KOLAYLI YENİ

14 Aralık 2018 Cuma

Dünyada her yıl 1,5 milyon kişi akciğer kanserinden ölüyor

dunyada-her-yil-15-milyon-kisi-akciger-kanserinden-oluyor

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Kanser Erken Teşhis Tedavi ve Eğitim Merkezi’nde görevli (KETEM) Dr. Halise Yıldıran konuk olarak katıldı. Programda içinde bulunduğumuz Kasım ayının akciğer kanseri olması nedeniyle bu hastalık konuşuldu.
27 Kasım 2018 Salı 20:24

Akciğer kanserinin yapısal olarak normal akciğer dokusundan olan hücrelerin kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde bir kitle yani tümör oluşturması olduğunu kaydeden Dr. Yıldıran, “Akciğer kanseri ülkemizdeki erkek nüfusun çok önemli bir bölümünü etkilemektedir ve erkeklerde en yaygın görülen kanser türüdür. Akciğer kanserine yol açan bildiğimiz en büyük ve engellenebilir sebep sigaradır. Sigara kullanımının gençlerde ve kadınlarda da hızla artması sebebiyle, akciğer kanserine yakalanan kadınların sayısı da hızla artmaktadır. Bu nedenle sigarayla mücadele, akciğer kanseriyle mücadelenin birinci adımıdır” diye konuştu.

“Dünyada her yıl 1,5 milyon kişi akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir”

“Akciğer kanseri hem hayati tehlikesi en yüksek, hem de önlenmesi en kolay kanserlerden biridir” diyen Yıldıran, “Dünyada en çok 50-70 yaşları arasında görülen akciğer kanserinde risk 35 yaşından sonra artar. Kadınlarda erkeklere göre kanserin seyri çok daha hızlıdır. 25 yıl önce akciğer kanseri her 11 erkeğe karşılık 1 kadında görülürken, günümüzde neredeyse her 2 erkeğe karşı 1 kadında akciğer kanseri saptanmaktadır ve bunun en büyük nedeni artık kadınların da çok sigara içiyor olmasıdır. Yaklaşık olarak dünyada her yıl 1,5 milyon kişi akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde ise her yıl 30-40 bin kişiye akciğer kanseri teşhisi konulmaktadır ve akciğer kanseri vakalarının yüzde 95’lik kısmı sigara kaynaklıdır” diye konuştu.

“Sigara bağımlılığı bir hastalık”

Sigara bağımlılığının bir hastalık olduğunu belirten Dr. Yıldıran, “Her hastalık gibi tedavisi hekimler tarafından yapılmaktadır. Etkinliği kanıtlanmış bilimsel ilaç tedavileri mümkündür. İlimizde de sigara bıraktırma polikliniklerimiz var. Sigara Bıraktırma Polikliniği eski Devlet Hastanesi’nde bulunan Toplum Sağlığı Merkezi’nde ve mevcut Devlet Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları Polikliniği ile KETEM’de görev yapıyor. Bu polikliniklere sigara içen herkesi bırakmak üzere bekliyoruz. Sayısı devamlı artan sigarayı bırakmış kişilerin arasına içen herkes katılsın istiyoruz” şeklinde değerlendirmede bulundu. Haber okunma sayısı: 80

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

saglik-muduru-korkmaz-suhutu-denetledi

Sağlık Müdürü Korkmaz, Şuhut’u denetledi

13 Aralık 2018 Perşembe 18:31
afyonda-cocuk-izlem-merkezi-

Afyon’da Çocuk İzlem Merkezi

11 Aralık 2018 Salı 21:50
empati-yaparak-izlememiz-gerekiyor

Empati yaparak izlememiz gerekiyor

10 Aralık 2018 Pazartesi 20:07
hastane-afet-planlari-hap-egitimi

Hastane Afet Planları (HAP) Eğitimi

07 Aralık 2018 Cuma 17:20
miniklere-temizlik-ve-112-egitimi

Miniklere temizlik ve 112 eğitimi

07 Aralık 2018 Cuma 16:58

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR