Döner Ateşi üst

18 Ocak 2019 Cuma

Tarım sektöründe karlı işletmeler kurulmalı

tarim-sektorunde-karli-isletmeler-kurulmali

Afyonkarahisar AK Parti milletvekili aday adayı Şükrü ERSOYLU Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim ACAR’ı ziyaret etti. Ziyarette Afyonkarahisar tarımı ile ilgili fikir alışverişinde bulunularak ülke tarımı ve Afyonkarahisar tarımı hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.
17 Mayıs 2018 Perşembe 21:45

Bu konuda Şükrü Ersoylu; “2016 yılı nüfus sayımına göre ilimizin toplam nüfusunun %31,5 sı Afyon şehir merkezinde (merkez ilçe şehir merkezi) % 68,5’ü kırsalda ve ilçelerde yaşamaktadır. Şehir nüfusumuzun önemli bir kısmının tarım işletmelerine sahip olduğu bir yönüyle de tarım ürünleri işleyen ve pazarlayan gıda işletmelerine sahip olduğu düşünüldüğünde tarım sektöründe çalışan ekonomisi ve refahını tarım sektörünün belirlediği çok önemli bir nüfusa sahip olduğumuz hepimizin bilgisi dâhilindedir. AK Parti iktidara geldiği günden itibaren bir tarafta yaşanabilir köyler-beldeler-şehirler inşa ederken diğer tarafta kişi başına milli geliri artırıcı bir ekonomik modelle milletimizin refahının gelişimine katkı sağlamıştır. Bu itibarla tarım sektöründe 2002 yılında kişi başına düşen milli gelir 1.000 dolar iken 3.600 dolar seviyesine çıkartılmış Afyonkarahisar’daki üreticilerimizin geliri de bu gelire paralel olarak artmıştır. Bununla beraber kişi başına düşen milli gelir ortalaması 10.500 dolar olan ülkemizde milli gelir ortalamasının çok altında olan yoğun kırsal nüfus bir taraftan üretim maliyetlerinin azaltılması adına zorunlu olarak yapılan arazi toplulaştırılması diğer taraftan daha iyi bir gelir seviyesi ve daha refah bir hayat için göç vermiş ve halihazırda vermeye devam etmektedir.”

Ersoylu bu olumsuzlukların giderilmesi içinde çözüm önerileri getirdi. Konuşmasında ERSOYLU; “Afyonkarahisar da göçü önlemenin yolu hayvancılık sektöründe sosyal açıdan yaşanabilir, ekonomik açıdan karlı ve verimli, hayvan refahını ve insan sağlığını dikkate alan çevreye duyarlı işletmelerimizin sayısını artırmaktır. Kaynak bulmak için Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Fonu İl Özel İdaresi ve AB Fonları Etkin olarak kullanılarak üreticilerimize yük olmadan her belde de mümkünse her köyde kurulan işletmelerle üreticilerimizin gelirleri istikrarlı bir şekilde artırılmalıdır.”

Küçük arazilere sahip olan kıt kaynaklarla geçinen üreticilerimiz için de görüşlerini paylaşan ERSOYLU; “Küçük arazi sahibi olan Üreticilerimiz de Tıbbi ve Itri bitkiler gibi ekonomik değeri yüksek ürünler yetiştirerek gelirlerini artırabilirler. Afyonkarahisar Tıbbi Ve Itri bitkiler merkezi bu konuda etkin bir rol üstlenebilir.  Söz buraya gelmişken Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezini Afyonkarahizar’a kazandıran Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na Türk Tarımı ve Afyonkarahisarlı üreticilerimiz adına şükranlarımızı sunmak boynumuzun borcudur diye düşünüyorum” dedi.

    Haber okunma sayısı: 124

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

dinarda-somestr-cocuk-senligi

Dinar’da Sömestr Çocuk Şenliği

17 Ocak 2019 Perşembe 18:28
vali-tutulmazdan-sandikli-ziyareti

Vali Tutulmaz'dan Sandıklı ziyareti

17 Ocak 2019 Perşembe 18:01
baskan-cole-ziyaretci-akini

Başkan Çöl’e ziyaretçi akını

17 Ocak 2019 Perşembe 17:51
tatil-yapinca-iyi-de-ya-yapmayinca

Tatil yapınca iyi de ya yapmayınca?

16 Ocak 2019 Çarşamba 20:06

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR