CACTUS

26 Haziran 2019 Çarşamba

Bebek dostu Sağlık Merkezi

bebek-dostu-saglik-merkezi

Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, “Afyon, 2005 yılında Bebek Dostu İl; 2011 yılında da Bebek Dostu Altın İl unvanını almıştır. Bebek Dostu Hastaneler yanında İlimizdeki aile sağlığı merkezlerinin tamamı bu konuda yaptıkları örnek uygulamalar ile Bebek Dostu ASM olmuştur” dedi.
03 Ekim 2018 Çarşamba 20:17

1-7 Ekim Emzirme Haftası nedeniyle yazılı basın açıklaması yapan Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, “Bebeklerin olmazsa olmaz doğal besini; anne sütüdür” dedi.

Serhat Korkmaz, şunları kaydetti: “Anne sütünün önemini vurgulamak ve emzirmeyi teşvik etmek amacıyla, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de 1-7 Ekim Emzirme Haftası olarak kutlanmaktadır. Bebeğin ilk besini olan anne sütü aynı zaman da bebeğin ilk aşısıdır. Çünkü ilk altı ay su da dahil olmak üzere ek hiçbir besin almadan sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin daha az hastalandığını pek çok araştırma ortaya koymuştur. Sadece bebeklik döneminde değil çocukluk çağında da daha az hastalandıkları, hastalandıklarında daha çabuk iyileştikleri, anne sütü almayanlara göre daha çabuk ve kolay öğrendikleri; yetişkinlik döneminde de bazı hastalıkların bebekken anne sütünü yeterince almış olan kişilerde daha az görüldüğü yine çeşitli sağlık araştırmaları sonucu ortaya çıkmıştır. Örneğin yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon bebeklik döneminde yeterince anne sütü almış olan kişilerde daha az görülmekte; yine Tip-2 diyabet ve obeziteye anne sütü ile beslenenlerde daha az rastlanmaktadır. Anne sütünün bebeğe olan faydaları yanında, emzirmenin de anneye pek çok faydası vardır. Annenin doğum öncesi aldığı fazla kilolar emzirmeyle daha çabuk verilmekte; emziren annelerde over (yumurtalık) ve meme kanserlerinin oluşumu azalmakta; bebekle anne arasında sosyal ve duygusal bağın gelişmesi sağlanacağı için annede oluşabilecek doğum sonrası psikolojik rahatsızlıkların görülme oranı azalmaktadır.

Anne sütünün tıbbi yararları yanında sosyo-ekonomik yararları da göz ardı edilemez. Her zaman hazır bir besindir; ek bir maliyet gerektirmez. Bebeğin gelişimine göre ihtiyacı olan bütün besin öğelerini içermektedir.

Bu kadar mucizevi, ulaşılabilirlik ve maliyet açısından üstün bir besin olan anne sütü ile beslenmek bütün bebeklerin en doğal hakkıdır. Ülkemizde emzirme oranı giderek artmakla birlikte ne yazık ki bazı yanlış uygulamalar da hala devam etmekte bu yüzden bazı bebekler anne sütünden mahrum kalmaktadır. Biberonla beslenmeye başlayan bebeklerde emzirme oranı azalmakta ve bir süre sonra da emmeyi tamamen bırakmaktadırlar. Anne sütünün yetmemesi çok nadir görülen bir durumdur. Bazı özel durumlar haricinde her anne bebeğine yetecek kadar süt üretmektedir. Doğru emzirme olmazsa bebek anne sütünü tam olarak alamayacağı için ağlar ve bu durumda anneler sütünün yetersiz olduğu endişesine kapılır. Bu yüzden anneler hamilelik döneminden itibaren emzirme konusunda bilinçlendirilmeli ve desteklenmelidir. Anne ile birlikte ailedeki büyüklerin de konuya hassasiyet göstermesi gerekmektedir. Emzirme konusunda problem yaşayan, doğru emzirme teknikleri v.b konularda bilgi almak isteyen anneler danışmanlık için bağlı bulundukları Aile Hekimlerine, Toplum Sağlığı ve Ana Çocuk Sağlığı Merkezine, Müdürlüğümüz tarafından açılan Annelik Okuluna başvurabilirler.Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen, anne sütü ve emzirmeye teşvik etmek amacı taşıyan uygulamalar çerçevesinde yaptığımız çalışmalar ile İlimiz 2005 yılında Bebek Dostu İl; 2011 yılında da Bebek Dostu Altın İl unvanını almıştır. Bebek Dostu Hastaneler yanında İlimizdeki aile sağlığı merkezlerinin tamamı bu konuda yaptıkları örnek uygulamalar ile Bebek Dostu ASM olmuştur. Konu ile ilgili personel ve halk eğitimlerimiz süreklilik arz etmektedir.

Emzirme Haftasını kutlarken; sağlıklı nesiller yetiştirmek için hiçbir bebeğin, en doğal hakkı olan, anne sütünden mahrum bırakılmamasını diliyor; anne adaylarımızı daha bilinçli, daha sağlıklı ve mutlu olmaları için Sağlıklı Hayat Merkezi Gebelik Sınıfımıza bekliyoruz. Bilgi ve randevu için 229 19 29 numaralı telefonu arayabilir ya da aile hekiminize başvurmanız yeterlidir.”

  Haber okunma sayısı: 185

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

253-okula-beyaz-bayrak-sertifikasi

253 okula Beyaz Bayrak Sertifikası

25 Haziran 2019 Salı 21:32
hemsirelere-egitim

Hemşirelere eğitim

24 Haziran 2019 Pazartesi 22:00
haci-adaylarina-saglik-egitimi

Hacı adaylarına sağlık eğitimi

21 Haziran 2019 Cuma 18:58
saglik-personeline-anne-sutu-egitimi

Sağlık personeline Anne Sütü Eğitimi

20 Haziran 2019 Perşembe 21:42