AK PARTİ

23 Şubat 2019 Cumartesi

Fatih Çetinkaya

Dikkat ceza geliyor! 112’yi gereksiz yere meşgul etmeyin!

dikkat-ceza-geliyor-112yi-gereksiz-yere-mesgul-etmeyin

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına İl Ambulans Servisi Başhekimi, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdür Vekili ve Güvenlik ve Acil Durumlarda Koordinasyon Merkezi (GAMER) Müdürü Dr. Gülsün Doğan konuk olarak katıldı.
10 Temmuz 2018 Salı 16:21

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Doğan çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

2014 yılından bu yana 112 Acil Çağrı Merkezi’nin Afyonkarahisar’da çeşitli kurumları kapsayıcı şekilde hizmet verdiğini belirten Dr. Gülsün Doğan, “112 Acil Çağrı hattından ilimizde 6 kuruma ulaşabilirsiniz. Bu kurumlar sağlık, Orman Müdürlüğü, AFAD, Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma. Denize kıyısı olan bölgelerde yedinci kuruluş olarak Sahil Güvenlik var” diye konuştu.

“2 BİN ÇAĞRININ NEREDEYSE YARISI ASILSIZ İHBARLARDAN OLUŞUYOR”

112 Acil Çağrı Merkezi’ne ilimizde günlük ortalama 2000-2500 arası çağrı geldiğini kaydeden Dr. Doğan, “Bizim ön masamız var. Bu ön masada çalışan çağrı alıcıları gelen çağrıya göre kurumlara yönlendirme yapıyorlar. Maalesef 24 saatte gelen ortalama 2 bin çağrının neredeyse yarısı asılsız ihbarlardan oluşuyor. Hattım çalışıyor mu diye arayanlar olduğu gibi, gereksiz yere konuşanlar da olabiliyor. Veya konuşmadan sadece sesi dinleyenler de var. Lütfen bu konuda duyarlı olalım. Gereksiz yere bu hattı meşgul ederken belki de bir hayatın sonlanmakta olabileceğini unutmayalım” şeklinde değerlendirmede bulundu.“7/24 HİZMET VERİLİYOR”

İlimizde 34 istasyon 1 adet de Komuta Kontrol Merkezi ile toplam 35 adet istasyon bulunduğunu belirten Dr. Doğan, “7/24 hizmet veriliyor. Tüm çağrı yönlendirmeleri merkezden yapılıyor. Şu an personel sayımız iyi durumda. Vakalara ulaşma süremiz iyi durumda. Şu anda bir vakaya ulaşma süremiz 10 dakikanın altında. Yüzde 97 oranında bu şekilde ulaşılıyor. Bazen gereksiz yere ambulans çağırma durumları oluyor. Acil durumlar dışında ambulans çağrılmamalı. Hasta taşıtmak veya randevulu hastayı hastaneye götürtmek için ambulans çağıranlar olabiliyor. Bu konuda da duyarlılık bekliyoruz” dedi.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Dr. Doğan Gün FM’in sağlık alanındaki yayınlarının devamını diledi. Akar ise Doğan’a başarılar diledi. Haber okunma sayısı: 530

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

anne-adaylarinin-dikkatine

Anne adaylarının dikkatine!

19 Şubat 2019 Salı 18:18
ameliyat-adeta-bir-siir-gibidir

“Ameliyat adeta bir şiir gibidir”

13 Şubat 2019 Çarşamba 16:34
her-6-olumden-1i-kanserden-

Her 6 ölümden 1’i kanserden

05 Şubat 2019 Salı 18:19