CACTUS YENİ

26 Ağustos 2019 Pazartesi

moto

Anne Dostu Hastane seçildi

anne-dostu-hastane-secildi

İstenilen kriterleri yerine getirerek Anne Dostu Hastane olmak için başvuruda bulunan Dinar Devlet Hastanesi de değerlendirmeden geçerek Anne Dostu Hastane oldu.
18 Nisan 2019 Perşembe 19:24

Ülkemizde her yıl yaklaşık 1,5 milyon gebelik ve 1,3 milyon doğum gerçekleşirken doğumların % 99’u hastanelerde gerçekleşiyor. Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında yenilenen hastanelerde anne sağlığı hizmetlerinde sağlanan niceliksel gelişmeler yanında hizmetlerin niteliksel geliştirilmesine de ihtiyaç duyulurken bu amaç doğrultusunda anne sağlığı ve doğum hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesine yönelik çalışmalar da yapılıyor.

Bu kapsamda doğumların ideal şartlarda, en az müdahale ile normal olarak gerçekleşmesinin sağlanması hedefleniyor. Ayrıca insan hakları, kadın hakları, çocuk hakları, hasta hakları ve tıp etiğinin temel prensipleri kapsamında; anne güvenliği ve mahremiyetini de dikkate alarak takiplerinin ve doğumlarının gerçekleştirileceği ideal ortamların oluşturulması gerekiyor.

Bütün bu hedefler doğrultusunda Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kadın ve Üreme Sağlığı Dairesi Başkanlığı tarafından “Anne Dostu Hastane Programı” geliştirildi. Programa göre belirlenen standartları karşılayan hastanelere “Anne Dostu Hastane” unvanı ve sertifikası veriliyor. Denetimler Sağlık Bakanlığı Denetim Ekibi tarafından yapılıyor ve söz konusu unvanı alan hastanelerde program işlerliğinin ve hizmet kalitesinin devamlılığını sağlamak için yine Denetim Ekibi tarafından yılda bir defa değerlendirmesi yapılıyor. 

İlimizde daha önce Afyonkarahisar Devlet Hastanesi tarafından alınan Anne Dostu Hastane unvanı için istenilen kriterleri yerine getirerek Anne Dostu Hastane olmak için başvuruda bulunan Dinar Devlet Hastanesi de değerlendirmeden geçerek Anne Dostu Hastane oldu. Haber okunma sayısı: 147

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

diyetisyenlerden-onemli-uyarilar

Diyetisyenlerden önemli uyarılar!

22 Ağustos 2019 Perşembe 21:16
ptt-personeline-ilkyardim-egitimi

PTT personeline ilkyardım eğitimi

21 Ağustos 2019 Çarşamba 20:53
kuran-kursu-ogrencilerine-hijyen-egitimi

Kur’an Kursu öğrencilerine hijyen eğitimi

01 Ağustos 2019 Perşembe 22:04
emirdag-ve-iscehisarda-saglik-denetimi

Emirdağ ve İscehisar'da sağlık denetimi

22 Temmuz 2019 Pazartesi 21:08
mudur-korkmaz-denetledi

Müdür Korkmaz denetledi

12 Temmuz 2019 Cuma 15:53