CACTUS

20 Haziran 2019 Perşembe

Bebek ölümlerini azaltmak için eğitim

bebek-olumlerini-azaltmak-icin-egitim

Bebek ve yenidoğan ölümlerinin en aza indirilmesinin hedeflendiği eğitimler başladı.
18 Aralık 2018 Salı 16:32

Sağlık Bakanlığı tarafından bebek ve yenidoğan ölümlerini en aza indirilmenin hedeflendiği doğum eyleminde görev alan, yeni doğan bebekler ile personelin canlandırma eğitimi alması amacı ile yürütülen Yenidoğan Canlandırma Programı (Neonatal Resusitasyon Programı- NRP) kapsamında ilimizde 2018 yılının ilk eğitimi başladı.

Eğitim, ilimizde doğum yaptırılan hastanelerde çalışan personele yönelik, NRP uygulayıcı eğitimi ve daha önceden sertifikalandırılan personel için de 1 günlük güncelleme eğitimi olarak düzenlendi. Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Birimi tarafından organize edilen eğitim Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz’ın açılış konuşması ile başladı.

Uzm. Dr. Serhat KORKMAZ; anne ve bebek ölüm oranlarının sağlık göstergeleri içindeki öneminden söz ederek, “İlimizde de anne bebek ölüm oranını sıfıra indirmeyi hedefliyor ve bu konuda önemli bir basamak olan yenidoğan canlandırma eğitimlerimizi belli aralıklar ile yapıp, doğumda görev alan ve yeni doğan bebekler ile ilgilenen bütün personelimizin farkında ve bilinçli olarak görevlerini yapmalarını arzu ediyoruz” dedi.

Ardından NRP eğitim sorumlusu Doç. Dr. İlker GÜNAY’ın yaptığı sunum sonrası eğitime başlandı. 25 kişilik 3 grup halinde planlanan eğitime yeni katılımcıların yanı sıra daha önce eğitim almış olan personel de güncelleme eğitimi almak üzere katıldı.

Farklı illerden oluşan eğitim ekibinde; Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk ve ergen Sağlığı Daire Başkanlığı’nda görevli Kezban MADEN ve Mehtap YILMAZ, İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Doç. Dr. İlker GÜNAY ve Sağ. Mem. Erkan HAYDAROĞLU, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Dr. Boğaçhan AYTEKİN ve Ebe Aynur TURHAN, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Dr. Neşe NOHUTÇU, Hatay İl Ambulans Servisi Başhekimliği’nde görevli Dr. Ufuk BAYRAKTAR, Hatay Devlet Hastanesi’nde görevli Ebe Hatice AYDIN, İskenderun Devlet Hastanesi’nde görevli Ebe Nurcan MERCAN, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde görevli Uzm. Dr.Afşin KUNDAK ve Hemş. Nazmi KANAD, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde görevli Uzm. Dr. Ebru ELMAS ile müdürlük personelinden Ebe Nalan ÖZER ve Ebe Ebru UZAR yer aldı. Haber okunma sayısı: 294

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

saglik-egitimleri-suruyor

Sağlık eğitimleri sürüyor

13 Haziran 2019 Perşembe 19:07
bayramda-nasil-beslenilmeli

Bayramda nasıl beslenilmeli?

30 Mayıs 2019 Perşembe 23:21
fenilketonuri-hastaligi-nedir

Fenilketonüri hastalığı nedir?

28 Mayıs 2019 Salı 18:54
uzmanindan-beslenme-onerileri

Uzmanından beslenme önerileri

22 Mayıs 2019 Çarşamba 19:27