Triovista, İstek

13 Ağustos 2020 Perşembe

AFSÜ’de bir ilk daha

-afsude-bir-ilk-daha

Sağlığın üniversitesi AFSÜ, ilklere imza atmaya devam ediyor. Afyonkarahisar ve çevresindeki ilk pediatrik kemik iliği nakli tedavisi, AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesinde başarıyla gerçekleştirildi.
28 Temmuz 2020 Salı 21:29

 AFSÜ’de bir ilk daha

Sağlığın üniversitesi AFSÜ, ilklere imza atmaya devam ediyor. Afyonkarahisar ve çevresindeki ilk pediatrik kemik iliği nakli tedavisi, AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesinde başarıyla gerçekleştirildi.

 

Zafer Sağlık Külliyesi F Blok’taki Kemik İliği Nakli Ünitesi önünde düzenlenen basın toplantısında uygulanan tedaviye dair bilgi veren AFSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Başkanı ve Terapötik Aferez Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Eker, AFSÜ’de ilk çocuk kemik iliği nakli tedavisini başarıyla gerçekleştirmenin haklı sevincini ve gururunu paylaştıklarını söyledi. Yaklaşık dört yıllık süreçte AFSÜ’nün akademik ve idari potansiyelini ve teknik altyapısını tam kapasite kullanarak yürütülen çalışmaların başarıyla taçlandığını belirten Dr. Eker, Afyonkarahisar’ın yanı sıra Bursa, İzmir, Antalya ve Ankara’ya kadar olan yakın bölgemizdeki 13 ildeki tek pediatrik yani çocuk kemik iliği nakli merkezinin AFSÜ bünyesinde bulunduğunun altını çizdi.

Detayları paylaştıTedaviye ilişkin detayları basın mensuplarına aktaran Dr. Eker, şöyle konuştu: “Kemik iliği naklini yaptığımız 14 yaşındaki erkek hastamız, kan değerlerindeki ağır düşüklük nedeni ile başvurmuştu. Kan değerlerindeki bu düşüklük ciddi enfeksiyon, kanama, kalp yetmezliğine neden olan kansızlık bulgularına yol açmıştı. Hastaya çok ağır aplastik anemi yani kemik iliği yetmezliği tanısı koyduk, tek tedavi şansı kemik iliği nakli idi. Öncelikle hastanın anne, baba ve kardeşlerini taradık ve 8 yaşındaki erkek kardeşinin tam uyumlu olduğunu saptadık. Hastanın kemik iliğini boşaltmak, nakledeceğimiz kemik iliğine yer açmak ve doku reddini engellemek için 6 gün süren hazırlık protokolü adını verdiğimiz yoğun bir tedavi süreci uyguladık. Bu sürecin ardından genel anestezi altında, ameliyathanede yaklaşık 2 saat süren bir işlem ile vericinin leğen kemiklerinden topladığımız kemik iliğini hastamıza başarılı bir şekilde naklettik.”

BAĞIŞTA BULUNMAYA DAVET ETTİ

Nakledilen kemik iliğinin tutarak sağlıklı hücreleri kendi başına yeteri kadar üretmeye başladığı bilgisini paylaşan Dr. Eker, hastanın da verici kardeşinin de sağlık durumlarının iyi olduğunu, hastanın kısa süre sonra taburcu edilerek ayaktan takip edilmeye başlanacağını kaydetti. Dr. Eker sözlerini, “Darısı nakil için uygun zamanı veya vericinin bulunmasını bekleyen 7 hastamızın başına inşallah.” diyerek ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek tamamladı.

VATANDAŞI BAĞIŞTA BULUNMAYA DAVET ETTİ

 Basın toplantısında konuşan Rektör Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AFSÜ’nün, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında olduğu gibi hematoloji ve onkoloji alanlarında da önemli bir ulusal sağlık merkez olma yolunda gelişimini kararlılıkla sürdürdüğünü belirterek, kök hücre nakline bağlı tedavi gereksinimlerini evrensel standartlarda karşılayan, nitelikli sağlık hizmetinin üretildiği öncü bir sağlık bilimleri üniversitesi olma vizyonuna sahip olduklarını söyledi. Kemik iliği nakli gibi üst düzey bir tedavinin Afyonkarahisar’da uygulanmasına vesile olan bütün akademik ve idari personeline teşekkür eden Prof. Dr. Okumuş, hedeflerinin, AFSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesini, sayılı uluslararası akredite kemik iliği nakli merkezleri arasına sokmak olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Okumuş, 18-50 yaş arasında, bilgilendirilmiş ve onam vermiş bütün sağlıklı bireyleri, kök hücre bağışında bulunmaya davet etti.Haber okunma sayısı: 399

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

112nin-basina-mehmet-pala-gecti

112’nin başına Mehmet Pala geçti

12 Ağustos 2020 Çarşamba 21:22
anne-sutu-egitimleri-start-aldi

Anne Sütü eğitimleri start aldı

12 Ağustos 2020 Çarşamba 21:11
berber-ve-kuaforler-denetleniyor

Berber ve kuaförler denetleniyor

03 Ağustos 2020 Pazartesi 20:59
-afsude-bir-ilk-daha

AFSÜ’de bir ilk daha

28 Temmuz 2020 Salı 21:29
-kapilarimizi-tekrar-actik

“Kapılarımızı tekrar açtık”

23 Temmuz 2020 Perşembe 19:00