CACTUS

18 Temmuz 2019 Perşembe

Türkiye’nin en büyük barajı tamamlanmak üzere

turkiyenin-en-buyuk-baraji-tamamlanmak-uzere

DSİ Genel Müdürü Aydın; Çay Barajının gövde dolgusunun tamamlandığını söyledi.
09 Eylül 2018 Pazar 17:40

Devlet Su İşleri Afyonkarahisar’a yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Afyonkarahisar’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Afyonkarahisar’da nasibini aldı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü insanların en hayati ihtiyacı olan içmesuyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insana hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, “Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmuş olup, önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir.     

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.BÖLGENİN ENYÜKSEK BARAJININ
GÖVDE DOLGUSU TAMAMLANDI

Çalışmaları hızla devam eden Afyonkarahisar Çay Barajının Gövde dolgusunun tamamlandığını belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, “Bölgenin en yüksek barajı olan Afyonkarahisar Çay Barajında 2.850.000 m³ gövde dolgusu 8 Eylül 2018 tarihi itibari ile tamamlanmış olup bir sonraki aşama olan gövde ön yüzeyinin betonla kaplanması ve diğer ünitelerin tamamlanarak 2019 yılı içerisinde barajın hizmete alınması hedeflenmektedir” dedi.

ÇAY BARAJI 105 METRE YÜKSEKLİĞİ
İLE BÖLGENİN EN YÜKSEĞİ

Temelden yüksekliği 105,5 metre ve 15,98 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip baraj, 18 bin 550 dekar zirai arazinin sulanmasına ve Çay, Bolvadin ilçeleri ile Bolvadin'e bağlı Dişli ve Özburun beldelerinin içmesuyu ihtiyaçlarının sağlanacağının altını çizen Genel Müdür Aydın, "Diğer taraftan Çay Barajınıntamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte bölge insanının ekonomik olarak rahatlamasına ve 2018 birim fiyatları ilemilli ekonomiye 20 Milyon TL katkı sağlanacağının altını çizdi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, "Son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.
 
Haber okunma sayısı: 638

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iyilikte-payiniz-olsun

İyilikte payınız olsun

17 Temmuz 2019 Çarşamba 21:31
suhut-demokrasi-nobetinde-tek-yurek-oldu

Şuhut demokrasi nöbetinde tek yürek oldu

17 Temmuz 2019 Çarşamba 17:47
trafik-degerlendirmesi-yapildi

Trafik değerlendirmesi yapıldı

17 Temmuz 2019 Çarşamba 17:32

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR