Triovista, İstek

09 Ağustos 2020 Pazar

Diyabette takip ve tedavi

diyabette-takip-ve-tedavi

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sena Ulu konuk olarak katıldı. Ulu programda diyabet ve hipertansiyon hastalıklarıyla ilgili bilgiler verdi.
13 Aralık 2019 Cuma 19:36

“Diyabet, düzgün tedavi ve takip yapılmadığında çok tehlikeli hale gelebilen bir hastalık” diyen Ulu, “Ben hastalarıma diyabeti anlatırken bir canavara benzetiyorum. Düzgün tedavi ile bu hastalığı uykuda tutabilirsiniz. Ama canavarı uyandırırsak riskler başlıyor. Yani diyabetin tedavisi mutlaka yapılmalı. Takibi tam yapılmazsa göz, böbrek, beyin, kalp ve damarlar etkilenir” diye konuştu.

“DİYABETTE TAKİP ÖNEMLİ”

Diyabet hastalarının 3 ayda bir mutlaka Nefroloji uzmanına görünmeleri gerektiğini belirten Ulu, “Ben İç Hastalıkları uzmanı ve aynı zamanda Nefroloji uzmanı olduğum için bu takipleri çok önemsiyorum. Diyabet böbreğe vurduğunda ilk bulguları yakalayamazsak ilerleyip böbrek yetmezliği meydana gelir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“TUZ ALIMINA DİKKAT ETMEK LAZIM”Hipertansiyonun hem tek başına hem de diyabetle birlikte görülebileceğini söyleyen Ulu, “Hipertansiyon böbrekler, kalp ve damarlar arasındaki dengenin bozulması sonucu ortaya çıkar. Böbrek hastalığı varsa hipertansiyon olma ihtimali yüksektir. Aynı zamanda hipertansiyona yakalanıldığında böbrekleri etkileyerek yetmezliğe neden olabilir. Tuz alımına dikkat etmek lazım. Burada kastım yiyeceklere direkt tuz ekleme değil. Ekmek, peynir ve birçok hazır gıda da tuz oranı zaten yüksek. Hipertansiyon hastaları da 3-6 ayda bir Nefroloji uzmanına mutlaka görünmeli. Protein kaçağı açısından Nefroloji kontrolü önemlidir” dedi.

“FMF FARK EDİLMEDEN BÖBREK

YETMEZLİĞİ YAPAN BİR HASTALIK”

Programda genetik geçişli böbrek hastalıklarından söz eden Ulu, “Örneğin bizim bölgemizde FMF yani ailevi Akdeniz ateşi hastalığı sık görülüyor. FMF fark edilmeden böbrek yetmezliği yapan bir hastalık. Diyaliz hastalarımızın bir çoğunun sebebi FMF. Bu hastalıkta çok fazla ataklar halinde karın ağrısı olur. Bazı hastalarda nefes alırken batma, eklem ağrıları ya da ciltte kızarıklıklar oluşabilir. Ailede olan böbrek yetmezliği öyküsü de bize yol gösterir. Uyanık olmamız lazım. Bunları yaşayan hastalarımız varsa mutlaka bir uzmana başvursunlar” şeklinde konuştu. Haber okunma sayısı: 197

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

berber-ve-kuaforler-denetleniyor

Berber ve kuaförler denetleniyor

03 Ağustos 2020 Pazartesi 20:59
-afsude-bir-ilk-daha

AFSÜ’de bir ilk daha

28 Temmuz 2020 Salı 21:29
-kapilarimizi-tekrar-actik

“Kapılarımızı tekrar açtık”

23 Temmuz 2020 Perşembe 19:00
double--hilton-yeniden-hizmete-basladi

Double Hilton yeniden hizmete başladı

22 Temmuz 2020 Çarşamba 21:59
-ture-guven-tazeledi

Türe güven tazeledi

22 Temmuz 2020 Çarşamba 21:51