KOLAYLI YENİ

28 Mayıs 2018 Pazartesi

Dikkat! Göz hastalıkları uzmanı uyardı

dikkat-goz-hastaliklari-uzmani-uyardi

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Polat konuk olarak katıldı.
18 Temmuz 2017 Salı 20:07

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Polat retina yırtıkları ile ilgili bilgiler verdi.

“Gözümüzü içi boş bir küreye benzetirsek bu kürenin iç duvarını boydan boya retina kaplamış durumdadır ve bu kürenin içi tamamen vitreus jeli ile doludur” şeklinde konuşan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Polat, “Vitreus jelinin yumurta akına benzer özel bir kıvamı vardır ve retina ile temas halindedir. Aynı zamanda özel bir bağla retinaya yapışık durumdadır. Retinayı destekler ve retinayı alttaki koroid ve sklera gibi gözün dış dokularına doğru iterek sağlamlığını arttırır. Ancak bazı durumlarda vitreus jelinin homojen ve kendine has özel yapısı bozulabilmektedir. Yaşlılık, yüksek miyop, göz travması, intraoküler inflamasyon gibi hastalıklar vitreus jelinin yapısının değişmesine, incelmesine ve daha akışkan bir hale geçmesini kolaylaştırır. Bu durum vitreusun retinaya olan baskısının, destekleyici özelliğinin azalmasına neden olur. Vitreusun yapısının değişmesiyle vitreus tabanı retinaya yapışık olduğu yüzeyden ayrılmaya başlar. Bu ayrılma sırasında bazı durumlarda retinayı çeker ve retina yırtıkları meydana gelir” diye konuştu.

“TEDAVİDE YIRTIK LAZER İLE KAPATILMAKTADIR”

Retina yırtığının erken saptanmasının tedavi açısından önemli olduğunu belirten Polat, “Retina yırtığının belirtileri ışık çakmaları ve uçuşan cisimler görmedir. Bu belirtiler olduğu takdirde, hastalar en kısa sürede bir göz doktoruna başvurmalı ve detaylı bir retina muayenesinden geçilmelidir. Retinal yırtık teşhisi göz doktoru tarafından konulur. Polikliniğe başvuran hastaların gözüne gözbebeğini büyütmek amacı ile damla damlatılmakta ve takibinde yaklaşık yarım saat sonra retina detaylıca incelenerek herhangi bir retina yırtığı olup olmadığı ortaya çıkarılmaktadır. Eğer muayene sırasında bir retina yırtığı saptandı ise ve bu yırtığın retina dekolmanına sebep olabileceğinden şüphe ediliyorsa tedavi edilmesi gereklidir. Tedavide yırtık lazer ile kapatılmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde sıvı kıvama gelmiş vitreus bu yırtık bölgesinden içeriye girerek sinir tabakasını yerinden ayırmakta ve körlükle sonuçlanabilecek ve en çok korktuğumuz durumlardan biri olan girmesi retina dekolmanına neden olabilmektedir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan programda retina yırtıkları tüm yönleriyle değerlendirildi. Haber okunma sayısı: 362

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

aile-hekimlerine-e-yoklama-egitimi

Aile Hekimlerine "e-Yoklama" Eğitimi

26 Mayıs 2018 Cumartesi 18:08
ketem-mukabelelerde-kanseri-anlatiyor

KETEM, mukabelelerde kanseri anlatıyor

24 Mayıs 2018 Perşembe 17:57
askom-toplantisi-yapildi

ASKOM toplantısı yapıldı

23 Mayıs 2018 Çarşamba 23:11
hemsireler-gunu-coskuyla-kutlandi

Hemşireler günü coşkuyla kutlandı

17 Mayıs 2018 Perşembe 22:43
yuksek-tansiyon-gizli-dusmandir

Yüksek tansiyon gizli düşmandır

16 Mayıs 2018 Çarşamba 18:28