soydan, Tapu ve Kadastro Teşkilatının 172. Kuruluş yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı.
23 Mayıs 2019 Perşembe 23:10

Afyonkarahisar Kadastro Müdürü Ali Soydan, Tapu ve Kadastro Teşkilatının 172. Kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“İki asra yakın bir zamandan bu yana vatandaşlarımızın güveninin teminatı olan Tapu ve Kadastro teşkilatı merkez ve taşrada 20.000'e yakın personeli, 24 Bölge Müdürlüğü, 973 Tapu Müdürlüğü ve 81 Kadastro Müdürlüğü ile ülkemizin tüm il ve ilçelerinde yılda 9 milyona yakın işlem ile yaklaşık 25 milyon vatandaşımıza hizmet sunan ve bugün 172. kuruluş yıldönümünü kutlayan köklü bir kurumdur.

Sultan Abdülmecid döneminde 21 Mayıs 1847 tarihinde Defterhane-i Amire Kalemi adıyla kurulan teşkilat, 1871 'de Defter-i Hakani Nazırlığı olmuş ve bugün de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü adıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet vermektedir. Taşınmazlara ilişkin mülkiyet bilgilerini devlet güvencesi altında muhafaza etme, güncelleme, taşınmazlara yönelik politikalar belirleme ve yönetme konularında lider Kurum olma vizyonuyla en kaliteli hizmeti sunmaya devam edilmektedir.

Bilgi teknolojilerini en iyi kullanan kurum ödülüne sahip teşkilat; web Tapu, Tapu Takas, E-Haciz, E-Terkin, Parsel Sorgulama, E-Randevu gibi projelerle vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet sunmak için altyapısını geliştirmeye devam etmektedir. Vatandaşlarımız e-devlet portali üzerinden ulaşabildikleri Web-Tapu sistemi sayesinde, artık Tapu dairesine gitmeden hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde işlemlerini yapabilmektedir.52 binin üzerindeki mahalle ve köyde yapılan kadastro çalışmaları 2003 yılına kadar %74,5 oranında tamamlanmışken, 2003 yılından sonra bu çalışmalar bitirilmiştir.

Tusaga-Aktif (CORS) projesi ile Harita ve kadastro çalışmalarında coğrafi konum bilgileri hassas ve güvenilir biçimde toplanarak, Türkiye ve K.K.T.C. genelinde 24 saat gerçek zamanda coğrafi konumu 3-4 cm duyarlılığında belirleyen bir sistem kurulmuştur. Toplamda 158 adet istasyon ile 10 binin üzerinde kamu ve özel sektör kullanıcısına hizmet verilmektedir.

Kurum arşivlerinde bulunan Osmanlı Devleti resmi belgeleri; sadece Türkiye'nin değil geçmişte Osmanlı toprağı olup günümüzde bağımsızlığını kazanan 26 ülkenin de kayıtlarını kapsamaktadır.

Bugün, kuruluşunun 172. Yıldönümünü kutlayan Tapu ve Kadastro teşkilatının gelişimine ve büyümesine katkı sunan tüm çalışanlarımıza ve halkımıza şükranlarımızı sunarız.” Haber okunma sayısı: 137

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

turkiye-emekli-subaylar-derneginden-ziyaret

Türkiye Emekli Subaylar Derneğinden ziyaret

09 Temmuz 2020 Perşembe 21:16
belediyeden-satilik-daireler

Belediyeden satılık daireler

08 Temmuz 2020 Çarşamba 20:43
vatandasin-ozel-gunune-sahitlik-etti

Vatandaşın özel gününe şahitlik etti

08 Temmuz 2020 Çarşamba 19:46
romorktaki-saman-balyalari-yandi

Römorktaki saman balyaları yandı

07 Temmuz 2020 Salı 23:39

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR