CACTUS

25 Mayıs 2019 Cumartesi

“Ameliyat adeta bir şiir gibidir”

ameliyat-adeta-bir-siir-gibidir

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı, Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına konuk olarak katıldı.
13 Şubat 2019 Çarşamba 16:34

“Ölümlerin birinci nedeni olarak sayılan kalp hastalıkları tanı ve tedavi yöntemlerinde Türkiye önemli bir yol aldı” diyen Saçkan, “Tüm dünyada kalp hastalıkları ve tedavisinde Dünyaca saygın, başarılı Kalp Cerrahlarımız ile tartışmasız bir şekilde Türkiye önemli bir noktada.  Bunların birçoğu alanında otor ve tüm dünyada söz sahibi cerrahlar. Emin olabiliriz ki Dünyanın en iyi cerrahlarına sahibiz” şeklinde konuştu.

“ALANIMIZLA İLGİLİ HER ŞEYİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

“Tüm dünyada ölümlerin %50 oranında kalp ve beyin damar hastalıklarına bağlı olduğu gerçeği göz önüne alındığında bu alanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha net olarak anlaşılıyor” değerlendirmesinde bulunan Saçkan, “Ve biz neredeyse alanımızla ilgili her şeyi başarıyla gerçekleştiriyoruz. Bu alanda koroner bypass ameliyatı en çok yaptığımız ameliyatlardan. Kalbi besleyen koroner damarların tıkanmasıyla oluşan koroner hastalıklarında bir tedavi yöntemidir koroner bypass. Bu ameliyatı pek çok farklı yöntemle de yapabiliyoruz. Genellikle kalp akciğer pompası dediğimiz makinaya bağlanan kalbin durdurulması aşamasıyla beraber koroner bypass ameliyatı gerçekleştirilir. Fakat biz bu ameliyatı Beating-Heart (çalışan kalple) halk arasında kalbi durdurmadan bypass yönteminde de çok başarılıyız. Bazı hastalarda da bu yöntem zaten gerekliliktir” diye konuştu.

“KALBİNİZE BİR KEZ SORUN, HAYAT VERMEK İSTER Mİ ?”Kalp kapak ameliyatlarının da kalp cerrahisinde çok önemli yer tuttuğunu ve kalp kapaklarından aort, mitral, tricuspit, pulmoner kapaklara yönelik yapılan ameliyatlar olduğunu belirten Saçkan, “ Aort kapak replasmanı (tamiri), Mitral kapak replasmanı (tamiri), Tricuspit kapak replasmanı (tamiri)    bu ameliyatlardan bazılarıdır. Biz bu ameliyatların tamamını başarıyla gerçekleştiriyoruz. Kalp transplantasyonuna da değinmek istiyorum. Diğer alanlarda olduğu gibi organ naklinde de dünyanın en iyileri arasındayız ve en iyi cerrahlara sahibiz. Yalnız organ bağışı konusunda hala yeterli düzeyde değiliz maalesef. Tekrar seslenmek istiyorum; bir başka insanın hayata tutunabilmesi için organ bağışı konusunda bilinçli olmalıyız. Ve diyoruz ki, Kalbinize bir kez sorun, hayat vermek ister mi? “ dedi.

“AMELİYAT ADETA BİR ŞİİR GİBİDİR”

“Damar hastalıkları denince ölümlerin ikinci sıklıkla sebebi olan beyin damar hastalıklarını da unutmayalım” diyen Saçkan, “Kalp ve Damar cerrahisi alanında beyne giden en büyük damar olan halk arasında şah damarı da denen karotis arter damar tıkanıklıklarında da başarılı ameliyatlar yapıyoruz. Bu ameliyatlar genel anestezi ile yapabildiği gibi lokal ile yani hastayı uyutmadan da başarıyla gerçekleştiriliyor. Söylemem gereken en önemli şeylerden biri de bu önemli ameliyatları başarıyla yapmak bir ekip işidir. Ekibin uyumlu olması çok önemli, belki de en önemlisi. Şöyle ki; ameliyat adeta bir şiir gibidir. Şiirdeki o uyumu o ahengi ameliyat sırasında da hissedersiniz ve bu uyum bu aheng sizi başarıya götürür. Bu uyum yorulmadan bu işi yapabilmenin en önemli sırrıdır belki de” şeklinde değerlendirmede bulundu. Haber okunma sayısı: 101

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

uzmanindan-beslenme-onerileri

Uzmanından beslenme önerileri

22 Mayıs 2019 Çarşamba 19:27
tansiyonunuzu-kontrol-ettirdiniz-mi

Tansiyonunuzu kontrol ettirdiniz mi?

16 Mayıs 2019 Perşembe 18:31
akilci-ilac-kullanimi-onemli

“Akılcı ilaç kullanımı önemli”

14 Mayıs 2019 Salı 18:06
yilin-hemsiresi-belli-oldu

Yılın Hemşiresi belli oldu

14 Mayıs 2019 Salı 16:30

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR