istek okulları

04 Haziran 2020 Perşembe

AFSÜ, kovid-19'a karşı denemeler başlatıyor

afsu-kovid-19a-karsi-denemeler-baslatiyor

Ağır Kovid-19 hastalarında "ivermektin" ilacının etkinliğinin ve güvenilirliğinin araştırılmasına yönelik çalışmanın sonuçları bilimsel platformda paylaşılacak.
20 Mayıs 2020 Çarşamba 21:57

Koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde kullanılmak üzere Sağlık Bakanlığının onayıyla Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) koordinasyonunda, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından yürütülen "Ağır Seyirli Kovid-19 Hastalarında Tedaviye İvermektin Eklenmesinin Etkinliğinin ve Güvenliğinin Değerlendirilmesi" araştırmasının, 2 ay içerisinde tamamlanacağı ve sonuçların bilim camiasıyla paylaşılacağı açıklandı.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, konuyla ilgili üniversite binasında basın toplantısı düzenledi. Okumuş, yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınında dünyada yaklaşık 5 milyona yakın insanın enfekte olduğunu ve 325 bin kişinin de hayatını kaybettiğini belirterek, Türkiye'ye bakıldığında dünyaya göre büyük oranda salgına karşı erken tedbirlerin alındığını dile getirdi.

BU PANDEMİNİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ



Okumuş, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Sağlık Bakanlığımız ve devletimizin güçlü desteğiyle Kovid-19 salgınında daha az enfekte hasta ve ölüm oranıyla pandemiyi atlatacağız. Bu noktada özellikle Sağlık Bakanlığımızın attığı hızlı adımlar, Bilim Kurulumuzun almış olduğu isabetli kararlar, halkımızın sabrı, inancı ve desteği ile sağlık çalışanlarımızın özverili ve gayretli çalışmalarıyla inşallah bu pandeminin üstesinden geleceğiz. Yapılan çalışmalar da ülkemizin bu noktada başarılı olduğunu gösteriyor" dedi.

İLACIN ETKİNLİĞİ ARAŞTIRILACAK

AFSÜ'nün de Kovid-19 salgını başladığı andan itibaren tedavi noktasında araştırma faaliyetlerine başladığını kaydeden Rektör Okumuş, ülkedeki mevcut tedavi yöntemleri dışında başka bir ilacın veya molekülün Kovid-19 tedavisinde kullanılıp kullanılmayacağı konusunda araştırmalara başladıklarını kaydetti.

STARTI VERMİŞ BULUNUYORUZ

Rektör Okumuş şunları söyledi: "Şu anda bu çalışma ülkemizde koronavirüs tedavisinde bir ilacın etkinliğini ve güvenirliğini araştıran ilk ve tek araştırma olma unvanını taşıyor. İvermektin adıyla bilinen ve daha önce hayvanlarda paraziter enfeksiyonlarında kullanılan ve bunun yanında Batı Nil virüsü, HIV enfeksiyonu gibi tedavilerde de etkinliğinin araştırıldığı bir ilaç bu. Sağlık Bakanlığından resmi onay alarak üniversitemiz öncülüğünde, Sağlık Bilimleri Üniversitelerine bağlı İstanbul 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birlikte çok merkezli olarak bu araştırmanın startını vermiş bulunuyoruz. Bu ilacın, ağır koronavirüs enfeksiyonu bulunan hastalardaki etkinliğini ve güvenirliğini araştıracağız. İnşallah, hayırlı sonuçlara ulaşırız. Elde ettiğimiz olumlu veya olumsuz sonuçları da tüm bilim camiasıyla paylaşacağız."

BÜTÜN VİRÜSÜ YOK ETTİĞİNE DAİR BİR ÇIKTI VAR

"İvermektin" ile ilgili dünyada sadece Avusturalya'da bir laboratuvarın araştırma çalışmasının olduğunu hatırlatan Rektör Okumuş, ilacın 48 saat içerisinde kandaki enfekte dokularda bütün virüsü yok ettiğine dair bir çıktının olduğunu müjdeledi. Yine aynı ilaçla ilgili ABD'de de bilimsel platformda güvenilir olmayan bir çalışma olduğunu belirten Okumuş, tek tek ivermektin ilacı verilen Kovid-19 vakalarının sonuçlarının değerlendirildiği bu çalışmada da ölüm oranının yüzde 8.4'den yüzde 1.7'ye kadar düşürüldüğü ve hastaların hızlı bir şekilde iyileştiği yönünde bulguların paylaşıldığını ifade etti.

Rektör Okumuş, "İvermektin" ile ilgili Mısır ve Hindistan'da da çalışmaların başladığını kaydederek, şunları söyledi:

"Bizim çalışmamız da yaklaşık 60 vakadan oluşuyor. Bunlardan 30'una ivermektin ilacı verilecek. Diğer 30 vaka da kontrol grubu olacak. Her iki gruptaki hastalar da Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından hazırlanan rehberler ışığında belirlenmiş tedavileri almaya devam edecekler. Yani, bu çalışmamızda verilen tedaviye ek olarak ivermektin kullanacağız. Süreçte de bu ilacın etkinliğini ve güvenilirliğini araştıracağız. Araştırmanın süreci 3 ay olarak belirlendi. Ama bu çalışmayı 3 merkezde yapılacağı için araştırmamızı yaklaşık 1-2 ay içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Bu zaman diliminde de çalışmamızın sonuçlarını almış oluruz."

Ayrıca çok merkezli çalışmaların bilim camiasında kabul gördüğünü belirten Okumuş, kendilerine bu ilaçla ilgili çalışma izni veren Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'a da teşekkür etti.

ARAŞTIRMA KURULU ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU:

Araştırmanın Adı: Ağır Seyirli Covid 19 Hastalarında Tedaviye İvermektin Eklenmesinin Etkinliğinin ve Güvenliğinin Değerlendirilmesi

Araştırmacılar: Koordinatör Araştırmacı Prof. Dr. Nurullah Okumuş (AFSÜ Rektörü)

Sorumlu Araştırmacı: Prof. Dr. Neşe DEMİRTÜRK (AFSÜ Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı)

Yardımcı Araştırmacı: Dr. Öğretim Üyesi Semiha Orhan (Yoğun bakım Uzmanı)

Yardımcı Araştırmacı: Dr. Öğr. Üyesi Petek ŞARLAK KONYA (AFSÜ Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı)

Sorumlu Araştırmacı: Prof. Dr. İsmail Yaşar Avcı  (Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi)

Yardımcı Araştırmacı: Prof. Dr. Hasan Levent YAMANEL (Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi)

Yardımcı Araştırmacı: Doç. Dr. Gülden Yılmaz (Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi)

Yardımcı Araştırmacı: Doç. Dr. Ümit Savaşçı (Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi)

Yardımcı Araştırmacı: Dr. Öğretim Üyesi Gürhan Taşkın (Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi)

Sorumlu Araştırmacı: Dr. Öğretim Üyesi Rıza Aytaç ÇETİNKAYA (Sağlık Bilimleri Üniversitesi 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi)

Yardımcı Araştırmacı: Uzm. Dr. Bengü ŞAYLAN (Sağlık Bilimleri Üniversitesi 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi) 



Haber okunma sayısı: 883

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

devlet-hastanesine-tanzanyali-doktor-

Devlet Hastanesine Tanzanyalı doktor

02 Haziran 2020 Salı 19:44
bir-adim-atin-ve-sigarayi-birakin

Bir adım atın ve sigarayı bırakın

29 Mayıs 2020 Cuma 21:39
can-kaybi-12-oldu-vaka-sayisi-yukseldi

Can kaybı 12 oldu, vaka sayısı yükseldi

23 Mayıs 2020 Cumartesi 18:51
afsu-kovid-19a-karsi-denemeler-baslatiyor

AFSÜ, kovid-19'a karşı denemeler başlatıyor

20 Mayıs 2020 Çarşamba 21:57
bayram-oncesi-onemli-uyarilar

Bayram öncesi önemli uyarılar!

20 Mayıs 2020 Çarşamba 20:56